Stres - fizyczne objawy

Psychologia    
ocena

Stres stanowi jedną z chorób cywilizacyjnych i wydaje się, że głęboko wniknął w styl życia współczesnego człowieka. Stres wkrada się w nasze życie zawodowe, domowe a czasem pojawia się nawet bez wyraźnie zarysowanego powodu. Jak nasze ciało reaguje na napięcie psychiczne?

Stres - fizyczne objawy

sxc.hu

Stres jest jedną z dolegliwości, które ukazują, jak bardzo nasze ciało i umysł są ze sobą powiązane. Stres, choroba dotykająca przede wszystkim naszej sfery emocjonalnej, przekłada się na naszą fizjologię. Odczuwamy wiele różnych dolegliwości fizycznych związanych ze stresem, co ukazuje, jak bardzo złożoną istotą jest człowiek.

Fizyczne objawy stresu są różne, od niewinnego bólu głowy po problemy sercowe i inne. Długotrwałe pozostawanie pod wpływem czynników wywołujących stres może nawet prowadzić do śmierci.

Każdy z nas inaczej reaguje na stres. Często są to typowe objawy, jak na przykład ból brzucha, biegunka, ból głowy czy trzęsące się ręce. Stres nie jest czymś naturalnym, napięcie jakie wywołuje w naszym ciele jest stanem niepożądanym, organizm zaczyna więc różnie reagować.

Stres może jednak prowadzić do poważniejszych zmian w naszym organizmie. Nawet jeśli napięcie mija, nasze ciało zapamiętuje ten stan oraz wpływ, jaki na nas wywarł. Organizm zapamiętuje pewne reakcje, emocje, jakie oddziałują na nasze narządy i generalne jego funkcjonowanie. Jeśli pozostajemy pod wpływem danej emocji przez dłuższy czas, odbije się to na pewno na naszym zdrowiu.

Jedną z chorób wywołanych przez stres są różnego rodzaju nerwice. Nerwica serca może objawiać się nagłymi atakami polegającymi na przyspieszonej akcji serca, uczuciu duszności, podwyższonym ciśnieniu. Takie objawy mogą się pojawiać nawet w sytuacji, która nie wydaje się stresująca. Organizm nabiera tendencji do odreagowywania stresu w różnych sytuacjach.

Bezsenność jest też pochodną stresu. Często powiązane z nią jest uczucie, nieuzasadnionego, wydawałoby się nie mającego podstaw, lęku. Bóle mięśni, karku, napięcia w naszym organizmie także mogą pochodzić z tego samego źródła – stresu – który powoduje napięcia w różnych miejscach naszego ciała, często w okolicy mięśni karku.

Ze stresem wiążą się wszelkiego rodzaju problemy z układem oddechowym. Będąc pod częstym wpływem stresujących czynników nasz oddech staje się płytki, a cały nasz organizm niedotleniony. Łączą się z tym dalsze dolegliwości, typu uczucie ciągłego zmęczenia, apatia, zniechęcenie i nawet niechęć do życia.

Stres jest bardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia niż nam się zazwyczaj wydaje. Wiele innych schorzeń może mieć podłoże psychologiczne czy emocjonalne i być wynikiem stresu, jaki jest obecny w naszym życiu.

Jak radzicie sobie ze stresem? Czekam na Wasze komentarze.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =