Uzależnienie od hazardu - jak leczyć?

Psychologia    
ocena

Uzależnienie od hazardu - jak leczyć?

sxc.hu

Uzależnienie od hazardu, jak każdy nałóg, jest schorzeniem, która nie może być wyleczona lecz zatrzymana. Wiele osób, mających problemy z hazardem uważa, że są bezwartościowe, słabe moralnie, mają do siebie żal. Uzależnieni od hazardu powinni podjąć terapię podczas, której będą wdrażali program 12 kroków co pomóc może w zahamowaniu choroby.
Cechy osoby uzależnionej od hazardu:
Problem z zaakceptowaniem rzeczywistości - stąd ucieczka w świat marzeń związanych hazardem.
Niepewność emocjonalna - stąd sięganie po hazard poprawia im nastrój, czują się bezpiecznie gdy grają.
Postawa niedojrzała - pragnienie posiadania luksusowych rzeczy - bez wysiłku.
Etapy rozwoju uzależnienia od hazardu:
Etap zwycięstw - zaczyna się graniem okazjonalnym. Niepokojącym objawem tej fazy mogą być fantazje, dotycząca dużych wygranych.
Etap strat - grający zwiększa swą aktywność i coraz częściej gra, oczywiście ryzykując przy tym możliwość utraty coraz większych pieniędzy (osoba uzależniona coraz mocniej wierzy w swoją wygraną). Nawet jeśli przegra - nie jest to dla niego wynik hamujący. Na tym etapie grający zaczyna kłamać i ukrywać skutki swego uzależnienia.
Faza desperacji - osoba uzależniona grając traci coraz więcej czasu i pieniędzy, czasami gra kosztem pracy - może więc ją stracić. Pojawiają się konflikty rodzinne, które prowadzić mogą do separacji. Ponieważ zachwianiu uległ cały system wartości nałogowca - zaczyna odczuwać lęki oraz strach przed wierzycielami. Na tym etapie taka osoba jest zdolna do pełnienia przestępstwa aby zdobyć pieniądze, a stan psychiczny może prowadzić do samobójstwem.
Etap utraty nadziei - poczucie bezradności oraz upadku. Nałogowiec ma na tym etapie już tylko 4 rozwiązania:
1.ucieczka w kolejne uzależnienie np. alkohol
2.pobyt w zakładzie karnym (z racji długów)
3.śmierć
4.rozpoczęcie terapii
Leczenie uzależnienia od hazardu:
W ramach programu 12 kroków osoba uzależniona musi zaakceptować fakt, iż jest chora a jednocześnie musi wyrazić chęć wyzdrowienia. Bez krytycznego podejścia do dotychczasowego zachowania nie ma szansy na wyleczenie jednak nawet jeśli to nastąpi, nałogowiec nigdy nie może już pojawić się w kasynie.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Ja również byłem hazardzistą, więc dobrze wiem, co to znaczy przegrywać pieniądze. I nie tylko pieniądze, ale też swoje życie. Na całe szczęście mam kochającą rodzinę, która w momencie podjęcia decyzji o leczeniu bardzo mnie wspierała. To oni nalegali na moje leczenie i jestem im za to wdzięczny bo mogli mnie zostawić, a tego nie zrobili. Leczyłem się w ośrodku Wsparcie w Koszalinie i tam dobrze sobie ze mną poradzili, choć było mi bardzo ciężko. Bez fachowej pomocy sam bym z tego nie wyszedł.

~ Michau / 2017-03-27 15:03:10
oceń komentarz: (0) (0)

Uzależnienie jest trudne do samodzielnego leczenia. Ja potrzebowałam pomocy kogoś doświadczonego, więc zdecydowałam się na odwyk w Ośrodku Koninki w Porębie Wielkiej. Ogromna pomoc, zrozumienie i wiedza na temat tego, jak pomagać osobom uzależnionym, Udało się!

~ ilka / 2017-10-26 09:36:31
oceń komentarz: (0) (0)