Psychologia Zwalczanie stresu - ćwiczenia

Zwalczanie stresu – ćwiczenia

-

Człowiek współczesny jest człowiekiem zestresowanym. Jemy i przemieszczamy się w biegu, mamy mało czasu dla bliskich, na odpoczynek czy zadbanie o swoje zdrowie. Często praca wymaga od nas bycia wiecznie pięknym i młodym, musimy realizować się na wielu płaszczyznach, pełnić różne role życiowe i nie zawsze jesteśmy w stanie podołać oczekiwaniom. Stres jest wpisany w nasze życie, dlatego warto poznać metody walki z nim.

Sposobów jest wiele, jednak pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z tego, że powinniśmy znaleźć odpowiedni dla siebie sposób na stres oraz być gotowym do poświęcenia odrobiny czasu na realizację planu.

Stres staje się nieodłącznym elementem naszej codzienności w momencie, kiedy czekają na nas obowiązki, których nie potrafimy wykonywać z pasją. Przeciwdziałać można tu na kilka sposobów. Jeśli musisz wykonywać pracę, której nie lubisz i która cię stresuje, spróbuj zadbać, na ile jesteś w stanie, o warunki panujące w pracy tak, by atmosfera była jak najbardziej dla ciebie sprzyjająca.

Natomiast po pracy koniecznie znajdź czas, przynajmniej dwa – trzy razy w tygodniu, na swoje hobby. Wykonywanie sportu lub jakiejkolwiek czynności, która daje ci radość, poprawi twoje generalne samopoczucie i da ci dużo energii.

Kiedy się stresujemy, nasz oddech jest przyspieszony i płytki. Miejscem, gdzie stres zagnieżdża się w naszym ciele, jest zazwyczaj brzuch (problemy jelitowe i inne). Spróbujmy codziennie przeznaczyć choćby jedyne 10 minut na rozluźniające nasz umysł i ciało ćwiczenia oddechowe. Głębokie i świadome oddychanie może sprawić cuda w naszym napiętym organizmie. Połóż się w tym celu na macie lub na dywanie, zamknij oczy i skup się wyłącznie na oddechu. Obserwuj i poczuj, jak oddech dostaje się do twojego ciała przez nozdrza, jak przenika coraz głębiej i niżej, penetrując wszystkie jego zakamarki. Oddychaj przez nos i staraj się napełniać powietrzem nie tylko klatkę piersiową, ale przede wszystkim brzuch. Czuj, jak twój brzuch unosi się i opada z każdym wydechem i wdechem. Postaraj się nie myśleć o niczym innym, odsuwaj pojawiające się myśli i staraj się tkwić głęboko w swoim ciele obserwując, jak uspokaja się ono z każdym kolejnym oddechem.

Jeśli uważasz, że potrzebne ci są bardziej intensywne zajęcia antystresowe, możesz rozejrzeć się w poszukiwaniu lekcji jogi lub medytacji. Joga w swym założeniu sprowadza relaks i spokój na ćwiczącego. Połączenie wysiłku fizycznego, świadomego oddychania oraz koncentracji na wykonywanym ćwiczeniu działa wybitnie antystresowo. Najlepiej poszukaj zajęć w szkole jogi. W większych kompleksach sportowych możesz znaleźć zajęcia jogi zbyt nastawione na wysiłek fizyczny, zamiast pracę z oddechem i koncentracją. Możesz też spróbować medytacji. Znajdź odpowiednie dla siebie zajęcia lub zaopatrz się w podręcznik wybranej techniki medytacyjnej (choć najlepiej znaleźć dobrego nauczyciela). Codzienne, nawet kilkunastominutowe sesje medytacyjne uspokajają, obniżają stres i dają dużo pozytywnej energii.

Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele, musisz wybrać ten najbardziej odpowiadający twojej osobowości, przeznaczyć choć odrobinę czasu na realizacje planu antystresowego i wierzyć w to, że uda się go zrealizować.

Jak radzicie sobie ze stresem? Czekam na Wasze komentarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Usuwanie, rozbijanie kamieni nerkowych – na czym polega?

Kamienie nerkowe są to złogi, które znajdują się w obrębie różnych części układu moczowego. Zwykle powodują zaburzenia w odpływie moczu, które dają silne dolegliwości bólowe, określane mianem kolki nerkowej. Substancje, z których zbudowane są kamienie, to często szczawian wapnia, fosforan wapnia, kwas moczowy, cystyna.

Tanie zakupy – co warto wiedzieć?

Oszczędzanie stało się w dobie kryzysu bardzo modnym i coraz częściej zauważalnym zjawiskiem. Każdy wybierając się na zakupy szuka towarów najtańszych, a jednocześnie nie pozbawionych odpowiedniej jakości. Prawdziwi znawcy dobrych i tanich zakupów znają jednak kilka sposobów, które pozwolą nam kupić to co potrzebujemy, ustrzec się przed nieuczciwymi i podstępnymi chwytami marketingowymi producentów i nie zapłacić przy tym zbyt dużo.

Zobacz też

Czernina – przepis

Czernina to tradycyjna zupa gotowana jeszcze w różnych regionach Polski. To, co stanowi esencję jej smaku, jednych przyciąga drugich odpycha, gdyż kwintesencją zupy jest aromatyczny rosół ugotowany najczęściej na kaczce doprawiony kaczą krwią.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: