1. Kolektory słoneczne i ich zastosowanie

Kolektory słoneczne upowszechniły się w naszym kraju po wejściu do Unii Europejskiej. Unia Europejska zaczęła dotować wszelkie alternatywne źródła energii, które chronią środowisko.

– Kolektory słoneczne niewątpliwie spełniają to kryterium, gdyż nie licząc metod produkcji ich wytworzenia, użytkowanie kolektorów słonecznych jest całkowicie obojętne dla środowiska.
– W naszym klimacie znalazły one zastosowanie głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wielkość i zapotrzebowanie na wodę, którą mieszkańcy danego domu zużywają należy obliczyć przed zakupem kolektorów. Takie orientacyjne zużycie wody należy podać sprzedawcy kolektorów słonecznych, gdyż na tej podstawie zostanie do naszego domu dopasowana konkretna wielkość tej instalacji, jej rodzaj.
– Z powodzeniem kolektory słoneczne dostarczają nam ciepłej wody użytkowej praktycznie za darmo przez 3 pory roku: wiosnę, lato, oraz wczesna jesień. Każde kilka stopni ciepłej wody oznacz, że rachunek za podgrzewanie wody użytkowej przez inne urządzenia (na prąd, gaz itp.) – spada.

2. Jak działa kolektor słoneczny?

Zasada działania kolektora słonecznego jest dosyć prosta. Kolektor ze względu na swoją budowę, czyli umieszczony w kolektorze absorber, pochłania promieniowanie słoneczne. Wydajność kolektora jest zależna od rodzaju absorbera. Skuteczniejszy od standardowego jest absorber selektywny – ma dużo większą zdolność do pochłaniania promieniowania.
– Od absorbera nagrzewa się czynnik grzewczy (np. glikol lub inny nie zamarzający płyn, który krąży np. w kolektorach rurowych w przestrzeni rur).
– Czynnik grzewczy przy pomocy instalacji rur wędruje do zasobnika solarnego, w którym przekazuje zgromadzoną energię np. ciepłej wodzie użytkowej.
– Od zasobnika solarnego woda jest rozprowadzana do instalacji dostarczającej do kranu ciepłą wodę użytkową. Pominąłem celonowo w opisie dodatkowe technologie (np. regulatory, pompy, zawory itp.) gdyż zależało mi raczej na przedstawieniu zasady działania kolektora.

3. Czy ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem kolektorów słonecznych jest opłacalne?

Niektórzy producenci zachęcają do wykorzystania w instalacji solarnej wody do celów ogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza do tzw. ogrzewania podłogowego. Ma to o tyle znaczenie, że ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe, podobnie jak woda podgrzana przez kolektory słoneczne. Jest to w naszym kraju zbędny wydatek, ze względu na duże skomplikowanie instalacji solarnej wykorzystywanej do ogrzewania podłogowego. Dodatkowo powierzchnia kolektorów przy ogrzewaniu powinna zostać zwiększona i w większości przypadków nakłady są zbyt wysokie w porównaniu do oferowanych korzyści. Producenci oferujący te systemy zachęcają klientów, łudząc ich korzyściami z takiego słonecznego ogrzewania podłogowego, należy jednak uważać na tego typu chwyty marketingowe.

4. Podgrzewanie wody przez kolektory słoneczne w praktyce

Pamiętajmy, że im większa pojemność zasobnika tym dłużej będziemy korzystać ze zgromadzonej energii w piękne, słoneczne dni. Zasobnik pełni funkcję tzw. akumulatora – gromadzi energię przekazywaną przez kolektor i oddaje ją ciepłej wodzie użytkowej. Jeżeli będzie miał dużo zgromadzonej energii będzie ją oddawał dłużej większej ilości wody. Zasobnik solarny potrafi oddawać zgromadzony zapas energii przez nawet kilka dni, gdy po słonecznym dniu było kilka dni pochmurnych i bez słońca. W ten sposób energia się nie traci, jest uwalniana stopniowo.

Temperatura tej wody nadaje się do kąpieli – ciepła woda użytkowa z kolektorów słonecznych nie jest to bynajmniej tylko „letnia” woda. Jej temperatura w niczym nie rożni się od temperatury wody uzyskanej w podgrzewaczu elektrycznym wody. Jedynie cena jest inna, gdyż za podgrzanie wody prądem płacimy każdorazowo.

5. Gdzie można montować kolektory słoneczne?

Kolektory niekoniecznie musimy montować na dachu, można je montować na ziemi lub niewielkie kolektory są przykręcane na ścianie budynku. Należy pamiętać, że kolektory zamontowane na dachu są bardziej wydajne. Chyba, ze kolektory naziemne będziemy obracać za przesuwającym się słońcem.

A jakie jest Wasze zdanie na temat solarów? Zdecydowalibyście się na takie rozwiązanie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pozyskiwać nowych klientów?
Następny artykułSiding drewniany na elewację – zalety i wady

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

1 KOMENTARZ

  1. Ja mam w domu zamontowaną instalację fotowoltaiczną- moją własną elektrownie. Po paru miesiącach użytkowania muszę przyznać, że się to bardzo opłaca. Moja instalacje przygotowała Pulsar Energia- na szczęście na nich trafiłem bo zupełnie byłem zielony w temacie i mi pomogli dopasować wszystko do mnie i teraz nic tylko korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here