Czyszczenie, renowacja dachu - na co zwrócić uwagę?

Remont i naprawy    
ocena

Każde pokrycie dachowe wymaga odpowiednich zbiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza przed okresem zimowym. Warto pomyśleć o tym wcześniej, gdy pogoda jest jeszcze odpowiednia i pozwala na swobodne i bezpieczne wykonanie na dachu niezbędnych prac. Dobrze jest w umowie o wykonanie dachu zastrzec coroczne przeglądy dekarskie, która dokona przeglądu stanu dachu i oceni, czy są konieczne do wykonania prace renowacyjne.

Czyszczenie, renowacja dachu - na co zwrócić uwagę?

photoxpress.com

Nie namawiam na samodzielność w wykonywaniu takich prac, gdyż chodzenie po dachu przez osobę bez uprawnień czy badań wysokościowych może mieć opłakane skutki. Jeżeli na co dzień nie pracujemy na wysokościach i nie mamy doświadczenia w wykonywaniu prac na dachach budynków – lepiej zlećmy te prace specjalistom.

1. Usuwanie liści gromadzących się na dachu

Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w miejscach załamań dachu – wokół komina, na połączeniach połaci dachowej z lukarną czy jaskółką, w koszach i zlewniach dachowych. W tych miejscach gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, które należy przed zimą usunąć. Najgroźniejsze są gromadzące się w takich miejscach liście drzew – należy je usunąć także z rynien, gdyż będą tamowały przepływ wody. Nieprawidłowe odprowadzanie wody z połaci dachowej prowadzi do jej stopniowego niszczenia i z czasem dach może nie w niektórych miejscach przeciekać. Liście gromadzące się na załamaniach dachy czy w rynnach kilka sezonów zamieniają się w ziemię i te miejsca zaczynają porastać roślinnością.

2. Usuwanie błota i ziemi z połaci dachowej i rynien

Oprócz liści zagrożeniem dla dachu domu usytuowanego na płaskim terenie są nanoszone przez wiatr pyłki i kurze. W kontakcie z wodą zmieniają się one w lepkie błoto i zatykają rury spustowe, zanieczyszczają załamania dachu.

3. Opłakane skutki niezbadanego dachu

Przeciekanie dachu na skutek niedbalstwa może dać o sobie znać w czasie roztopów, gdy topniejący śnieg nagromadzony w szczelinach nie będzie spływał z połaci dachowej tylko gromadził się w nieczyszczonych miejscach. Jeżeli woda przedostanie się przez pokrycie dachowe i znajdzie ujście w tzw. folii pierwszego krycia – woda może ściekać do warstwy wełny mineralnej ocieplającej poddasze. Wilgotna wełna mineralna traci swe właściwości i może okazać się, że konieczna będzie jej wymiana.

4. Kontrola i uzupełnianie elementów obróbki blacharskiej

Wrażliwe na przeciekanie są elementy obróbki blacharskiej. Należy je dokładnie co sezon sprawdzać – czy nie poluzowały się, czy silikon uszczelniający nadal nadaje się do użytku. Jeżeli są konieczne naprawy obróbki blacharskiej należy je zrobić koniecznie przed nadejściem zimy – np. uzupełnić brakujący silikon. Przy okazji sprawdzamy inne instalacje na dachu – maszty antenowe, kominy, instalację odgromową.

5. Montaż dodatkowych akcesoriów i naprawa połaci dachowej

W ramach czyszczenia dachu można również zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami, np. zakupem płotków chroniących przed spadaniem śniegu z połaci dachowej nad miejscami, gdzie domownicy wchodzą do domu czy garażu. Można w ten sposób uniknąć porysowania karoserii samochodu podczas zsuwania się śniegu i lodu z dachu. Brakujące elementy połaci dachowej należy dokupić i zamontować. Nie powinno z tym być problemu, gdyż producenci pokryć dachowych mają zapasowe elementy czy dodatkowe akcesoria pod kolor każdego z pokryć oferowanych w sprzedaży.

Sprawdzacie i czyścicie dach co najmniej raz w roku? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =