Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont i naprawy    
ocena

Plan remontu mieszkania bardzo często uzależniony jest od zasobności naszego portfela. Wykonywane przez firmy remontowe podczas remontu prace i ustalane cenniki są zależne od regionu kraju, wielkości miasta i innych zmiennych ekonomicznych. Jeżeli nie mamy pojęcia, ile zapłacimy za remont, warto zrobić dokładny plan prac, które chcielibyśmy, aby zostały wykonane. W planie uwzględniamy ceny materiałów (można w tym celu pospacerować po marketach i przyjrzeć się cenom materiałów budowlanych i wykończeniowych).

Ile kosztuje remont mieszkania?

photoxpress.com

Jeżeli remontu nie przeprowadzamy sami musimy poznać jeszcze ceny wykonania takich prac i cenniki firm zajmujących się remontami. Dlatego z gotowym planem prac warto zwrócić się do kilku firm budowlano-remontowych z prośbą o wycenę lub udostępnienie cenników. Wówczas będziemy wiedzieć, ile remont będzie nas kosztować. Poniżej dostosowany do poszczególnych etapów remontu plan zawierający wskazówki dotyczące uśrednionych cen wykonania takich prac i ogólne zasady obliczania wynagrodzenia przez firmy remontowe.

Krok pierwszy - koszty związane ze zmianą rozkładu pomieszczeń mieszkania oraz remontem instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej

Za położenie ścianki działowej z płyt gipsowo kartonowych zapłacimy średnio około 30 zł za metr kwadratowy takiej ścianki. Dodatkowo firma może żądać około 5 zł za włożenie do środka ścianki wełny mineralnej w celu wygłuszenia. Materiały kupujemy we własnym zakresie, zaś powyższe ceny należy traktować orientacyjnie. Nie obejmują one również cen materiałów potrzebnych do wykonania tych prac.

Z kolei ceny wszelkiego rodzaju instalacji zależne są od wielu czynników, np. rodzaju instalacji dotychczasowej w budynku (im starsza tym gorzej), od ilości tzw. punków. Punkt w instalacji wodnokanalizacyjnej oblicza się w sposób następujący: odcinek rury od zaworu do kolanka - jeden punkt, od tego kolanka do następnego - drugi punkt, od kolanka do baterii umywalki - trzeci punkt. Dodatkowo płaci się za podpięcie baterii umywalki. W taki sposób możemy obliczyć, że musimy zapłacić za wykonanie 4 punktów instalacji i montaż baterii umywalki. Instalację elektryczną wycenia się bardzo podobnie. Punkty w tej instalacji to odcinki: od gniazdka do puszki - to są dwa punkty (puszka i gniazdko), od puszki do następnej puszki (drugi punkt) itd.. Ceny za jeden punkt instalacji elektrycznej wahają się od 30 złotych wzwyż. Do tego należy zawsze doliczyć koszt materiału, który zależny jest w dużej mierze od koniecznych do zainstalowania elementów. Im większe skomplikowanie instalacji, tym cena jest wyższa.

Krok drugi - koszty remontu łazienki

Także w tym przypadku za każdą wykonaną pracę trzeba zapłacić. Cenniki firm często uwzględniają także opłaty za zerwanie starego wykończenia ścian (starej glazury, płytek PCV itp.) Ceny takiej usługi w zależności od firmy to około od 5 do 10 zł lub niekiedy więcej zł. Cena dotyczy zawsze metra kwadratowego usuniętej starej powierzchni. Wysokość cen w tym przypadku zależy rzecz jasna od tego, czym ściana była pokryta.

Położenie izolacji przeciwwodnej, czy równanie ścian zaprawą wyrównującą to dodatkowe koszty. Każda firma wycenia je inaczej, niekiedy cena jest wliczona w cenę położenia płytek na jednym metrze kwadratowym.

Koszt położenia płytek ceramicznych zaczyna się od około 35 zł/m². Cena za położenie 1 m² płytek ceramicznych może sięgać nawet do ponad 100 złotych. Zależne to jest od skomplikowania łazienki, rodzaju płytek - niejednokrotnie także ich ceny. Materiały (i same płytki) rzecz jasna nie są w te ceny wliczane.
Średnie ceny (uogólnione) montażu wyposażenia łazienki obejmują każdy element wyposażenia. Montaż WC kosztuje około 60 zł, brodzika - około 60-70 zł, dodatkowo zapłacimy od około 80-200 zł za montaż kabiny prysznicowej na brodziku, montaż baterii - około 50 zł, panelu prysznicowego w przybliżeniu 80- 120 zł, wanny - od 100 zł do nawet kilku tysięcy przy wannach z hydromasażem lub jacuzzi.

Krok trzeci - koszty wymiany okien i drzwi mieszkania

Wymiana stolarki okiennej to również koszty montażu, nie wystarczy zakupić okien czy drzwi. Za montaż drzwi wewnętrznych zapłacimy od 150 zł wzwyż, montaż drzwi zewnętrznych to koszt od 300 zł w górę. Cena montaż drzwi obejmuje od razu ceny materiałów montażowych (np. kilny, pianki itp.). Oczywiście za drzwi czy okna musimy zapłacić oddzielnie. Montaż okien to wydatek rzędu 25 zł za metr bieżący okna (bez obróbki). Z obróbka cena wzrasta do koło 40 zł za metr bieżący, przy czym zależy od rodzaju wybranej technologii obrabiania okien.

Krok czwarty - koszty za montaż podwieszanych sufitów

Sufity podwieszane to koszt od 35 zł za wykonanie m² sufitu. Cena jednostkowa wykonania sufitu zależy od tego, czy sufit ma być typowy czy udziwniony z dodatkowym oświetleniem, o niespotykanym kształcie. Dodatkowe oświetlenie w suficie (halogeny, listwy RGB, diody LED) to również dodatkowe koszty.

Krok piaty - koszty wykonania gładzi szpachlowych we wszystkich pomieszczeniach oraz malowania ścian mieszkania i wymiany podłogi

Za wykonanie m² gładzi szpachlowej w wysokim standardzie trzeba zapłacić przynajmniej 15 zł za m². Gruntowanie może być wycenione oddzielnie na około 2 złote/m², za malowanie mieszkania zapłacimy od 2 zł w wzwyż za m² jedną warstwa. Oczywiście w takim wypadku farby musimy kupić sobie sami. Położenie paneli podłogowych kosztuje z kolei od 20 zł/m².

Dlaczego zdecydowaliście się na remont? Jakie koszty chcecie na niego przeznaczyć?

OCENA
4.14
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =