Jak doświetlić poddasze?

Remont i naprawy    
ocena

Naturalne światło w domu jest bardzo pożądane przez jego użytkowników, nie męczy i dodatkowo, nie trzeba płacić rachunków za korzystanie z tego rodzaju światła. Często problemem są pomieszczenia na poddaszu, w których projektant nie przewidział okien. Najczęściej jest to przedpokój, łazienka czy garderoba. Dzięki zastosowaniu świetlików dachowych doświetlanie tych pomieszczeń jest możliwe, dodatkowo w efektywny sposób.

Jak doświetlić poddasze?

photoxpress.com

Świetliki dachowe dzielimy na świetliki połaciowe i tzw. świetliki tunelowe. Różnią się one miejscem zamontowania i sposobem ich montażu.

Świetliki dachowe połaciowe

W swej podstawowej wersji przypominają małe okna dachowe. Świetliki połaciowe, montowane w połaci dachu (np. na skosach poddasza) otoczone są drewnianą ramą, dodatkowo uszczelnioną tak, by zminimalizować straty ciepła. Do ramy przylega szyba zespolona wypełniona gazem szlachetnym. Istnieją świetliki połaciowe otwierane (uchylne) i nieotwieralne. Możliwość ich montażu jest uzależniona od nachylenia połaci dachowej. Świetliki uchylne można montować na dachach o kącie nachylenia połaci dachowej wynoszącej 15-60º, zalecenia dotyczące montażu świetlików nieotwieralnych wskazują na kat nachylenia od 15-85º. Są one montowane podobnie jak okna dachowe i z zastosowaniem kołnierzy uszczelniających dobieranych odpowiednio do rodzaju pokrycia dachowego domu.

Dla miłośników elektroniki droższe świetliki otwieralne mogą być wyposażone w elektroniczny system sterowania i nawet pilota. Niektóre firmy oferują również dla tego rodzaju świetlików sensory deszczu, które automatycznie domkną świetlik pod nieobecność właściciela domu. Możemy także na rynku znaleźć elektronicznie sterowane rolety wewnętrzne wbudowane w konstrukcję świetlika sterowane przez pilota. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań oferowane są ręczne mechanizmy zamykające i uchylające świetliki.

Świetliki tunelowe (rurowe)

Świetliki tunelowe najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach znajdujących się w centralnej części domu. Dla przykładu może to być garderoba lub część wewnętrznego korytarza. Działanie świetlika jest niezwykle proste. Część zewnętrzna umieszczona na dachu „wpuszcza” światło słoneczne do tunelu, który odbija je od swoich ścianek i przekazuje do wybranego pomieszczenia. Najczęściej tunel ten jest wykonany z giętkiej rury w oplocie spiralnym, rozciągliwej, którą bez większego problemu możemy dostosować i odgiąć prawie w dowolny sposób, pamiętając, iż każde zgięcie generuje straty światła. Im większy kąt zgięcia tym mniejsza ilość światła zostaje przekazywana do pomieszczenia. Dodatkowo każdy metr rury osłabia natężenie wpuszczanego do środka światła. Jeżeli chodzi o średnice rur stosowanych do świetlików zetknąłem się ze średnicami sięgającymi od 25 cm przez 35 cm do 50 cm średnicy.

Montaż świetlika tunelowego można przeprowadzić praktycznie w dowolnym momencie, jest to istotne zwłaszcza w domach, które są już użytkowane.

W pomieszczeniu wygląda on jak płaska lampa, najczęściej okrągła zainstalowana w suficie. Świetliki montuje się zazwyczaj w domach z nieużytkowym poddaszem, gdy nie ma innej możliwości jego doświetlenia i nie jest możliwe założenie okna dachowego.

Istnieją dwa typy świetlików tunelowych, a konkretniej dwa rodzaje wyjścia świetlika ponad dach.

- W pierwszym typie świetlik posiada płaską szybę i nie różni się specjalnie wyglądem od małego i okrągłego okna dachowego.
- Drugi typ wyjścia świetlika przypomina szklaną kopułę („kopułkę”). Jest to rozwiązanie dopasowane dla płaskich dachów, pomagające zaabsorbować większą ilość światła słonecznego. Poza tym zaleca się montowanie świetlików na południowej stronie połaci dachowej, która jest najbardziej nasłoneczniona.

Jak duży metraż ma Wasze poddasze? Jakie pomieszczenia tam macie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =