Jak fugować i zabezpieczać płytki?

Remont i naprawy    
ocena

Fuga wykonana w przestrzeniach między płytkami, jeżeli jest dobrze dobrana, może podkreślić kolor płytek. Na rynku można nawet kupić fugę brokatową, jednak należy przemyśleć, czy taka ekstrawagancja nie zakłóci harmonijnej aranżacji wnętrza. Zmiana samej fugi może okazać się problemem, gdy ta już zaschnie.

Jak fugować i zabezpieczać płytki?

sxc.hu

Do fugowania płytek będą nam potrzebne następujące materiały:
- fuga,
- szpachelka średnia (8-7 cm),
- gąbka łazienkowa (taka jak do mycia),
- paca z filcem, oraz paca z gąbką,
- ściągacz (taki jak do czyszczenia okien).

Krok pierwszy - przygotowanie płytek i fugi

Płytki należy przygotować przed fugowaniem przez wyczyszczenie ich z nadmiaru kleju oraz osuszenie.

Fugę przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta na jej opakowaniu. Należy ich bezwzględnie przestrzegać. Złe proporcje (woda - zaprawa fugowa) mogą doprowadzić do utraty podstawowych właściwości fugi, jakimi są: odporność na działanie wody i różnych pleśni i grzybów oraz barwa.

Krok drugi - nanoszenie fugi

Prawidłowo przygotowaną fugę nanosimy pacą filcową na większe powierzchnię, w narożach można pomóc sobie małą szpachelką. Smarujemy pacą z fugą po wszystkich płytkach, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między płytkami - miejsca docelowo na fugę przeznaczonego. Ruchy pacy powinny być energiczne, najlepiej kołowe. Na płytkach podłogowych fugi można nanosić pacą z gąbką: wylewając fugę na podłogę i rozprowadzając ją po całej powierzchni płytek pacą z gąbką. Ułatwia to i przyspiesza pracę. Nadmiar fugi można z płytek ściągnąć ściągaczem do szyb, uważając przy tym, aby nie ciągnąć ściągacza równolegle do fugi - zawsze musi być pod jakimś kątem.

Gdy już fuga troszeczkę zwiąże (na płytkach widać, że cieniutka warstwa fugi już zasycha) przystępujemy do jej zmywania z płytek.

Krok trzeci - zmywanie nadmiaru fugi

W tym celu należy przygotować wiadro z letnią wodą i gąbkę. Czyścimy płytki gąbką i zmywamy nadmiar fugi, powtarzając czynność aż do skutku. Nie szorujemy mocniej przestrzeni miedzy płytkami. Używana przez nas gąbka powinna być wilgotna - nie mokra, nie może z niej wyciekać woda. Na płytkach nie powinny zostać ślady fugi, jej sczyszczenie po zaschnięciu fugi może okazać się niemożliwe lub bardzo trudne. Dotyczy to zwłaszcza samych rogów płytek, gdzie stykają się one z fugą. Jeżeli fuga pomiędzy płytkami zaschnie nierównomiernie (będzie nierówna i postrzępiona) na skutek niedokładnego jej zmycia, może okazać się konieczne żmudne zeskrobywanie jej nożykiem lub szpachelką.

Krok czwarty - zabezpieczenie fugi

Płytki można konserwować różnymi środkami nabłyszczającymi. Są one dostępne w sklepach. Jednakże najwięcej zanieczyszczeń zawsze gromadzi się w fudze. Również fugi można zabezpieczać.

Zabezpieczamy fugę różnymi dostępnymi na rynku preparatami, które dodatkowo nadają połysk i zabezpieczają fugę przed szkodliwymi działaniami wody i pary wodnej. Tak zabezpieczona fuga pozostaje dłużej czysta i trudniej osadzają się na niej zanieczyszczenia. Warto zabezpieczyć fugę, gdyż ułatwia to w czasie użytkowania utrzymanie jej w czystości.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
2.63
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =