Jak montować panele ścienne?

Remont i naprawy    
ocena

Panele ścienne występują w wielu kolorach, wielu teksturach i są bardzo praktyczne w użytkowaniu. Można je z powodzeniem czyścić nawet przy użyciu detergentów. Dzielimy je na dwa rodzaje - wykonane z tworzyw sztucznych (PCV) oraz drewnopodobne wykonane z MDF.

Jak montować panele ścienne?

sxc.hu

Sposób ich montażu jest identyczny, niezależnie od materiału z którego je wykonano. Do montażu paneli ściennych potrzebna nam będzie:
- wiertarka,
- dyble (o długości maksymalnie 6 cm)
- gwoździe 1,5 cm
- 1 gwóźdź o długości 8 cm
- lekki młotek
- poziomica,
- sznurek,
- piłka ręczna lub elektryczna do drewna (do przycinania listew drewnianych),
- listwy drewniane o przekroju 4*3 cm, 3*2 cm i wysokości ściany pomieszczenia,
- wkręty do drewna,
- listwy narożne i panele ścienne

Krok pierwszy - wyznaczenie i przygotowanie powierzchni do montażu

Wytyczamy płaszczyznę ściany, na której będziemy montować panele ścienne. Najprościej można to zrobić w ten sposób, że w jednym narożniku ściany montujemy (dyblujemy z użyciem kołków rozporowych) listwę drewnianą. Pionujemy ją niezależnie od ściany, gdyż nierówności ściany można ukryć pod powierzchnią paneli ściennych. Listwę drewnianą w narożu pionujemy, odpowiednio podkładając pod nią mniejsze kawałki przyciętych na grubość listew i dyblując, w ten sposób, aby pierwsza przykręcona listwa była idealnie w pionie. Podkładki stosowane w tym wypadku pod listwę mają służyć uzyskaniu pionu nawet przy nierównej ścianie.

Listwę drewnianą ustawiamy pionowo z góry na dół, pionując ją i przykręcając. Tak samo pionujemy listwę w drugim narożniku i rozciągamy między tymi dwoma listwami sznurki na szerokość ściany: na dole, w połowie listew narożnych i u góry. W ten sposób uzyskamy ramy rusztu (stelaża) na jednej ścianie, na której ułożone zostaną panele ścienne.

Krok drugi - tworzenie stelaża dla paneli ściennych

Wkręcamy pozostałe pionowe listwy w rozstawie co 40 cm, dosuwając je do sznurków i na ich podstawie ustawiając je w płaszczyźnie i jednocześnie w pionie. Dodatkowe listwy zakładamy w miejscach połączeń dwóch paneli - panele mają z reguły 2,5 m. Na taki ruszt zakładamy panele poziomo w stosunku do podłogi.

Można panele układać pionowo, wówczas wykonujemy ruszt poziomy, zaś panele do niego będziemy przybijać pionowo.

Krok trzeci - montaż paneli ściennych

Panele przybijamy gwoździami o wysokości 1,5 cm na łączeniach paneli (pióro-wpust). We wpust paneli przybijamy gwoździa na ukos przytwierdzając panel do listewki. Do wpustu z gwoździem przytwierdzonej już paneli, wkładamy pióro kolejnej paneli. W kolejnej również przytwierdzamy ją do listewek wbijając gwoździa przez wpust na ukos. Wbijamy gwoździe właśnie w to miejsce, aby nie były widoczne na zewnętrznej powierzchni paneli. Aby nie uszkodzić paneli małe gwoździe (1,5 cm, służące do montażu) możemy dobijać w wąskich wpustach przy pomocy jednego, większego gwoździa (np. 8 cm). Główki gwoździ stykamy razem i uderzamy w ostrą końcówkę większego gwoździa młotkiem.

W powyższy sposób montujemy panele na całej ścianie i każdej następnej.

Krok czwarty - naroża pomieszczenia

Dla połączenia paneli z sąsiednimi ścianami oraz z sufitem i podłogą wykorzystujemy listwy narożnikowe. Można je kupić gotowe razem z panelami i dobrane odpowiednio pod kolor paneli. Listwy narożne również przybijamy gwoździami do paneli - ewentualnie bezpieczniej będzie je przykleić na klejach montażowych. Kleje montażowe są sprzedawane w tubkach. Korzysta się z nich podobnie jak z silikonu (zakładamy tubkę do pistoletu do silikonu i wyciskamy), nanosząc klej bezpośrednio na listwę, którą zamierzamy przykleić. Można każdą listwę narożną „złapać” najpierw dwoma małymi gwoździami, a na reszcie długości listwy po prostu przykleić ją do paneli. Listwy narożne maskują połączenia paneli z sufitem, podłogą i połączenia poszczególnych ścian. Mają funkcję głównie estetyczną.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
2.83
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =