Jak ocieplić poddasze?

Remont i naprawy    
ocena

Wykańczając poddasze użytkowe należy na początku zastanowić się nad sposobem jego ocieplenia. Poniższy sposób ocieplenia poddasza jest jedynym możliwym do samodzielnego wykonania dla laika. Istnieją inne metody ocieplania poddasza, np. granulatem, jednak do ocieplenia poddasza w ten sposób potrzebne są specjalne drogie urządzenia, które są nieopłacalne w zakupie jedynie dla montażu we własnym domu.

Jak ocieplić poddasze?

photoxpress.com

Aby wykonać ocieplenie poddasza z wykorzystaniem wełny mineralnej potrzebne nam będą:
- płyty gipsowo-kartonowe (do wykończenia),
- profile stalowe CW i UW do montowania ścianek z płyt gipsowo kartonowych,
- folia paroizolacyjna,
- wkręty,
- taśmy zbrojące do płyt gipsowo kartonowych,
- elastyczne masy szpachlowe do wykończenia połączeń płyt g-k,
- poziomica (dłuższa, co najmniej 120 cm),
- sznurek,
- nożyce do metalu,
- wieszaki do profili stalowych ewentualnie uchwyty ES do montażu profili CW i UW,
- zszywcz budowlany,
- wełna mineralna (odradzam wełnę szklaną, ponieważ jest ona uciążliwa w montażu, a w nieodpowiednich rękach może doprowadzić do dotkliwych uszkodzeń powierzchni ciała. Wełna szklana wykonana jest z włókien szklanych, które są ostre i wbijają się w skórę, a mogą dostać się do oczu lub podrażniać górne drogi oddechowe),
- taśma samoprzylepna o szerokości 5 cm.

Krok pierwszy - ocieplenie poddasza między krokwiami

Do ocieplenia poddasza wybieramy wełnę mineralną o grubości co najmniej 15 cm (na opakowaniu pisze 150 mm). Ta grubość warstwy ociepleniowej to niezbędne minimum. Zakupioną wełnę mineralną rozwijamy z rulonu i czekamy chwilę, aby się wyprostowała i nabrała grubości. W rulonie jest ona bardzo ściśnięta. Następnie docinamy ją. Wymiar dla docinanych pasów wełny bierzemy na podstawie odległości pomiędzy dwoma krokwiami i do tego wymiaru dodajemy 5 cm. Docinamy wełnę według obliczonego wymiaru ostrym nożem. Dla pewności wyjaśniam, że krokwie to elementy drewniane, stanowiące konstrukcję nośną dachu.

Dociętą wełnę układamy między krokwiami wciskając ją i zabezpieczając najlepiej przy pomocy sznurka i zszywacza budowlanego. Sznurek mocujący wełnę rozwijamy zygzakiem pomiędzy krokwiami, zszywki mają zostać wbite w krokwie w momencie zagięcia sznurka pomiędzy poszczególnymi zygzakami.

Krok drugi - zabezpieczenie folią paraizolacyjną

Następnie układamy na wełnie mineralnej folię paraizolacyjną. Układamy ją pasami z uwzględnieniem zakładu min. 10 cm. Mocujemy folię zszywaczem do krokwi. Zszywki powinny być rozmieszczone w odstępach tak dobranych, aby folia była naprężona i nie wisiała luźno. Należy pamiętać, że poszczególne pasy folii sklejamy ze sobą taśmą samoprzylepną szeroką na 5 cm. Dodatkowo należy wszelkie połączenia folii ze ścianą również przykleić taśmą samoprzylepną.

Krok trzeci - wykonanie rusztu dla zabudowania i wykończenia warstwy ociepleniowej

Kolejnym krokiem jest wykonanie rusztu dla wykończenia poddasza płytami gipsowo kartonowymi. Prace nad rusztem zaczynamy od wyznaczenia skosów. Opieramy poziomicę na krokwiach i rysujemy ołówkiem kreskę na ścianie w miejscu styku poziomicy ze ścianą. Tak samo z drugiej strony. Linie wyznaczające płaszczyzny skosów powinny być zaznaczone na ścianach bocznych - wzdłuż tych linii przykręcamy profile UW. Profile UW służą usztywnieniu krawędzie przyszłego rusztu i połączenia płyt gipsowo kartonowych między płytami a ścianą . Przykręcamy je dyblami (kołkami rozporowymi) do ściany.

Następnie przykręcamy uchwyty ES - przykręcamy je wkrętami do drewna krokwi w rozstawie co 50 cm na każdej krokwi. Uchwyty ES służą do przytrzymywania profili CW i dodatkowego przytwierdzenia rusztu do płaszczyzny skosów.

W profile ES wkładamy profile CW poziomo. Zaczynamy zawsze od założenia dolnego profilu. Następnie zakładamy górny profil CW. Profile CW przytwierdzamy jednocześnie do profili UW, które uprzednio przykręciliśmy do ściany.

Pośrednie profile CW przykręcamy korygując je poziomicą, aby utworzyły równą płaszczyznę. Profile z uchwytami ES łączy się wkrętami (tzw. „pchełkami”). Gdy mamy przygotowany i wypoziomowany na ruszt skosach możemy przystąpić do zabudowania sufitu rusztem. Nie na każdym poddaszu mamy dodatkowy płaski sufit, na poddaszach mogą być same tylko skosy.

Jeżeli mamy sufit wykonujemy na nim ruszt dokładnie tak samo jak w przypadku skosów - czyli przykręcając na ścianach profile UW, wkręcając uchwyty ES w belki sufitu (jętki) i na nich montując w poziomie profile CW.

Do łączenia profili CW ze sobą używa się specjalnych łączników. Łączniki stosujemy na dużych przestrzeniach, gdy trzeba połączyć dwa profile CW ich krawędziami.

Krok czwarty - wykończenie poddasza płytami gipsowo-kartonowymi

Teraz można wykańczać poddasze montując na ruszcie płyty gipsowo - kartonowe. Przed przykręceniem każdej płyty należy ja odpowiednio dociąć z długości, tak by połączenia płyt zbiegały się z profilami CW, do których płyty przykręcamy. Styki płyt g-k szpachlujemy i zabezpieczamy taśmą zbrojącą i elastyczną masą szpachlową, zupełnie jak w przypadku budowania ścianki z płyt gipsowo-kartonowych. Na poddaszach układa się zazwyczaj tylko jedną warstwę płyt gipsowo kartonowych.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =