Jak odetkać zlew?

Remont i naprawy    
ocena

Istnieje kilka sposobów odetkania zatkanego zlewu. W sklepach znajdziemy wiele chemicznych środków żrących bądź sposoby mechaniczne na udrożnienie odpływu zlewozmywaka. Należy je stosować w odpowiedniej kolejności, zaczynając od tych najmniej inwazyjnych. Nie wiemy dokładnie, w którym miejscu odpływu powstał zator uniemożliwiający prawidłowe spływanie wody, dlatego zanim rozkręcimy instalację warto sięgnąć po prostsze środki.

Jak odetkać zlew?

photoxpress.com

Krok pierwszy - chemiczne środki żrące

Można je nabyć w każdym sklepie. Mogą to być żele, granulki czy inne substancje mające rozpuścić zator w odpływie zlewozmywaka. Sięgając po taki środek warto zaopatrzyć się w ochronne rękawice i trzymać środek w takim miejscu, by dzieci nie miały do niego dostępu. Chemiczne środki żrące mogą prowadzić do ciężkich poparzeń skóry, zjedzenie ich może prowadzić do poważnych uszkodzeń przełyku a nawet uduszenia lub śmierci. Do zatkanego zlewu wlewamy środek, rak by trafił on do odpływu. Zalewamy odpływ wrzątkiem. Środek chemiczny reaguje natychmiast, wytwarzając trujące opary. Dlatego przy jego aplikowaniu należy uważać. Po około 15 min do 30 min można przekonać się, czy środek zadziałał. Jeżeli woda spływa w prawidłowym tempie, znaczy to, ze zator został rozpuszczony. Taki zabieg profilaktycznego udrożnienia rur zaleca się przeprowadzać raz w miesiącu, zwłaszcza w odpływach zlewozmywaka, gdzie trafiają większe fragmenty resztek z jedzenia. Co jeżeli środkuj chemiczny nie poradził z sobie z zatorem?

Krok drugi - czyszczenie syfonu

Pewnym i skutecznym sposobem jest dostanie się do syfonu zlewozmywaka, w którym gromadzą się nieczystości w tzw. kolanie syfonu. Aby rozkręcić i udrożnić syfon należy rozkręcić jedną lub dwie nakrętki plastikowe (zależnie od typu syfonu), po odkręceniu nakrętki wyjmujemy syfon i usuwamy z niego wszelkie nieczystości.

Uwaga! Przed wyjęciem syfonu warto podstawić duże wiaderko pod syfon, aby woda z zatkanego zlewozmywaka mogła spłynąć. Należy zachować ostrożność, jeżeli przed odkręceniem syfonu pomimo użycia chemicznych środków nie udało się udrożnić odpływu. Pamiętajmy o rękawicach ochronnych wykonanych np. z gumy czy innego nieprzepuszczalnego wody tworzywa.

Po wyjęciu i wyczyszczeniu syfonu skręcamy go i przykręcamy nakrętki. Wlewamy do zlewozmywaka wodę - jeżeli woda prawidłowo schodzi i nie tamuje się tzn. że nasz problem leżał w zatkanym syfonie. Jeżeli jednak zdarzy się, że woda nie schodzi lub schodzi bardzo wolno, może to być oznaką tego, że światło rury zostało zatkane poniżej syfonu.

Krok trzeci - udrożnianie rury poniżej syfonu

Jeżeli wyczyszczony syfon nie rozwiązał problemu, należy wówczas odkręcić go jeszcze raz i do rury odpływowej wprowadzić sprężynę hydrauliczną, widoczną na zdjęciu. Można ją nabyć w każdym markecie budowlanym. Jest on niedrogi i warto go mieć w domu - nadaje się do udrożnienia każdej rury i jest bardzo prosty w obsłudze.

Po wprowadzeniu końcówki sprężyny do rury kręcimy za rączkę sprężyny i trzymamy sprężynę drugą ręką poniżej rączki (za niebieski pasek). W ten sposób kręcimy, aż do momentu, gdy poczujemy opór. Kręcąc mocniej w tym momencie zniszczymy zator rozdrabniając go mechanicznie. Dla sprawdzenia skuteczności udrożnienia można bezpośrednio do rury wlać wodę i sprawdzić jej drożność. Jeżeli problem się rozwiązał zakładamy syfon i jeszcze raz sprawdzamy. Jeżeli wszystko działa prawidłowo i woda jest odprowadzana nie powinno być problemów przez dłuższy czas.

jak odetkać zlew

Fot. Sprężyna hydrauliczna.

Krok czwarty - telefon do hydraulika

Jeżeli nasze działania i wykorzystanie wszystkich powyższych sposobów nie przyniosło rezultatów konieczny jest kontakt z hydraulikiem, ponieważ nasz problem może wynikać z usterki instalacji kanalizacyjnej w budynku lub na przyłączu do pionu kanalizacyjnego. Tego typu usterek nie można samodzielnie usuwać z prostej przyczyny - prawdopodobnie nie posiadamy do tego odpowiednich narzędzi i samodzielnie nie odkręcimy przyłącza.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =