Remont i naprawy Jak położyć gładź gipsową na mokro?

Jak położyć gładź gipsową na mokro?

-

Aby wykonać gładź samodzielnie musimy przygotować:

wiertarka z mieszadłem
dwie małe szpachelki
paca stalowa ze stali nierdzewnej
2 wiaderka paca i siatki do czyszczenia o gramaturze 120, 160, 180, 200, 220
papier ścierny o gramaturze 120, 160, 180, 200, 220
siatka zbrojąca gładź szpachlowa (gips szpachlowy którym wykonujemy I warstwę gładzi szpachlowej, II warstwę wykonujemy z tzw. gipsu miękkiego – np. Gipsar, Megaron)
grunt podkładowy pod gładź szpachlową
lampa pokojowa lub latarka do szukania nierówności
kątowniki i nożyce do blachy

 • Krok pierwszy

  Krok pierwszy – przygotowanie podłoża pod gładź szpachlowa
  Podłoże pod gładź szpachlową należy najpierw wyczyścić, usunąć starą farbę. Odpadający tynk i inne większe ubytki należy uzupełnić zaprawa tynkarską i wstępnie wyrównać. Tak przygotowane podłoże należy odpylić zmiotką, a następnie zagruntować. Gruntujemy nanosząc pędzlem grunt podkładowy w płynie. Malujemy gruntem równomiernie całą powierzchnię ścian.

 • Krok drugi

  Krok drugi – przygotowanie gipsu szpachlowegoDo wiaderka z wodą (niepełnego) należy wsypać gips jednocześnie mieszając, aż do uzyskania plastycznej konsystencji. Po wymieszaniu wstępnym należy odczekać ok. minutę i przemieszać gips raz jeszcze. Gips mieszamy mieszadłem potwierdzonym do wiertarki. W gipsie nie mogą pozostać jakiekolwiek grudki – musi stanowić jednorodną masę.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci – I warstwa gładzi szpachlowejPrzygotowany wcześniej gips szpachlowy nanosimy na ścianę warstwą o grubości ok. 2 mm na cała powierzchnię ścian pacą metalową ze stali nierdzewnej. Gips należy nanosić w ten sposób, aby zagipsowana ścian stanowiła równą i płaską powierzchnię. W narożach zewnętrznych (na wszelkich rogach) montujemy kątowniki ze stali nierdzewnej, docinając je nożycami do blachy. Zatapiamy je w pierwszej warstwie gipsu. Naroża zewnętrzne występują najczęściej wokół okien. Dodatkowo, jeżeli na ścianach widać pęknięcia (tzw. rysy) należy w takich miejscach założyć taśmę zbrojąca zatapiając ją w pierwszej warstwie gipsu, aby uniknąć pęknięć w przyszłości.

 • Krok czwarty

  Krok czwarty – czyszczenie i wyrównywanie I warstwy gipsuPo wyschnięciu pierwszej warstwy gipsu należy wszelkie niedokładności (zacieki, wystające połączenia naniesionego pacą gipsu itp.) zdrapać szpachelką i wstępnie sczyścić przy użyciu papieru ściernego bądź siatek przymocowanych do specjalnej pacy. Gramatura używana na tym etapie (zarówno w przypadku siatek, jak i papier ściernego powinna być nieco większa, najlepiej od 120 – 160).

 • Krok piąty

  Krok piąty – II warstwa gładzi szpachlowej
  Na tak przygotowaną ścianę nanosimy druga warstwę gipsu szpachlowego, tym razem miększego i łatwiejszego w obróbce, z reguły w kolorze białym. Warstwa II ułatwia późniejsze malowanie, ponieważ farba na białych powierzchniach uzyskuje intensywną barwę już po nałożeniu pierwszej jej warstwy. Miękki gips, stosowany do drugiej warstwy ładzi szpachlowej to np. gipsar lub megaron. Przygotowujemy go w wiaderku, postępując podobnie jak przy rozrabianiu gipsu szpachlowego. Nanosimy II warstwę gładzi szpachlowej podobnie jak pierwsza warstwę, przy użyciu metalowej pacy. Pamiętamy, aby ją ściągać jak najrówniej.

 • Krok szósty

  Krok szósty – czyszczenie II warstwy gładzi szpachlowej
  Gdy już mamy wszystkie ściany zagipsowane drugą warstwą gipsu, czekamy aż całkowicie zaschnie na ścianie. Po jej całkowitym wyschnięciu przystępujemy do czyszczenia powierzchni ścian i sufitu z nadmiaru masy szpachlowej, celem uzyskania idealnie równej powierzchni. Równość powierzchni kontrolujemy przykładając lampkę (latarkę) do ściany i świecąc pod pewnym kątem na płaszczyznę ściany.

  Uwaga:
  Wszelkie rysy i niedociągnięcia szpachlujemy jeszcze raz np. gipsarem (tym samym, czym wykonywaliśmy II warstwę gładzi szpachlowej). Powierzchnię ściany czyścimy siatkami lub papierem ściernym o gramaturze minimum 220 i wyżej, tak aby zastosować najdrobniejsze ziarenka. Tak wysoka gramatura jest konieczna, żeby nie porysować gładzi. • Krok siódmy

  Krok siódmy – zagruntowanie gładzi szpachlowej po wykonaniu
  Po odpyleniu gładzi zmiotką i usunięciu resztek pył ze ścian gładź szpachlową gruntujemy, malując ściany preparatem. Gruntujemy tym samym preparatem, którym gruntowaliśmy ściany przed położeniem na niej gładzi szpachlowej. Tak przygotowana ściana nadaje się po wyschnięciu gruntu do malowania.

 • Jak dużo prac budowlanych i remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

Szymon Targosz

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

1 KOMENTARZ

 1. Kolejny orzeł któremu się wydaje, że wie o czym pisze. To, że masa szpachlowa zawiera wodę nie oznacza, że jest to kładzenie na mokro. To jest zwykła metoda ze szlifowaniem, pyłem itd…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co potrafi czterolatek?

Po miłym i spokojnym dziecku trzyletnim przychodzi pora na osiągnięcie czterech lat. Powszechnie mówi się o buncie czterolatka, z czym rzeczywiście mamy często do czynienia. Poniższe cechy charakteryzujące szkraba w tym wieku są umowne. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Laserowa korekta wzroku – na czym polega?

Laserowa korekta wzroku to coraz częściej wykorzystywana metoda w leczeniu wad narządu wzroku- astygmatyzmu, krótkowzroczności, dalekowzroczności. Jest ona zaliczana do chirurgii wad wzroku, nazywanej chirurgią refrakcyjną. Celem tej nauki medycznej jest działanie, które prowadzi do polepszenia jakości życia chorego. Problemy z widzeniem każdemu człowiekowi sprawiają ogromne prolemy, dlatego tak ważne są efektywne metody leczenia wad narządu wzroku. Laserowa korekta wzroku wykonywana jest w Polsce od 2000 roku.

Zobacz też

Niebo w gębie – przepis

Placek niebo jest popularnym ciastem. Wprawdzie zrobienie go jest czasochłonne, ale jak nazwa wskazuje – ciasto niebo to „niebo w gębie”.

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: