Jak pomalować drewniane ogrodzenie?

Remont i naprawy    
ocena

Zamiast wymienić ogrodzeni możemy je zawsze pomaleć. Malowanie drewnianego ogrodzenia przywróci mu dawny blask i zabezpieczy na kolejny okres czasu przed działaniem środowiska zewnętrznego. Jak należy to zrobić? Czym zabezpieczyć drewno i jak je malować?

Jak pomalować drewniane ogrodzenie?

photoxpress.com

 1. Krok pierwszy

  Krok pierwszy - ocena stanu ogrodzenia

  Przed przystąpieniem do renowacji ogrodzenia musimy zbadać jego stan i ocenić, czy malowanie ma w ogóle sens. Jeżeli co najmniej 50% ogrodzenia jest nieodwracalnie uszkodzone - na skutek działania wody i widoczne są przegnicia, uszkodzenia mechaniczne, ślady korników należy takie ogrodzenie wymienić. Malowanie uszkodzonego w tym stopniu ogrodzenia jest inwestycją niepotrzebną. Pomalowanie uszkodzonego drewna nie pomoże, drewno od środka nadal będzie się niszczyć i po krótkim okresie czasu i tak konieczna będzie wymiana. Jeżeli natomiast ogrodzenie przynajmniej w 80% jest sklasyfikowane jako zdrowe (nie widać śladów korozji biologicznej) możemy ze spokojem przystąpić do jego renowacji. Najprościej ocenić stan drewna przez ocenę wizualną i sprawdzenie jego twardości. Jeżeli drewno jest twarde i nie ma śladów uszkodzeń (poza złuszczonym lakierem) nadaje się do ponownego lakierownia i zabezpieczenia.

 2. Krok drugi

  Krok drugi - przygotowanie powierzchni ogrodzenia do malowania

  Pierwszym etapem prac renowacyjnych będzie wymiana zniszczonych elementów nie nadających się do ponownego pomalowania. Elementy, które mamy zamiar pomalować, należy przygotować poprzez zdarcie złuszczonej powłoki lakieru przy pomocy papieru ściernego. Usuwamy także zniszczone elementy odsłoniętego pod warstwą lakieru drewna. Można do zaszpachlować szpachlą do drewna i wygładzić powierzchnię. Zależy to od głębokości ubytków w drewnie. Po dokładnym wyczyszczeniu i zmatowieniu powierzchni ogrodzenia (sztachet lub przęseł drewnianych najczęściej) możemy przystąpić do malowania tegoż ogrodzenia.

 3. Krok trzeci

  Krok trzeci - zabezpieczeni drewna dodatkową warstwą impregnatu oraz wybór lakieru do drewna

  Najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne zaimpregnowanie drewna preparatami, które głęboko wnikają w strukturę drewna zabezpieczając nie tylko wierzchnią warstwę drewna, lecz również warstwę o grubości 30-4 mmm dzięki zastosowaniu drewnochronów możemy uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny z wyróżniającą się strukturą drewna, bądź pogłębiając jego dotychczasowy kolor. Po zaimpregnowaniu drewna możemy pokryć go lakierem bądź bejcami do drewna - drewno uzyskuje dzięki temu dodatkową ochronę i połysk. Środki te trwale zabezpieczają powłokę drewnianą przed czynnikami atmosferycznymi oraz szkodnikami drewna, tj. korniki. Preparat impregnujący drewno ma tak że tę zaletę, że poprzez wnikanie w drewno trudniej kornik przedostanie się do wnętrza drewnianej struktury ogrodzenia. Na rodzajach lakierów i impregnatów do drewna nie należy oszczędzać, ponieważ oszczędności mogą się na nas zemścić i pociągnąć za sobą dużo większe koszty.

 4. Krok czwarty

  Krok czwarty - jak należy malować ogrodzenie drewniane

  Możemy malować pędzlem lub wałkiem do lakieru. Wałek pozwala nam na zaoszczędzenie dużej ilości lakieru i dokładniej kryje drewno. Poza tym warstwa lakieru nałożonego wałkiem ma odpowiednią grubość. Im grubsza warstwa lakieru na drewnie nie oznacza wcale, że drewno jest lepiej zabezpieczone. Grubsza warstwa lakieru jest bardziej podatna na łuszczenie i uszkodzenia mechaniczne oraz działanie mrozu, jeżeli drewno było wcześniej zawilgocone i tylko powierzchniowo wysuszone. Szczeliny między sztachetami i trudno dostępne dla wałka miejsca musimy pomalować pędzlem. Najlepszym pędzlem do uzupełniania takich szczelin i trudno dostępnych miejsc będzie pędzel okrągły. Na wszelki wypadek możemy również zaopatrzyć się w płaski pędzel o szerokości ok. 3 cm.

Gdzie szukacie porad na temat prac budowlanych i remontowych? Skąd czerpiecie informacje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

trzeba stawiać na produkty wysokiej jakości np impregnat vidaron

~ kerla / 2016-03-27 16:36:42
oceń komentarz: (0) (0)