Jak układać kostkę brukową?

Remont i naprawy    
ocena

Kostka brukowa nadaje się do wykładania alejek w ogrodach, chodników i podjazdów dla samochodów. Jest bardzo wygodna w użytkowaniu i prosta do czyszczenia. Różnorodność kolorystyki i wzorów pozwala na tworzenie w czasie jej układania fantazyjnych kompozycji i połączeń. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym elementem w kostce brukowej jest podbudowa, na której kostka jest układana. Etapy prac nad kompleksowym i prawidłowym położeniem kostki brukowej przedstawiam poniżej.

Jak układać kostkę brukową?

sxc.hu

Etap I - wykopy

Gdy zamierzamy przystąpić do prac nad położeniem kostki brukowej dobrze jest sznurkiem zrobić obrys powierzchni, na której kostka ma się znajdować. Mogą to być różne figury o dowolnym kształcie. Koparka jest odpowiednim sprzętem przy wykładaniu kostką większych powierzchni. Ważne, by sznurki ułatwiły prace operatorowi koparki, który zrobi wykop pod podbudowę do kostki brukowej. Należy go poinstruować, aby zrobił wykop o 30 cm szerszy, poszerzając obwód naszej figury o 30 cm w każdym punkcie. Poszerzenie wykopu uwzględnia położenie krawężników, cokolików itp. Krawężniki tworzące obwód figury z kostki brukowej dają jej oparcie i zapewniają sztywność całej figury przy układaniu.

Etap II - utwardzenie podłoża pod położenie kostki brukowej

Podłoże pod położenie kostki brukowej należy odpowiednio zagęścić przy pomocy płyt lub stopy wibracyjnej. Gdy już udało nam się wybrać ziemię z pomocą koparki możemy przystąpić do dalszych prac. Podbudowę wykonuje się z różnego rodzaju kruszyw zaczynając od grubych kruszyw. Grube kruszywa (najgłębsza warstwa) to np. tłuczeń, gresy; najcieńsza warstwa to tzw. zerówka, czyli najdrobniejsze kruszywo i piasek, na którym bezpośrednio układa się kostkę. Ilość warstw kruszywa jest zależna od podłoża na terenie, gdzie ma zostać położona kostka brukowa. Jeżeli teren jest podmokły - warstw musi być znacznie więcej, gdyż podłoże wymaga dużego utwardzenia. Grubość i ilość warstw kruszywa zależna jest także od przeznaczenia kostki brukowej - czy jest to jedynie spacerowa alejka, czy też na planowym podjeździe będą parkowały np. samochody ciężarowe. W ostatnim przypadku podbudowa musi być bardziej utwardzona niż w przypadku alejki, mogą to być nawet 4 i więcej warstw różnego kruszywa. Ubijana musi być każda warstwa - co 7 cm lub nawet co 5 cm. Błędem jest usypanie wszystkich warstw i tylko jedno następujące po tym ubijanie. Po nałożeniu każdej cienkiej warstwy kruszywa o wysokości 5-7 cm musimy każdorazowo ubić podłoże. Gdy mamy przygotowane podłoże możemy już układać krawężniki różnego rodzaju.

Etap III - krawężniki wyznaczające obwód powierzchni przeznaczonej pod kostkę brukową

Sznurkiem przygotowujemy wysokość krawężników, poziomując go. Krawężniki układamy zawsze na warstwie betonu. Dobijamy je do betonu gumowym młotkiem, gdyż muszą być sztywno położone. Po dobiciu młotkiem i wypoziomowaniu obsypujemy je betonem do wysokości 10- 15 cm od dolnej krawędzi krawężnika. Gdy krawężniki nam wyschną wraz z betonem je mocującym utworzą obwód powierzchni dla kostki brukowej. Na pole figury wyznaczonej obwodem krawężników sypiemy piasek. Pasek wyrównujemy do poziomu i na nim zaczynamy układać kostkę.

Etap IV - układanie kostki brukowej

Kostkę układa się na warstwie pisku lub zerówki, kładąc ją jedną przy drugiej (jak puzzle) i dobijając gumowym młotkiem. Połówki kostki docinamy piłą diamentową. Kostkę ubijamy zakładając na płytę wibracyjna gumową podkładkę. Na końcu procesu należy posypać kostki piaskiem i szeroką (budowlaną) miotłą zamiatamy powierzchnię wybrukowaną kostką. Piasek ma się nabić we wszelkie szczeliny między kostkami.

Etap V - test prawidłowego wykonania kostki

Gdy przerwy pomiędzy kostkami brukowymi na całej powierzchni zostaną wypełnione piaskiem, polewamy kostkę intensywnie wodą. Jeżeli na powierzchni kostki brukowej będą pojawiały się kałuże, tzn. kostka był położona wadliwie i efektem mogą być jej odbarwienia, odpryski, pękanie kostki, zapadnięcie się z czasem miejsca kałuży. Na prawidłowo położonej kostce, nawet po intensywnych opadach deszczu, nie może pozostawać żadna kałuża.

Zobacz, jak ułożyć kostkę brukową! Radzi Leroy Merlin - YouTube:

Jak wiele prac budowlanych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =