Jak układać płytki?

Remont i naprawy    
ocena

Prawidłowe ułożenie płytek jest bardzo istotną kwestią, ponieważ nawet piękne i drogie płytki położone nieprawidłowo nie wyglądają estetycznie. Układając płytki warto skorzystać z poniższych wskazówek.

Jak układać płytki?

sxc.hu

W celu ułożenia płytek musimy zaopatrzyć się w:
- wiaderko
- pacę ze stali nierdzewnej oraz pacę z grzebieniem do nakładania kleju
- płytki ceramiczne
- mieszadło i wiertarka
- klej do płytek
- poziomica
- krzyżyki dystansowe (od 1, 5 mm do nawet 1 cm  zależności od rodzaju fugi, jaką chcemy zastosować)

Krok pierwszy - przygotowanie podłoża

Aby rozpocząć układanie płytek musimy przygotować podłoże pod same płytki. Podłoże, na którym przystąpimy do pracy powinno być suche, czyste, oczyszczone z resztek zaprawy. Ewentualne nierówności wyrównujemy zaprawą wyrównującą, przy większych nierównościami wykonujemy wylewkę samopoziomującą o grubości nie przekraczającej z reguły 1,5 cm. Taką warstwę wyrównującą należy oczywiście zagruntować, a następnie oczyścić jeszcze raz i osuszyć.

Krok drugi - rozmieszanie i przygotowanie zaprawy klejowej

Przy pomocy mieszadła mieszamy klej, wsypując do wiaderka z wodą odpowiednią ilość zaprawy klejowej. Zaprawę klejową należy dobrać do rodzaju płytek, które będziemy stosować (gresowe lub ceramiczne). Klej mieszamy mieszadłem przyłączonym do wiertarki, aż uzyska plastyczną konsystencję.

Krok trzeci - nanoszenie zaprawy klejowej

Można mówić o dwóch technikach nanoszenia kleju. Niektóry fachowcy wolą nanosić klej na poszczególną płytkę dociskając ją następnie do podłoża i poziomując poziomicą. Jest to technika czasochłonna i nie polecana przez mnie w przypadku większych powierzchni. Osobiście polecam nakładać klej bezpośrednio na ścianę lub podłogę pacą, a następnie rozprowadzić na powierzchni około 1m² pacą z grzebieniem. Wyrównanie zaprawy klejowej grzebieniem ma na celu równomierne rozprowadzenie kleju na danej powierzchni, co ułatwia przyklejanie płytek.

Krok czwarty - układanie płytek

Pierwszy rząd płytek powinien ściśle przylegać do innych powierzchni - jeżeli układamy je na ścianie to pierwszy ich rząd powinien stykać się z płaszczyzną podłogi prostopadle, zaś gdy układamy je na podłodze - prostopadle  stosunku do ściany. Płytki układane na ścianie należy odpowiednio docisnąć ręką po każdorazowym położeniu płytki na zaprawę klejową. Po wypoziomowaniu korygujemy nierówności w ten sam sposób. Płytki jedną od drugiej oddzielamy tzw. krzyżykami dystansowymi. Układanie płytek polega na stopniowym dokładaniu płytki do płytki, każdorazowo rozdzielając płytki krzyżykami.

Na ścianie płytki układamy w kierunku od dołu do góry, wciskając w naroża płytek krzyżyki.
Układając płytki na podłodze przesuwamy się układając je w stronę drzwi pomieszczenia.

Krok piaty - docinanie płytek

Gdy ściany nie tworzą kątów prostych czeka nas karkołomne zadanie, gdyż nie można płytkami zniwelować krzywizny ścian.  Takie nierówności staramy się ukryć, tak aby nie były widoczne.  Na takich narożach musimy docinać płytki.

Docinamy je urządzeniem do cięcia płytek, duże płytki docinamy np. szlifierką kątową z tarczą diamentowa lub piłą tarczową wodną. Wszelkiego rodzaju okrągłe otwory docinamy specjalnymi przyrządami do wycinania otworów, które zakłada się na wiertarkę. Pamiętajmy jednak o wyłączeniu udarem, jeżeli pozsiadamy wiertarkę z udarem. W 90 % przypadków udar wiertarki powoduje pękniecie płytek.

Krok szósty - układanie płytek w narożach

Płytki w narożach układamy z użyciem listew plastikowych, które nadają narożom półokrągły kształt (polecane dla laików). Istnieje również wersja trudniejsza: docinamy dwie sąsiadujące w narożu płytki pod kątem 45 stopnie i łączymy je klejem bez krzyżyka na styku płytka-płytka.

UWAGA!

Pamiętajmy, aby starać się jak najmniej brudzić płytki klejem, a jeżeli już się to zdarzy, należy wilgotną gąbką zmyć klej z płytek. Należy również pamiętać, żeby w miejscu fug (przestrzenie między płytkami) usuwać od razu nadmiar kleju, gdyż dla fugi potrzebna będzie szczelina o głębokości minimum 0,3 cm. W przypadku łazienek w narożu (połączeniu ściany z podłogą), należy tak układać płytki, aby płytka ścienna była zawsze położona na płytce podłogowej. Takie ułożenie zapobiega zagrzybianiu naroża - para kondensująca się na płytkach nie będzie zbierała się w fudze w tym miejscu, tylko spłynie bezpośrednio na płytkę podłogową. Dlatego w narożniku będzie łatwiej utrzymać czystość. Po płytkach nie nadzy chodzić ani obciążać ich przynajmniej 12 godzin od momentu położenia, gdyż zaprawa klejowa musi zaschnąć.

Zobacz, co radzi Leroy Merlin! Obejrzyj film - YouTube:

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =