Jak ułożyć płytki klinkierowe?

Remont i naprawy    
ocena

Odporne i trwałe, estetycznie i łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo sprawiają wrażenie idealnie równego ceglanego murku. Nadają się na elewację budynku, do dekorowania wnętrz oraz na ogrodzenia. Ponadto są proste w układaniu. Mowa rzecz jasna o płytkach klinkierowych.

Jak ułożyć płytki klinkierowe?

photoxpress.com

Aby wyłożyć nimi ścianę potrzebujemy:

Będzie potrzebne:

zaprawę klejową płytki klinkierowe fugę do klinkieru drewniane dystanse o grubości 1 cm, które będą nam generowały spoinę poziomą i pionową pomiędzy płytkami (pełnią rolę taką, jak krzyżyki przy tradycyjnych płytkach ceramicznych) wiertarkę z mieszadłem szpachelkę kielnię poziomicę gąbkę i szmatkę dodatkowe wiadro na czysta wodę sznurek preparat gruntujący

 1. Krok pierwszy

  Krok pierwszy - przygotowanie podłoża
  Podłoże gotowe na ułożenie płytek klinkierowych powinno być wcześniej oczyszczenie z zabrudzeń i nierówności oraz zagruntowane preparatem. Po wyschnięciu gruntu przygotowujemy zaprawę klejową zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli chcemy układać płytki klinkierowe na zewnątrz (na warstwie ocieplenia budynku) musimy wykonać dodatkowe prace, gdyż położone bezpośrednio na np. styropianie płytki po prostu odpadną. W tym celu na ocieplenie nakładamy dodatkową warstwę kleju, następnie należy wtopić siatkę zbrojoną z włókna, które dodatkowo wzmocni podłoże i usztywni je i nałożyć drugą warstwę kleju, kryjącą siatkę, tak, by została w kleju zatopiona. Po wyschnięciu kleju możemy przystąpić do układania płytek.

 2. Krok drugi

  Krok drugi - układanie pierwszego rzędu płytek
  Montaż płytek rozpoczynamy od dołu powierzchni, którą chcemy wyłożyć. Mamy do dyspozycji dwie techniki:

  1. nanoszenie zaprawy klejowej na ścianę lub 2. przyklejanie poszczególnych płytek po uprzednim naniesieniu kleju na przyklejaną płytkę  Obie techniki są poprawne, zależą raczej od indywidualnych upodobań montażysty. Układając pierwszy rząd płytek należy przy tym pamiętać, że pierwszą płytkę układamy na narożniku ścinany (w rogu, gdy to ściana wewnątrz budynku). W przypadku naroży na zewnętrznych ścianach budynku poleca się zastosowanie płytek klinkierowych narożnych (tzw. kątowych). Pomiędzy poszczególnymi płytkami zakładamy dystanse, aby szczelina oddzielająca sąsiadujące krawędzie płytek miała szerokość 10 mm.

 3. Krok trzeci

  Krok trzeci - układanie kolejnych rzędów płytek
  Płytki w poziomych rzędach powinny być przesunięte w stosunku do poprzedniego rzędu o 1/2 długości płytki, co upozoruje wrażenie ceglanej ścianki. Nad każdą kolejną warstwę i pomiędzy poszczególne płytki zakładamy dystans o szerokości 10 mm. Specjalne płytki narożnikowe w kolejnych rzędach wzmacniają estetyczny efekt, do złudzenia przypominający ścianę z cegieł. Płytki klinkierowe można w trakcie układania przycinać specjalną piłą.

 4. Krok czwarty

  Krok czwarty - fugowanie płytek klinkierowych
  Fugowanie płytek rozpoczynamy od dokładanego przeczyszczenia spoin i usunięcia nadmiaru i resztek kleju. Oczywiście, zanim rozpoczniemy fugowanie musimy poczekać, aż klej przytwierdzający płytki zaschnie. Tak przygotowane płytki nadają się do fugowania. Fugę przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta, dodając odpowiednią ilość wody do gotowego proszku i mieszając w wiaderku do uzyskania plastycznej konsystencji. Fugę nakładamy szpachelką w szpary pomiędzy płytkami.

  Staramy się przy tym, aby jak najmniej brudzić płytki. W przypadku płytek jasnych może okazać się, że ich doczyszczenie będzie uciążliwe i skomplikowane. Fugę można wyrównać przy pomocy szablonu, który możemy sobie zrobić sami z kawałka plastykowej płytki. Można wyciąć nożem kółeczko z wypustem odpowiadającym szerokości naszej spoiny, szersza część to miejsce do trzymania.

  Wkładamy szablon w szczelinę wypełnioną fugą i przeciągamy wzdłuż szpary, gdy fuga jest jeszcze wilgotna. Zawsze wtedy głębokość fugi jest jednakowa i równomiernie rozprowadzona. Po wyczyszczeniu i przemyciu płytek wilgotną szmatką ścianka w zasadzie jest skończona.

Jak dużo prac budowlanych i remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =