Remont i naprawy Jak uszczelnić okna?

Jak uszczelnić okna?

-

Pierwszy sposób uszczelniania okien – uszczelnienie silikonem na połączeniach ramy okiennej ze ścianą

Aby wiedzieć, że ten sposób okaże się skuteczny w pierwszej kolejności należy sprawdzić styk połączenia okna ze ścianą. Wszelkie pęknięcia, szpary itp. należy uszczelnić silikonem bezbarwnym dostępnym w tubkach. Silikon nakładamy tak, aby wniknął w szczeliny i uszczelnił je. Następnie sprawdzamy styki wokół całej ramy okiennej. Oglądamy, czy parapet został prawidłowo zmontowany i czy nie ma nieszczelności pod parapetem zewnętrznym i w połączeniach parapetu ze ścianą. Również te szczeliny uzupełniamy silikonem. W zależności do wyboru tego sposobu ocieplenia okna potrzebujemy:
– pistolet do silikonu,
– silikon w tubkach, bezbarwny.

Drugi sposób uszczelniania – okna plastikowe i zmiana uszczelek

W przypadku okien plastikowych dodatkowa izolacja praktycznie nie jest możliwa do wykonania. Można jednak zakonserwować dotychczasowe, fabryczne uszczelnienie. Należy w tym celu posmarować uszczelki skrzydeł okiennych wazeliną (lub innym preparatem o podobnych właściwościach) po uprzednim umyciu ich wodą i płynem do naczyń (odtłuszczenie) i nanieść nową warstwę natłuszczenia. Wówczas elastyczna uszczelka chroni prawidłowo i uszczelnia okno. Jeżeli jednak nasze uszczelki są uszkodzone lub popękane można zakupić nowe gumowe uszczelki. Stare uszczelki należy szarpnąć i w ten sposób pozbyć się ich. Nowe wciskamy w przeznaczone do tego rowki. Wciskamy je dłonią – nie używamy do tego młotka, gdyż można uszkodzić okno. Tego typu uszczelek nie trzeba niczym sklejać. Do wykonania tego typu uszczelnienia potrzebujemy:
– wazelinę lub inny specjalny preparat do natłuszczenia uszczelek,
– ciepłą wodę i płyn do mycia naczyń ze ściereczką,
– nowe uszczelki do okien plastikowych (do kupienia w marketach, musimy wiedzieć ile metrów bieżących takich uszczelek potrzebujemy – trzeba to wcześniej zamierzyć).

Trzeci sposób uszczelniania – okna drewniane

W przypadku starych okien drewnianych ościeżnicę okna na połączeniach elementów drewnianych (z zewnątrz) można uszczelnić silikonem, a na skrzydłach (od wewnętrznej strony skrzydeł, tak aby uszczelka została dociśnięta po zamknięciu skrzydła okiennego) zamontować samoprzylepne uszczelki z poliuretanu. I tak samo przyklejamy i dociskamy uszczelkę na każdym skrzydle (także w oknach skrzynkowych, gdzie mamy 4 skrzydła okienne). Dodatkową warstwę izolacyjną można uzyskać z pomocą silikonu – nanosimy go na obwodzie szyby okiennej w miejscu jej styku z rama skrzydła. Silikon nanosimy na każdym skrzydle z obu stron szyb. Nowe drewniane okna nie nadają się do tego typu zabiegów, można je uszczelnić jedynie silikonem. W tym celu musimy zakupić:
– silikon bezbarwny,
– pistolet do silikonu,
– uszczelki samoprzylepne.

Czwarty sposób – ocieplenie szpalet okiennych zewnętrznych

Jest to metoda polecana, jednak wymaga znacznie więcej pracy niż poprzednie. Jeżeli chcemy styk okna z ościeżnicą ocieplić i zniwelować mostek termiczny (powszechny mankament starego budownictwa) można ościeże (tzw. szpalety zewnętrzne) obrobić styropianem o grubości 2-5 cm. Szpalety zewnętrzne to inaczej wnęki okienne zewnętrzne (od strony elewacji).

W tym celu docinamy płyty styropianu na szerokość szpalety (odległość od ramy okna do krawędzi ściany zewnętrznej). Docinamy od razy całe fragmenty styropianu, tak by wokół okna umieścić 4 docięte elementy. Elementy te powinny idealnie łączyć się w narożach – dlatego w miejscu połączenia dobrze jest wymierzyć pod jakim katem musimy je dociąć. Następnie przyklejamy je na kleju do styropianu do szpalety. Zaciągamy przyklejony styropian klejem do siatki i wtapiamy w rozsmarowany na całej powierzchni styropianu klej siatkę wzmacniającą. W tym momencie montujemy także narożnik (montujemy w momencie zakładania siatki na styropian).

Narożnik musimy zamontować tak, aby zatopić go w kleju razem z siatką. Warstwa na styropianie ma w przekroju odpowiadać układowi: klej – siatka klej. Na taką wyschniętą szpaletę można nałożyć tynk (mineralny zwykły lub akrylowy w zależności od tego z czego mamy wykonaną elewację budynku). Przez nałożenie tynku można dodatkowo taką szpaletę pomalować farbą akrylową i w ten sposób uzyskać ładny efekt estetyczny oprócz dobrej izolacyjności samych ościeży.

Jak wiele napraw wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

Poprzedni artykułJak wymienić zamek w drzwiach?
Następny artykułJak odetkać zlew?
Szymon Targosz

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Naturalne domowe sposoby na ból kolan

Bardzo często towarzyszą nam bóle kończyn dolnych. Ich przyczyny są bardzo różne. Najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe, które dostępne sa bez recepty. Sądzimy więc, że sa bezpieczne i nie warto się męczyć.

Jak dobrać stół do jadalni?

Stół w jadalni to nie tylko mebel, służący do konsumowania na nim posiłków, ale często także miejsce spotkań rodzinnych i towarzyskich. Wybierając stół do jadalni najpierw powinniśmy wymierzyć potrzebną przestrzeń - zarówno stołu, jak i krzeseł. Najlepiej mierzyć odległość w tzw. najgorszym przypadku, czyli kiedy stół jest w pełni rozłożony, a krzesła przy nim odsunięte na wygodną do siedzenia odległość. Wówczas unikniemy otarć tynku na ścianie, kiedy przestrzeń dla krzesła będzie zbyt mała.

Zobacz też

Rolety elektryczne – jakie wybrać?

Rolety chronią przede wszystkim wnętrze domu przed działaniem słońca oraz zapewniają nam bezpieczeństwo. Rolety mogą stanowić wspaniałą ozdobę wnętrza – zwłaszcza te bambusowe czy ozdobione różnymi wzorami. Jednak rolety elektryczne mają być przede wszystkim funkcjonalne. Co warto wiedzieć o roletach elektrycznych? Jakie warto wybrać?

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: