Jak zamontować brodzik?

Remont i naprawy    
ocena

Jak zamontować brodzik?

photoxpress.com

Montaż brodzika polega tylko na przytwierdzeniu go do ścianek łazienki. Z reguły wystarcza przymocowanie go do podłoża i podpięcie odpływu z syfonem pod kanalizację. Większość brodzików posiada w zestawie konstrukcję samonośną, wykonaną ze sztywnego styropianu. Ten typ brodzika jest najprostszy w montażu. Jest szybki i ekonomiczny w montażu, nie potrzebujemy przy tym fachowców. Efekt jest identyczny z fachowym, profesjonalnym montażem. Cena brodzika z podbudową styropianową jest podobna do innych rodzajów brodzików. Taka konstrukcja umożliwia samodzielny i szybki montaż brodzika.

Przed montażem należy zakupić:

- brodzik akrylowy z podstawą styropianową samonośną
- klej do płytek
- obudowa akrylowa do brodzika (do kupienia w sklepie razem z brodzikiem)
- metr
- ołówek
- poziomica
- szpachla i kielnia
- wiaderko
- silikon sanitarny (bezbarwny, ewentualnie w kolorze fugi zastosowanej w łazience do płytek)
- syfon

Krok pierwszy - obrys brodzika i montaż syfonu

Przykładamy brodzik w miejsce planowanego montażu. Obrysowujemy go ołówkiem na płytkach ściennych i podłogowych oraz zaznaczamy kółko na podłodze w miejscu odpływu brodzika. Po obrysowaniu brodzika przystępujemy do montażu syfonu.
Montaż syfonu polega na połączeniu go z kanalizacją z jednej strony oraz z brodzikiem z drugiej strony. Syfon ma łączyć się bezpośrednio z odpływem brodzika. Dostosowujemy rury do miejsca, w którym zarysowaliśmy ołówkiem miejsce odpływu brodzika. W tym miejscu powinien być zamocowany syfon.

Krok drugi - próba szczelności syfonu

Należy pamiętać przy tym o założeniu uszczelek do syfonu i odpływu. W razie potrzeby należy wyciąć w podbudowie styropianowej otwory (przestrzenie) na rury odpływu syfonu. Następnie (po skręceniu rur i syfonu) sprawdzamy ich szczelność zalewając brodzik wodą - jeżeli nie ma żadnych przecieków czy wycieków możemy przystąpić do trwałego zamontowania brodzika.

Krok trzeci - trwały montaż brodzika

Po dopasowaniu podbudowy styropianowej odwracamy brodzik powierzchnią styropianu do góry. Obudowę akrylową montujemy do brodzika wciskając ją zgodnie z instrukcją montażu dołączoną do zakupionego produktu.

Przygotowujemy klej do płytek w wiaderku, rozrabiając go w odpowiednich proporcjach z wodą. Proporcje są zawsze zamieszczone na opakowaniu kleju do płytek. Smarujemy powierzchnię styropianowej podbudowy w miejscach jej bezpośredniego styku z płytkami podłogowymi łazienki. Klej nanosimy szczelnie szpachelką. Warstwa kleju powinna mieć wysokość 3-4 mm. Dolną część odpływu brodzika (od spodu) smarujemy silikonem sanitarnym naokoło. Obracamy brodzik, przykładamy do miejsca montażu i dociskamy go. Następnie sprawdzamy poziomicą, czy został równo posadowiony. Po wyschnięciu kleju (około 3-4 godziny) z brodzika i obudowy akrylowej zrywamy folię ochronną.

Krok czwarty - uszczelnianie silikonem

Zabezpieczamy silikonem przestrzenie pomiędzy brodzikiem a ścianą oraz brodzikiem a podłogą łazienki. Wypełniamy je szczelnie silikonem.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =