Jak zamontować okap?

Remont i naprawy    
ocena

Wyróżniamy dwa typy okapów kuchennych: tzw. podszafkowe, które jak sama nazwa wskazuje, przykręca się do mebli kuchennych i przewód wentylacyjny prowadzi się w szafkach bądź ponad nimi. Drugi rodzaj okapu to okap montowany ścianę – jest o tyle prostszy w montażu, że jeżeli pozwala nam na to rozkład mebli (a konkretniej możliwość ustawienia okapu bezpośrednio nad kuchenką i ustawienie ich bezpośrednio przy kominie w którym znajduje się wolny przewód wentylacyjny) wykonane prace montażowe ograniczone są do minimum.

Jak zamontować okap?

photoxpress.com

Aby zamontować okap kuchenny potrzebujemy:

Będzie potrzebne:

- Okap kuchenny
- Przewód wentylacyjny odpowiedniej długości
- Wiertarka z wiertłem
- Kołki rozporowe
- Gips
- Szpachla
- Profile i płyty gipsowo-kartonowe do ukrycia przewodów wentylacyjnych
- Opaski zaciskowe
- Klamry aluminiowe

 1. Krok pierwszy

  Montaż okapu kuchennego do ściany
  Okap naścienny przykręca się w wyznaczone w obudowie okapu do tego otwory za pomocą kołków rozporowych do ściany komina lub do ściany. Jeżeli okap jest wyposażony w dostatecznie długi przewód wentylacyjny, w którym nadmiar pary wodnej z wentylatora okapu może swobodnie zostać oddawany do przewodu wentylacyjnego, nie musimy dokupić dodatkowego przewodu. Jeżeli jest zbyt krótki – należy go przedłużyć przy pomocy przewodów wentylacyjnych.

 2. Krok drugi

  Przewody wentylacyjne i ich wybór
  Wyróżnia się co najmniej dwa rodzaje przewodów wentylacyjnych. - Pierwszym rodzajem są rury wentylacyjne giętkie – są one proste w montażu, gdyż nie wymagają stosowania kolanek, można je dowolnie wyginać. Przytwierdza się je do ścian klamrami aluminiowymi przypominającymi długie, płaskie blaszki. Jeżeli będziemy obrabiać taką rurę płytami gipsowo-kartonowcmi, aby ją ukryć, możemy wcale nie montować rury klamrami do ściany, ponieważ ze względu na swoją lekkość będą się one wspierały na ruszcie, do którego przymocowywane będą płyty g-k. Rury giętkie mają różne długości (sprzedawane są rury o długościach: 1m,2m,3m) i można je łączyć. Dodatkowo mają one tendencje do rozciągania. Z rury o długości 1m bez problemu można uzyskać nawet 2 m długości, aczkolwiek nie jest zalecane ich rozciąganie powyżej 30 % długości fabrycznej. Średnicę tego przewodu należy dobrać do średnicy łącznika, który bezpośrednio wystaje z okapu. - Drugim rodzajem są sztywne przewody aluminiowe lub wykonane ze stali nierdzewnej, najczęściej w przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Składają się one z mniejszych elementów, niestety w tym przypadku musimy od razu przewidzieć wszelkie potrzebne kolanka oraz kąty tych kolanek i długości poszczególnych sekcji (odległości od kolanka do kolanka) aby prawidłowo je zmontować. Najczęściej te elementy skręca się ze sobą. Osobiście preferuję pierwszy typ przewodów wentylacyjnych.

  Jak zamontować okap?

  photoxpress.com

 3. Krok trzeci

  Połączenie okapu z rurą wentylacyjną
  Jeżeli mamy zastosowany łącznik okrągły na okapie, możemy wykonać połączenie okapu z przewodem wentylacyjnym stosując specjalne złączki – opaski skręcane z boków śrubą, które dociskają miejsce połączenia. Jeżeli z okapu wystaje nam prostokątny łącznik lub nie wystaje wcale (zostaje prostokątny otwór) – możemy sobie dokupić tzw. przejściówkę np. z prostokątnego na okrągły przewód wentylacyjny.

 4. Krok czwarty

  Zasilanie okapu
  Okap należy podpiąć do prądu, dlatego w tym celu należy przewidzieć już wcześniej gniazdko, ewentualnie przewód zasilający, który podepniemy do zasilania okapu. Jeżeli mamy zostawiony przewód pamiętajmy, aby do połączenia zastosować listwę zaciskową (popularne pomarańczowe kostki) przy wykonywaniu dodatkowego gniazdka przeznaczonego do zasilania okapu.

 5. Krok piąty

  Stałe połączenie przewodów wentylacyjnych z kominem
  Podłączenie przewodu wentylacyjnego biegnącego z okapu do komina powinno prowadzić do połączenia tej instalacji z wolnym przewodem wentylacyjnym w kominie. Należy wykonać to połączenie wpuszczając przewód, połączony już z okapem, do otworu wentylacyjnego, przewidzianego wcześniej w kominie. Gipsujemy połączenie nakładając szczelnie gips szpachelką w szpary na połączeniu tych elementów.

Gdzie szukacie porad na temat prac budowlanych i remontowych? Skąd czerpiecie informacje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =