W kamienicach pozwalają zmniejszyć przestrzeń, która powinna zostać nagrzana i dzięki temu obniżyć koszty ogrzewania mieszkania (zwłaszcza, gdy nad sufitem umieszczono warstwę izolacji z wełny mineralnej). Poza tym możliwości wykonania w nich oświetlenia sprawiają, że sufity podwieszane stanowią piękne dopełnienie wykończonego nowocześnie wnętrza domu czy mieszkania.

Aby wykonać prosty sufit podwieszany, potrzebne nam będą:

płyty gipsowo-kartonowe dostosowane do pomieszczenia w którym się będą znajdowały (zwykłe (białe) lub zielone – o podwyższonej odporności na zawilgocenie, najlepiej o wymiarach 2 m na 125 cm, gdyż wygodnie się je montuje na suficie w dwie osoby, zwłaszcza, gdy nie mamy wprawy w montażu- są lżejsze i poręczniejsze)
dyble i wkręty do płyt gipsowo-kartonowych
tzw. pchełki do skręcania wieszaków do profili
wiertarka z wiertłem do betonu wieszaki do profili (wieszaki należy dobrać do rodzaju stosowanego profilu. Istnieją wieszaki noniuszowe, wieszaki z drutem z oczkiem lub tzw. wieszaki bezpośrednie)
profile CD 60 (jeżeli pomieszczenie jest dłuższe niż 3-4 m będą potrzebne łączniki do profili CD)
profile UD 30 sznurek (najlepiej szlak-sznur)
wkrętarka łączniki krzyżowe

  • Krok pierwszy

    Krok pierwszy – wyznaczenie płaszczyzny sufitu Prace rozpoczynamy od wyznaczenia poziomu sufitu, czyli wysokości pomieszczenia, którą chcemy uzyskać po wykonaniu sufitu podwieszanego. Aby to ustalić najlepiej byłoby skorzystać z poziomic laserowych, względnie niwelatora. Bez takiego sprzętu ciężko jest wykonać samodzielnie sufit o wymyślnym kształcie geometrycznym, zwłaszcza, gdy sufit istniejący lub podłoga nie są idealnie proste i nie mogą stanowić punku odniesienia w wyznaczaniu płaszczyzny sufitu.

    Dla ułatwienia przyjmiemy, że sufit wykonujemy w pokoju, którego sufit przypomina kształtem prostokąt. W każdym rogu pomieszczenia zaznaczamy po dwie kreski na sąsiednich ścianach, na tej samej wysokości, w okolicy narożników pomieszczenia. Następnie przy pomocy drugiej osoby rozciągamy szlak-sznur między tymi kreskami na jednej ze ścian i odbijamy. Szlak sznur wyrysuje nam na ścianie linię, która wyznaczy nam poziom nowego sufitu. Taką samą czynność wykonujemy na każdej ścianie. Kreski na ścianach powinny wyznaczyć jedną płaszczyznę.

    Uwaga:
    UWAGA! Pamiętajmy, iż do naszej wysokości pomieszczenia, którą będziemy chcieli uzyskać, trzeba dodać dodatkowe około 1,5 cm, które zajmie płyta tworząca sufit. Takie dodatkowe 1,5 cm należy doliczyć przy zastosowaniu standardowej grubości płyty (czyli 1,2cm). Jeżeli płyta jest grubsza – należy doliczyć odpowiednią jej grubość do planowanej wysokości pokoju.

  • Krok drugi

    Krok drugi – montaż profili narożnych UD 30Na tak wyrysowanych kreskach na każdej ze ścian przystępujemy do montaży profili UD 30. Przystawiamy profil do ściany ponad kreską i przewiercamy profil sztywno do ściany, dyblując go w rozstawie dybli co 30-40 cm. Naroża profili nie łącza się, jeden przylega do drugiego, nie stosujemy dodatkowych połączeń narożnych do profili UD. Tak samo dyblujemy do ścian pozostałe profile UD, tworzą one sztywny obwód sufitu podwieszanego. Muszą być dokładnie i mocno przytwierdzone, gdyż na nich powstanie ruszt utrzymujący sufit podwieszany.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci – rozstaw i mocowanie wieszaków do rusztu
    W następnej kolejności przystępujemy do naniesienia przy pomocy szlak-sznura rozstawu wieszaków. Na dwóch przeciwległych ścianach rozstaw wieszaków zaznaczamy punktami w odległości co 85 cm w jednej płaszczyźnie. Na dwóch kolejnych, naprzeciwległych ścianach – w drugiej płaszczyźnie – ta odległość pomiędzy równoległymi liniami ma wynosić 100 cm. Powstanie w ten sposób „kratownica”, istotne są miejsca przecięcia się prostopadłych linii. Odbijamy te linie szlak-sznurem na suficie, w miejscach przecięć linii wiercimy wiertarką otwory i zakładamy wieszaki typu drut z oczkiem. Druty instalujemy na dyblach.

  • Krok czwarty

    Krok czwarty – montaż I warstwy rusztu
    W następnej kolejności zajmiemy się montażem I warstwy stelażu o rozstawie co 100 cm. Profile CD I warstwy układamy zawsze na profilach UD (docinamy je na wymiar lub stosujemy łączniki do profili CD 60, gdy pomieszczenie jest dłuższe niż profil). Można każdy z profili CD złapać jedną pchełką na łączeniu z profilem UD tak, aby ruszt przy montażu nie chwiał się – ułatwi nam to dalszą pracę. Poziomujemy profile kontrolując poziom płaszczyzny sufitu.

  • Krok piąty

    Krok piaty – montaż II warstwy rusztu
    Następnie do już zawieszonych profili CD I warstwy montujemy kolejne profile CD (II warstwa rusztu). Montaż właściwy rusztu w rozstawie osiowym co 50 cm. Kolejne listwy powinny być od siebie w odległości co 50 cm i prostopadle do listew warstwy I rusztu. II warstwa rusztu musi być sztywna i trwała. Tę warstwę profili wkładamy już w profile UD. Dzięki temu tworzą one sztywny ruszt. Montujemy profile CD pchełkami do UD. Następnie do I warstwy rusztu z profili CD przytwierdzamy je przy pomocy łączników krzyżowych. Za każdym razem kontrolujemy poziomicą poziom rusztu i wyznaczanej przez ruszt płaszczyzny sufitu.

  • Krok szósty

    Krok szósty – montaż płyt gipsowo- kartonowych do rusztu
    Przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe do sufitu, można sobie przy tym pomóc specjalnymi „podnośnikami”, które ułatwią przytrzymanie płyty w pozycji poziomej. Ewentualna pomoc domowników będzie wskazana na tym etapie montażu. Płyty układamy od rogu. Wskazany jest układ poprzeczny montażu płyt, czyli płytę układamy w ten sposób, aby oś płyty była prostopadła do profili II warstwy profili CD. Każdy róg płyt musi zostać przymocowany do profili. Płyty przykręcamy co 17 cm do rusztu wkrętami.

    Uwaga:
    Połączenia między płytami szpachlujemy i dozbrajamy siatkami lub taśmami zbrojącymi. Między ścianą a krawędzią płyty dosuwamy, tak aby nie pozostała szpara. Połączenia dozbrajamy taśmą zbrojącą i stosujemy elastyczną zaprawę gipsową.
  • Krok siódmy

    Krok siódmy – możliwości sufitów podwieszanych
    Oczywiście, w zależności od fantazji wykonawcy można zostawić przestrzeń pomiędzy krawędzią płyty a ścianą, zaś w tym miejscu umieścić halogeny lub listwy z diodami RGB, które efektownie oświetlą ściany. Wymaga to umieszczenia dodatkowych profili, które podtrzymają docięte i mocowane prostopadle do sufity fragmenty płyt gipsowo-kartonowych. Także kształt sufitu z płyt gipsowo-kartonowych może tworzyć dowolne figury geometryczne, jednak wykonanie takiego rusztu wymaga już posiadania pewnych umiejętności i jest ograniczone jedynie własną wyobraźnią.

  • A tak, w przyśpieszeniu wygląda montaż sufitu podwieszanego, przedstawiony w filmie – Twój Dekorator (You Tube):

    Jak dużo prac budowlanych i remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak położyć gładź gipsową na mokro?
Następny artykułJak zabezpieczyć rury przed zamrożeniem?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here