Jaką siatkę ogrodzeniową wybrać?

Remont i naprawy    
ocena

Siatka ogrodzeniowa jest rozwiązaniem funkcjonalnym i tanim przy wykonywaniu ogrodzenia siatkowego. Jej rodzaje dostępne na rynku i charakterystyka dokonywana przez jej producentów mogą powodować dylemat, dotyczący właściwego podjęcia decyzji o wyborze jej rodzaju. Czy producenci zawsze mówią nam prawdę? Jaką siatkę wybrać i jak dobrać ją do konkretnych potrzeb?

Jaką siatkę ogrodzeniową wybrać?

photoxpress.com

Rodzaje siatki stosowanej przy budowie ogrodzeń są naprawdę różnorodne. Podjęcie decyzji ułatwi charakterystyka poszczególnych jej rodzajów:

1. Siatki ślimakowe
Najczęściej stosowane siatki to siatki ślimakowe. Ich oczko mieści się w przedziale od 4-6 cm szerokości. Do wykonania tych siatek stosuje się drut w przedziale od 2,5mm do 3mm grubości. Poza tym taka siatka pokryta jest z reguły pcv (tzw. siatka powlekana) lub ocynkowana – drut od 2mm do 2,7 mm grubości.

Dla ogrodzeń tzw. specjalistycznych (jeżeli np. chcemy sobie na działce wybudować wolierę do hodowli ptaków ozdobnych) odpowiednim rozwiązaniem będzie siatka z oczkiem heksagonalnym – jest to siatka, której oczka nie przekraczają 2,5 cm , zdarzają się również większe przekroje oczek. Przy stosowaniu tych siatek należy przewidzieć wzmocnienie tej siatki, ponieważ jest ona giętka.

2. Siatka zgrzewana
Kolejnym rodzajem są tzw. siatki zgrzewne – charakteryzują się dużą wytrzymałością i znacznie lepszym wyglądem. Ma ona równomierne oczka i do tego może pokryta cynkiem, dzięki czemu ładnie i estetycznie wygląda. Przy tym jest rzeczywiście bardzo sztywna. Kiedyś były one bardzo popularne w rolnictwie, obecnie coraz bardziej upowszechniają się przy budowie ogrodzeń, ze względu na dużą sztywność i wytrzymałość. Wygląd odgrywa tutaj także znaczną rolę.

3. Siatka ogrodzeniowa ocynkowana
W ostatnim czasie wypierała ja sukcesywnie siatka powlekana PCV, ze względu na różnorodność kolorów otuliny z tworzyw sztucznych. Siatka ocynkowana charakteryzuje się dużo większą sztywnością i większą odpornością na odkształcenia mechaniczne, jednakże dostępna jest w jednym kolorze.

Zaletą tego rodzaju siatek jest to, że tzw. samoregeneracja drobnych ognisk rdzy na siatce. Utleniający się cynk ma tendencję do zalepiania ubytków w powłoce siatki.

Kupując siatkę ocynkowana należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na grubość zastosowanego cynku. Producenci podają ciężar cynku na m2 siatki. Standardowa grubość wacha się w granicach 70-80 gramów/m2 siatki. Ma to o tyle duże znaczenie, że rocznie na m2 siatki utlenia się około 8 gramów cynku/m2. Łatwo zatem obliczyć, jak długo nasza siatka będzie miała warstwę ochronną, później konieczne będzie jej zakonserwowanie przy użyciu farby.

4. Sitaka powlekana otuliną PCV
Składa się ona z trzech warstw: warstwy PCV, warstwy cynku i właściwego drutu stalowego. Jej żywotność szacuje się na okres 20-25 lat. Kolejnym poważnym atutem tej siatki jest jej wygląd a konkretnie kolor - dostępne jest pełna gama barw i odcieni tej siatki. Producenci prześcigają się we wszelkiego rodzaju informacjach o tym, jak siatka powlekana jest odporna na działanie UV czyn zapewniają o jej nieszkodliwości dla środowiska, Tego typu informacje należy traktować z przymrużeniem oka. Jest ona giętka, gdyż producenci podają średnicę siatki z otuliną, zaś sztywność siatki zależy od grubości druta tworzącego siatkę. Jeżeli producent podaje, że siatka ma 3,5 mm to maksymalna średnica zastosowanego drutu to ok. 2,5 mm. Przez to taka siatka ma mniejszą sztywności i jest mniej odporna na wszelkiego rodzaju deformacje. Upadająca na ogrodzenie gałąź może skutecznie odkształcić siatkę. Powłoka siatki jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i na działanie wysokiej temperatury. Przy zakupie siatki powlekanej należy zainteresować się również warstwą cynku ukrytą pod tworzywem PCV. Powinna ona również mieścić się w przedziale 70-80 g.m2, aby była to warstwa skutecznie chroniąca właściwy drut stalowy przed rdzewieniem.

5. Plastikowa siatka z samego PCV
Stosuje się ją do zabezpieczania iglaków przed uszkodzeniami ze strony naszych czworonożnych pupili lub na połączeniu trawnika z rabatką. Można zastosować taką siatkę, aby kosiarka nie ścięła kwiatów w rabatce. Do ogrodzenia siatki tej nie stosuje się. Można z niej co najwyżej wykonać ogrodzenie dla zwierząt czy drobiu. Popularna jest ona w rolnictwie i sadownictwie.

Na który rodzaj siatki się zdecydujecie? Co Was do niego przekonuje?

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =