Ogrzewanie podłogowe - czy warto?

Remont i naprawy    
ocena

Ogrzewanie podłogowe posiada coraz to więcej zwolenników ze względu na uraz spowodowany w większości przypadków przez mało estetyczne grzejniki ścienne. Poza tym raczkujące po zimnej posadzce dziecko rodzice starają się chronić, a wychodzenie z gorącej kąpieli na płytki łazienki również wiąże się z pewnym dyskomfortem.

Ogrzewanie podłogowe - czy warto?

photoxpress.com

Poza względami estetycznymi za ogrzewaniem podłogowym przemawia kilka podstawowych zalet, mianowicie:

- Oszczędność ciepła - do ogrzewania podłogowego stosuje się ogrzewanie niskotemperaturowe (do 36 stopni Celsjusza wynosi temperatura wody w rurach). Komfort ciepła mieszkańców w dużej mierze zależy od obiektywnego odczucia ciepła, a z reguły na krążenie najczęściej odczuwamy zimno od stóp. Jeżeli podłoga jest ciepła mamy złudzenie, że w pomieszczeniu jest znacznie cieplej niż w rzeczywistości.
- Prostota i łatwość obsługi takiego ogrzewania, która sprowadza się do odpowiedniego ustawienia zaworu termostatu.
- Dowolność aranżacji pomieszczeń w których jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ  w pomieszczeniach nie ma grzejnika, zatem nie ogranicza nas on w planowaniu przestrzeni pomieszczenia oraz ułatwia nam remont tego pomieszczenia.
- Kolejnym plusem są mniejsze ruchy powietrza w pomieszczeniach, w których jest ono stosowane. Jest to szczególne ważne w przypadku alergików i ludzi uczulonych na kurz - mniejsze ruchy powietrza ograniczają migracje kurzu w powietrzu.
- Jeżeli chodzi o eksploatację jest ono dużo tańsze. Niższe temperatury w rurach i systemie ogrzewania zużywają mniejsze ilości ciepła. Producenci ogrzewania podłogowego twierdza, że dzięki zastosowaniu ich systemu koszty ogrzewania spadają o 30 % w porównaniu do ogrodzenia tradycyjnego, lecz te obliczenia nie uwzględniają indywidualnych okoliczności - czyli ocieplenia domu, jego powierzchni czy istnienia ewentualnych mostków termicznych.

Oczywiście ogrzewanie podłogowe to nie tylko same zalety, o których przekonują nas producenci. Ma ono pewne mankamenty:
- Przez zastosowanie niższej temperatury w przewodach ma małą wydajność zwłaszcza przy ekstremalnych temperaturach.
- Drugim ograniczeniem związanym z temperatura jest to, iż podłoga nie może być zbyt gorąca - prowadzi to w dłuższym okresie czasu do podkopania zdrowia jego mieszkańców. Zbyt gorące stopy nie są również komfortowym uczuciem.
- Stosunkowo wysoki koszt jego wykonania. Jest o około od 50-70% droższe w wykonaniu niż ogrzewanie tradycyjne oparte na grzejnikach ściennych
- Błędy w wykonawstwie ogrzewania podłogowego mogą być przyczyną poważnych kłopotów eksploatacyjnych. Bezinwazyjne naprawienie instalacji jest niemożliwe. Konieczne będzie zerwanie podłogi.
- Determinacja wykonania posadzki z materiałów przepuszczających ciepło - możemy zapomnieć o podłodze z naturalnego drewna.
- Wolna reakcja na zmianę temperatury w rurach. Do zmiany temperatury w pomieszczeniu potrzeba nawet kilku - kilkunastu godzin. 

Możliwy jest rzecz jasna idealny niemal kompromis. Ogrzewanie podłogowe jest dobrym pomysłem w pomieszczeniach w których posadzki są wykonane z materiałów „zimnych” - płytki ceramiczne, płytki z kamienia naturalnego.
- Można je spokojnie zamontować  kuchniach, korytarzach a przede wszystkim - w łazienkach.
- Można je łączyć z ogrzewaniem i tradycyjnymi grzejnikami, należy jednak pamiętać, żeby ogrzewanie podłogowe wymaga niższych temperatur niż temperatury, które potrafi wytrzymać tradycyjny grzejnik. Należy stosować zabezpieczenia i zawory odcinające, aby nie dopuścić do przegrzania ogrzewania podłogowego. W ten sposób w niektórych pomieszczeniach może być ogrzewanie podłogowe, a inne będą ogrzewane przez tradycyjne grzejniki.
- Ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do domów, które są słabo ocieplone - ogrzewanie to nie jest w stanie ogrzać słabo lub wcale nie ocieplonego domu.

A co Wy myślicie na temat ogrzewania podłogowego? Jesteście za czy przeciw?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Ja mam elektryczne ogrzewanie łazienki, uwielbiam to uczucie kiedy wyjdę z prysznica na ciepłą podłogę, ale rachunki były stosunkowo wysokie, więc zmieniłem dostawce prądu by wprowadzić oszczędności. Jak na razie pulsar energia dobrze się sprawuje i mogę polecić tego dostawcę.

~ Kazek12 / 2019-09-26 14:15:52
oceń komentarz: (0) (0)