Remont i naprawy Ogrzewanie podłogowe - czy warto?

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

-

Poza względami estetycznymi za ogrzewaniem podłogowym przemawia kilka podstawowych zalet, mianowicie:

– Oszczędność ciepła – do ogrzewania podłogowego stosuje się ogrzewanie niskotemperaturowe (do 36 stopni Celsjusza wynosi temperatura wody w rurach). Komfort ciepła mieszkańców w dużej mierze zależy od obiektywnego odczucia ciepła, a z reguły na krążenie najczęściej odczuwamy zimno od stóp. Jeżeli podłoga jest ciepła mamy złudzenie, że w pomieszczeniu jest znacznie cieplej niż w rzeczywistości.
– Prostota i łatwość obsługi takiego ogrzewania, która sprowadza się do odpowiedniego ustawienia zaworu termostatu.
– Dowolność aranżacji pomieszczeń w których jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ w pomieszczeniach nie ma grzejnika, zatem nie ogranicza nas on w planowaniu przestrzeni pomieszczenia oraz ułatwia nam remont tego pomieszczenia.
– Kolejnym plusem są mniejsze ruchy powietrza w pomieszczeniach, w których jest ono stosowane. Jest to szczególne ważne w przypadku alergików i ludzi uczulonych na kurz – mniejsze ruchy powietrza ograniczają migracje kurzu w powietrzu.
– Jeżeli chodzi o eksploatację jest ono dużo tańsze. Niższe temperatury w rurach i systemie ogrzewania zużywają mniejsze ilości ciepła. Producenci ogrzewania podłogowego twierdza, że dzięki zastosowaniu ich systemu koszty ogrzewania spadają o 30 % w porównaniu do ogrodzenia tradycyjnego, lecz te obliczenia nie uwzględniają indywidualnych okoliczności – czyli ocieplenia domu, jego powierzchni czy istnienia ewentualnych mostków termicznych.

Oczywiście ogrzewanie podłogowe to nie tylko same zalety, o których przekonują nas producenci. Ma ono pewne mankamenty:
– Przez zastosowanie niższej temperatury w przewodach ma małą wydajność zwłaszcza przy ekstremalnych temperaturach.
– Drugim ograniczeniem związanym z temperatura jest to, iż podłoga nie może być zbyt gorąca – prowadzi to w dłuższym okresie czasu do podkopania zdrowia jego mieszkańców. Zbyt gorące stopy nie są również komfortowym uczuciem.
– Stosunkowo wysoki koszt jego wykonania. Jest o około od 50-70% droższe w wykonaniu niż ogrzewanie tradycyjne oparte na grzejnikach ściennych
– Błędy w wykonawstwie ogrzewania podłogowego mogą być przyczyną poważnych kłopotów eksploatacyjnych. Bezinwazyjne naprawienie instalacji jest niemożliwe. Konieczne będzie zerwanie podłogi.
– Determinacja wykonania posadzki z materiałów przepuszczających ciepło – możemy zapomnieć o podłodze z naturalnego drewna.
– Wolna reakcja na zmianę temperatury w rurach. Do zmiany temperatury w pomieszczeniu potrzeba nawet kilku – kilkunastu godzin.

Możliwy jest rzecz jasna idealny niemal kompromis. Ogrzewanie podłogowe jest dobrym pomysłem w pomieszczeniach w których posadzki są wykonane z materiałów „zimnych” – płytki ceramiczne, płytki z kamienia naturalnego.
– Można je spokojnie zamontować kuchniach, korytarzach a przede wszystkim – w łazienkach.
– Można je łączyć z ogrzewaniem i tradycyjnymi grzejnikami, należy jednak pamiętać, żeby ogrzewanie podłogowe wymaga niższych temperatur niż temperatury, które potrafi wytrzymać tradycyjny grzejnik. Należy stosować zabezpieczenia i zawory odcinające, aby nie dopuścić do przegrzania ogrzewania podłogowego. W ten sposób w niektórych pomieszczeniach może być ogrzewanie podłogowe, a inne będą ogrzewane przez tradycyjne grzejniki.
– Ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do domów, które są słabo ocieplone – ogrzewanie to nie jest w stanie ogrzać słabo lub wcale nie ocieplonego domu.

A co Wy myślicie na temat ogrzewania podłogowego? Jesteście za czy przeciw?

Szymon Targosz

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

2 KOMENTARZE

  1. Ja mam elektryczne ogrzewanie łazienki, uwielbiam to uczucie kiedy wyjdę z prysznica na ciepłą podłogę, ale rachunki były stosunkowo wysokie, więc zmieniłem dostawce prądu by wprowadzić oszczędności. Jak na razie pulsar energia dobrze się sprawuje i mogę polecić tego dostawcę.

  2. Jestem fanem różnych ciekawych rozwiązań, panele fotowoltaiczne od Pulsar energia też są już pewne, a ogrzewanie podłogowe do przedyskutowania z żoną 😉 myślę, że spodoba jej się ten pomysł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Podwiązanie nasieniowodów – skutki

Podwiązanie nasieniowodów jest zabiegiem trwale uniemożliwiającym mężczyźnie naturalne spłodzenie dziecka. Jeśli bierzesz pod uwagę ten rodzaj antykoncepcji, zanim się na nią zdecydujesz, poznaj wszystkie szczegóły dotyczące wazektomii.

Dlaczego pierwszy rachunek za telefon jest zawsze wyższy?

To podstawowe pytanie, które często słyszą konsultanci operatorów komórkowych. Słyszą je najczęściej dopiero wówczas, gdy ich klienci otrzymują pierwszy rachunek za telefon. Dlaczego jest on wyższy i w jaki sposób jest to zgodne z zawartą umową? O tym dowiecie się czytając tę poradę.

Zobacz też

Zarobki w weterynarii

Aby zostać weterynarzem, trzeba ukończyć trwające 6 lat studia. Jakie zarobki czekają na absolwentów weterynarii? Czy leczenie zwierząt w Polsce się opłaca?

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: