Stiuk wenecki - wykonanie

Remont i naprawy    
ocena

Piękne, nowoczesne wnętrze nie może obejść się bez dekoracyjnych ścian wykonanych zgodnie z najnowszymi trendami. Taką propozycją eleganckiego udekorowania ściany jest właśnie stiuk wenecki, możliwy do samodzielnego wykonania przy odrobinie cierpliwości.

Do wykonania stiuku weneckiego potrzebujemy:
- Grunt akrylowy (jako podkład) 
- Stiuk wenecki
- Pigment barwiący stiuk
- Koncentrat pigmentowy
- Wosk impregnujący - zabezpieczający powłokę stiuku przed ścieraniem
- Stalowa paca
- Szpachelka
- Wałek malarski do naniesienia gruntu

 1. Krok pierwszy

  Krok pierwszy - przygotowanie podłoża

  Przed nałożeniem stiuku weneckiego konieczne jest odpowiednie przygotowanie w tym celu podłoża w pomieszczeniu, w którym chcemy wykonać dekoracyjną ścianę. Należy je osuszyć, oczyścić. Nierówności i zacieki należy zniwelować(zdrapać) i następnie uzupełnić ubytki w ścianach. W przypadku wszelkiego rodzaju dziur i nierówności należy je zaszpachlować i nadmiar gipsu zeszlifować i odpylić. Następnie taką powierzchnię należy zagruntować gruntem akrylowym, który poprawi przyczepność powierzchni i wzmocni podłoże. Gruntujemy powierzchnię ściany przy pomocy wałka. Grunt po naniesieniu na ścianę musi wyschnąć przez około 5-6 godzin.

 2. Krok drugi

  Krok drugi - przygotowanie stiuku weneckiego

  Po całkowitym wyschnięciu gruntu, zależnego od temperatury w pomieszczeniu, można przystąpić do dalszych prac. Stiuk wenecki ma kolor biały, należy go odpowiednio zabarwić - według własnego uznania. Korzystając z wiertarki i mieszadła mieszamy dokładnie pigment ze stiukiem, tak aby uzyskał jednolitą barwę.

 3. Krok trzeci

  Krok trzeci - nałożenie I warstwy stiuku

  Stiuk wenecki posiada strukturę warstwową, należy go nakładać etapami, warstwa po warstwie. I warstwa ma charakter podkładu. Pacą ze stali nierdzewnej rozprowadzamy gotowy i wymieszany z pigmentem produkt cienką warstwą na całą powierzchnię ściany. Musimy robić to równomiernie. Musimy przy tym pamiętać, aby narzędzie były cały czas czyste. Gdy I warstwa jest gotowa, musimy poczekać, aż ona zaschnie. Ewentualne nierówności należy zeszlifować papierem ściernym z I warstwy stiuku po jej wyschnięciu. Należy to zrobić nie wcześniej niż po 12 godzinach od czasu nałożenia I warstwy. Najwygodniej będzie kontynuować prace następnego dnia.

 4. Krok czwarty

  Krok czwarty - nałożenie II warstwy stiuku weneckiego

  II warstwa stiuku wymaga drobnej wprawy i cierpliwości podczas jej nakładania. Nakładając na pacę niewielką ilość produktu nanosimy ją następnie na powierzchnię. Nadmiar materiału (stiuku) ściągamy delikatnie krawędzią pacy. Nakładamy stiuk w różnych kierunkach, starając się uzyskać wygładzoną powierzchnię i usuwając nadmiar stiuku czystą krawędzią pacy. Powłoka powinna być po skończeniu pracy gładka i z połyskiem. Musi ona wyschnąć, przed przystąpieniem do dalszej pracy, zostawiamy ją na około 4-6 godzin.

 5. Krok piąty

  Krok piąty - nałożenie III warstwy stiuku weneckiego

  Nakładamy tę warstwę małymi fragmentami, podobną techniką jak poprzednie. Warto nakładać je sukcesywnie na powierzchnie około 1m2 ściany. Wymaga to dużo cierpliwości i samozaparcia oraz dokładności, ponieważ na tym etapie nie można sobie już pozwolić na błędy wykonawcze i niestaranność, gdyż będzie to widoczne. Usunięcie takich błędów niekiedy bywa niemożliwe. Po każdym zakończonym fragmencie (nałożeniu na niego stiuku) należy nabłyszczyć tę powierzchnię. Krawędź pacy, którą mamy uzyskać połysk i natłuszczenie, należy trzymać delikatnie i nie dociskać, gdyż nasza praca pójdzie na marne. Po zawoskowaniu całej powierzchni ściany możemy zrobić sobie przerwę na dłuższą kawę - około 3 godziny. Po tym czasie będziemy musieli wygładzać jeszcze raz powierzchnię całej ściany, tym razem możemy spokojnie używać większej siły do uzyskania nabłyszczenia ściany. Spokojnymi ruchami w dowolnym kierunku krawędzią czystej pacy przecieramy całą powierzchnię ściany.

 6. Krok szósty

  Krok szósty - woskowanie stiuku weneckiego

  Ostatnim etapem naszej pracy jest woskowanie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie powłoki stiuku przed ścieraniem. Nakładanie wosku należy wykonać pacą na niewielką powierzchnię ściany i następnie rozsmarować go na powierzchni około 1m2. Nadmiar wosku należy usunąć. Pozostałą na powierzchni warstwę wosku polerujemy miękką szmatką. Dobrym rozwiązaniem będą ściereczki bawełniane do polerownia samochodów. Ruchami kolistymi polerujemy całą powierzchnię ściany.

Dlaczego zdecydowaliście się na takie wykończenie ścian? Co Was do niego przekonuje?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =