Rodzina Bezstresowe wychowanie - informacje

Bezstresowe wychowanie – informacje

-

Wydaje się, że minął już czas, kiedy bezstresowe wychowanie bezsprzecznie kojarzone było z nowoczesną formą wychowania dziecka, której podstawą była wolność i nieskrępowany rozwój naszej pociechy. Dziś pogląd ten budzi wiele kontrowersji i dyskusji.

Przede wszystkim jednak do tej pory nie jest on jednoznacznie interpretowany. Dla jednych bezstresowe wychowanie jest całkowitym chronieniem dziecka od stresu oraz pozwalaniem mu na wszystko. Dla innych jest wychowaniem dziecka bez krzyku, lecz w obrębie jasno wyznaczonych granic. Pierwsza interpretacja terminu bezstresowe wychowanie jest potępiana przez pedagogów i dziecięcych psychologów, którzy wskazują na negatywne skutki tej metody wychowawczej.

Wszystko zaczęło się od amerykańskiego pediatry Beniamina Spocka. To właśnie on wprowadził frazę: bezstresowe wychowanie do terminologii naukowej. Po serii badań psychoanalitycznych, jakie przeprowadził na dzieciach, doszedł do wniosku, że ograniczanie dzieci może prowadzić do zaprzepaszczenia ich potencjału. Spock dowodził, że nakazy, zakazy i podporządkowanie dzieci rodzicom budzi wiele sytuacji stresowych, zaś dyscyplina i egzekwowanie poleceń, hamuje rozwój dzieci.

Bezstresowe wychowanie zainspirowało nawet nieliczne eksperymentalne placówki edukacyjne, które stworzyły prawdziwy azyl, bez stopni i stresujących szkolnych sytuacji. Okazało się jednak, że po opuszczeniu murów tych bezpiecznych szkół, dzieci nie potrafiły odnaleźć się w trudnych sytuacjach życiowych. Nie możemy uchronić młodego człowieka przed stresem. Jeśli nam się to uda przez pierwsze lata, istnieje obawa, że w przyszłości dziecko nie poradzi sobie w trudnej, stresogennej sytuacji, gdyż wcześniej z takowymi nie miało do czynienia. W dorosłym życiu nie unikniemy stresu, dlatego zamiast izolować dziecko od czynników, które go wywołują, warto nauczyć naszą pociechę jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Ważną sprawą jest także wyznaczanie granic. Dziecko, które nie wie czego wolno, a czego nie wolno czuje się zagubione. Świat, w którym wszystko ma swoje miejsce jest bezpieczny. Jasno wyznaczone, rozsądne granice i konsekwentne egzekwowanie wprowadzonych zasad w spokojnej atmosferze, z pewnością przyniesie wiele korzyści.

Jesteście za bezstresowym wychowaniem? Czy jednak uważacie, że w wychowaniu potrzebna jest pewnego rodzaju dyscyplina?

Poprzedni artykułZabawki dla niemowlaka
Następny artykułSeparacja – informacje
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Większość sprzedawców ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Jej brak może wiązać się z karą finansową, w tym także z koniecznością zapłacenia dodatkowego podatku.

Słodkie drinki – przepisy

Jeśli wierzyć stereotypom, słodkie drinki są dla kobiet. Jednak to nie do końca prawda. Słodkich drinków jest mniej niż tych wytrawnych, cieszą się jednak ogromną i niesłabnącą popularnością. Poniżej kilka przepisów na mniej popularne, słodkie drinki. Co ciekawe – nie zawsze zrobione ze słodkich alkoholi.

Zobacz też

Jak karmić niemowlę w nocy?

Noworodki mają szczególnie małe brzuszki i muszą jeść w nocy. Nie rozróżniają dnia i nocy, skąd więc mają wiedzieć, że w momencie, gdy dokucza mu głód, jego rodzice chcą spać?

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: