Co robić, gdy dziecko unika ojca?

Rodzina    
ocena

Gdy dziecko unika ojca, jest to trudna sytuacja dla całej rodziny. Nie można pozostawić tego biegowi wydarzeń, ale starać się poprawić relacje. Tata zajmuje w życiu dziecka tak samo ważne miejsce jak mama.

Co robić, gdy dziecko unika ojca?

photoxpress.com

Przede wszystkim trzeba przeanalizować czy wydarzyło się coś, co mogło wywołać zachowania unikowe malucha. Czasem jest to zbyt gwałtowna reakcja dorosłego lub jego nieradzenie sobie z własną złością i emocjami. Może być to związane nie tylko z postępowaniem ojca, ale także innego przedstawiciela świata mężczyzn. Jeśli natomiast tata jest wobec dziecka dobry, czuły i kochany, trzeba wziąć pod uwagę zazdrość malucha o mamę. Tata jest wtedy osobą sprawiającą, że mama nie jest dla szkraba osobą na wyłączność. W takiej sytuacji należy zadbać o to, aby cała trójka czuła się ze sobą dobrze. Istotne jest stwarzanie sytuacji do wspólnego przebywania razem. Wystrzegajmy się czasu spędzanego przed telewizorem, ale wybierzmy się na spacer, do kina lub do zoo. Jak najwięcej wspólnie się bawcie! Ważne, aby mama przedstawiała maluszkowi pozytywny obraz taty. Warto mówić o tym jaki tata jest dobry i kochany, zwłaszcza jeśli to mama spędza ze szkrabem większość czasu, a mąż godzinami przesiaduje w pracy.

Praca często nie pozwala rodzicom spędzać z dzieckiem tyle czasu, ile by chcieli. Jeśli tata po powrocie do domu czuje się zmęczony i odpuszcza sobie zabawę z maluchem, może zacząć czuć się obco w domu. W weekend trudno będzie nadrobić rodzinne zaległości. Ważne jest, żeby ojciec zaangażował się w codzienne rytuały. Świetną ku temu okazją jest wieczorna kąpiel, czytanie książek, usypianie. Ze starszym dzieckiem trzeba rozmawiać, zjeść razem kolację. Nie zapominajmy o okazywaniu czułości, o przytuleniu i serdecznym uśmiechu. Jeden dzień w tygodniu, na przykład sobota może być czasem szczególnie przeznaczonym na kontakty córki lub syna z tatą. Niech ojciec stara się być fajny, pomysłowy i otwarty. Na ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu wpadnie z pewnością sam szkrab. Zadaniem rodzica jest podążanie za dzieckiem, pokazywanie jak bardzo liczymy się z jego osobą.

Jeśli pociecha unika taty, ważne jest, aby dorosły nie zniechęcał się, ale potraktował to jako pewnego rodzaju wyzwanie. Autentyczne zaangażowanie w życie rodziny jest kluczowe.

UWAGA!

Jeśli mimo starań sytuacja nie ulega poprawie, warto jest zasięgnąć porady psychologa. Być może wskaże on na jakiś aspekt życia rodzinnego, który umknął naszej uwadze.

Jak myślisz, jakie są przyczyny niechęci dziecka do ojca? Co zrobiliście w tej sytuacji?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =