Rodzina Co robić, kiedy mąż broni swojej mamy?

Co robić, kiedy mąż broni swojej mamy?

-

Odcięcie pępowiny. Jeżeli mężczyzna nie dojrzeje do rozpoczęcia całkowicie samodzielnego życia, ale wszystkie decyzje będzie podejmował w porozumieniu ze swoją matką, ma nikłe szanse na stworzenie szczęśliwego związku z kobietą. Wcześniej czy później żona będzie miała odmienne zdanie od teściowej i wtedy zacznie się walka o uczucia męża. W nieporozumieniach z teściową wszystkie problemy są bowiem najczęściej pretekstem, natomiast istotą sporu jest pokazanie, która z kobiet jest ważniejsza. Najlepiej zatem jeszcze przed ślubem obserwować relacje przyszłego męża z matką i przyjrzeć się jej stosunkowi do naszej osoby. Nie da się zbudować trwałego i szczęśliwego związku, jeżeli zawsze będziemy w emocjonalnym trójkącie. Mamy zatem prawo nerwowo reagować na zbytnią ingerencję teściowej w nasze małżeńskie życie.

Zrozumienie i rozmowa. Oczywiście zawsze musimy uwzględnić konkretny kontekst sytuacyjny. Pamiętajmy, że matka męża ma dla niego szczególne znaczenie, podobnie jak dla nas nasza własna mama. Nic więc dziwnego w tym, że mężczyzna dba o jej uczucia, odwiedza ją czy troszczy się o jej zdrowie. Warto wręcz zachęcać męża do takiego zachowania. Aby nie ranić uczuć ukochanego, nie musimy informować go o każdym niedociągnięciu ze strony teściowej. Nikt przecież nie jest idealny i nieporozumienia się zdarzają. Jeśli jednak czujemy, że zostały przekroczone granice naszej tolerancji lub, że teściowa niebezpiecznie się do tych granic zbliża, trzeba odważnie zareagować.

Zanim będzie za późno. Przede wszystkim należy przygotować się do spokojnej, rzeczowej rozmowy. Następnie trzeba przedstawić swoje argumenty i nie pozwolić sobie wmówić, że nasze uczucia są mniej ważne niż racje teściowej. Mąż powinien zrozumieć, że to z żoną założył rodzinę i zobowiązał się do dbania o jej dobro, które przecież nie polega na biernym podporządkowaniu jego matce. Najlepiej przygotować sobie w takiej sytuacji konkretne pytania, o to, co mąż sądzi o konkretnym zachowaniu teściowej. Nie należy natomiast używać ogólników i ocen, które zawsze prowadzą do bezowocnej kłótni. Jeśli ukochany zostanie postawiony przed konkretnym problemem i będzie musiał dać rzeczową odpowiedź, istnieje duża szansa, że się zreflektuje i zobaczy rację żony. Najlepiej zaś uświadomić ją mężowi jak najszybciej, zanim nieporozumienia staną się na tyle dotkliwe, że będzie za późno na uratowanie małżeństwa.

Czy Wasz mąż zachowywał się podobnie? Jakie było wyjście z sytuacji? Czekamy na komentarze!

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rozpoznać ADD u dziecka?

ADD to zaburzenia koncentracji uwagi często objawiające się wraz z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Zaburzenia te są podtypem zaburzeń znanych pod nazwą ADHD. Objawy te dotykają zwykle trzech sfer poznawczych dziecka: intelektualnej, ruchowej i emocjonalnej.

Owoce, warzywa w listopadzie – jakie kupować?

W listopadzie niewiele jest świeżynek. Nieźle trzyma się jarmuż, doskonale przechowują klasyki polskiej kuchni - buraki, marchew, ziemniaki itp. Jednak gdy dzień sę skraca, temperatura spada, a ludzie tyją od braku lekkich warzyw, warto sięgnąć po rokiettę siewną, czyli rukolę.

Zobacz też

Jak wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na wprowadzenie do majątku firmy swego prywatnego samochodu najczęściej zwracają uwagę na jeden podstawowy aspekt - minimalizację podatku dochodowego. W tym przypadku chodzi o możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu firmowego, które zostają zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowa korzyść, która wiąże się ze zmianą statusu samochodu to prawo do nielimitowanego rozliczania wszelkich kosztów eksploatacyjnych. Warto bowiem pamiętać, że dla prywatnego samochodu, który jest użytkowany w ramach działalności gospodarczej (podatkowa księga przychodów i rozchodów) obowiązuje limit kosztów uzyskania przychodu. Jest on ustalany jako iloczyn przebiegu pojazdu określonego za pomocą ewidencji zwanej potocznie kilometrówką oraz stawki obowiązującej dla 1 kilometra. To ograniczenie sprawia, że wielu przedsiębiorców nie może uwzględnić wszystkich wydatków związanych z eksploatacja pojazdu jako kosztów uzyskania przychodu. Natomiast w przypadku samochodu znajdującego się w ewidencji środków trwałych takie ograniczenia nie występują.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: