Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

Rodzina    
ocena

Podczas dorastania rodzice spotykają się z różnymi problemami wychowawczymi. Dzieci mają wiele pomysłów, jak przysporzyć rodzicom kłopotów. Każdy prawie rodzic spotkał się z kłamstwem dziecka: mniejszym lub większym.

Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

photoxpress.com

Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko było idealne, kryształowo czyste, grzeczne i szczere. Jednak dzieci są bacznymi obserwatorami i patrzą co dzieje się wokół nich. Zjawisko kłamstwa poznają tak jak inne rzeczy które obserwują.

Kiedy kłamstwo to kłamstwo?


Niektórzy uważają że dziecko które jest w wieku przedszkolnym jeszcze nie kłamie. Jest to dla nich czas nauki. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować małych kłamstw naszych pociech. Należy wzmacniać mówienie prawdy, nagradzać i chwalić. Nie trzeba robić „hecy” z kłamstwa malucha, ale cierpliwie i z miłością tłumaczyć, opowiadać na przykład: bajki o prawdomównych krasnalach. Dzieci dzięki dorosłym poznają świat wartości. Jeśli jednak kłamstwa zdarzają się często i dziecko jest już starsze, należy się zastanowić jakie mogą być tego przyczyny.

Jedną z nich może być lęk przed odpowiedzialnością za swoje czyny. Dziecko boi się i kłamie. Aby takie zachowanie wyeliminować trzeba pokazać dziecku, że bardzo nam na nim zależy, że bez względu na to, co się dzieje jesteśmy z nim. Trzeba być konsekwentnym wobec swoich dzieci ale nie można być bezwzględnym. Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi.

Drugim powodem kłamstw dziecka może być wstyd. I tu postępowanie rodzica powinno być podobne jak w przypadku strachu przed karą. Otoczenie miłością dziecka pomoże mu się otworzyć.

Inne dzieci kłamią bo uciekają w świat fantazji. Gdy są w wieku przedszkolnym naturalne jest to, że świat rzeczywisty miesza im się z fikcją. Jednak z biegiem czasu dzieci rosną i oddzielają te dwa światy. Jeżeli kłamstwo związane jest z uciekaniem w świat fantazji warto udać się do psychologa dziecięcego.

Jeżeli dziecko w domu widzi szczerość, słyszy szczere rozmowy swoich rodziców, ma dobry wzorzec i mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie notorycznie kłamać. Jednak nie tylko rodzina ma wpływ na dziecko. Szczególnie w okresie szkolnym wpływ rodziny się może zmniejszyć a wpływ środowiska rówieśniczego zwiększyć. Trzeba być czujnym i wsłuchiwać się w swoje dziecko.

Czy Wasze dziecko często mija się z prawdą? Jakie są Wasze sposoby na małego kłamcę?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =