Rodzina Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

-

Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko było idealne, kryształowo czyste, grzeczne i szczere. Jednak dzieci są bacznymi obserwatorami i patrzą co dzieje się wokół nich. Zjawisko kłamstwa poznają tak jak inne rzeczy które obserwują.

Kiedy kłamstwo to kłamstwo?


Niektórzy uważają że dziecko które jest w wieku przedszkolnym jeszcze nie kłamie. Jest to dla nich czas nauki. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować małych kłamstw naszych pociech. Należy wzmacniać mówienie prawdy, nagradzać i chwalić. Nie trzeba robić „hecy” z kłamstwa malucha, ale cierpliwie i z miłością tłumaczyć, opowiadać na przykład: bajki o prawdomównych krasnalach. Dzieci dzięki dorosłym poznają świat wartości. Jeśli jednak kłamstwa zdarzają się często i dziecko jest już starsze, należy się zastanowić jakie mogą być tego przyczyny.

Jedną z nich może być lęk przed odpowiedzialnością za swoje czyny. Dziecko boi się i kłamie. Aby takie zachowanie wyeliminować trzeba pokazać dziecku, że bardzo nam na nim zależy, że bez względu na to, co się dzieje jesteśmy z nim. Trzeba być konsekwentnym wobec swoich dzieci ale nie można być bezwzględnym. Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi.

Drugim powodem kłamstw dziecka może być wstyd. I tu postępowanie rodzica powinno być podobne jak w przypadku strachu przed karą. Otoczenie miłością dziecka pomoże mu się otworzyć.

Inne dzieci kłamią bo uciekają w świat fantazji. Gdy są w wieku przedszkolnym naturalne jest to, że świat rzeczywisty miesza im się z fikcją. Jednak z biegiem czasu dzieci rosną i oddzielają te dwa światy. Jeżeli kłamstwo związane jest z uciekaniem w świat fantazji warto udać się do psychologa dziecięcego.

Jeżeli dziecko w domu widzi szczerość, słyszy szczere rozmowy swoich rodziców, ma dobry wzorzec i mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie notorycznie kłamać. Jednak nie tylko rodzina ma wpływ na dziecko. Szczególnie w okresie szkolnym wpływ rodziny się może zmniejszyć a wpływ środowiska rówieśniczego zwiększyć. Trzeba być czujnym i wsłuchiwać się w swoje dziecko.

Czy Wasze dziecko często mija się z prawdą? Jakie są Wasze sposoby na małego kłamcę?

Agnieszka Gradowska

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Higiena intymna – zasady

Higiena intymna stanowi istotny element codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Przestrzeganie zasad higieny intymnej nie tylko sprawia, że jesteśmy odświeżeni i czujemy się wygodnie, ale przede wszystkim ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Jak zrobić opatrunek palca?

Nie wiesz jak zabandażować palec? Przeczytaj poradę, a dowiesz się, jak wykonać opatrunek palca. Opisujemy odpowiednią technikę bandażowania.

Zobacz też

Haft komputerowy – co to jest, na czym polega?

Tego rodzaj haftu nie spotkacie na pewno na serwetkach dzierganych przez Wasze babcie ani na koszulach, które własnoręcznie ozdabiały kobiety dziesiątki czy nawet setki lat temu. Haft komputerowy to bardzo nowoczesny rodzaj haftu i – jak sama nazwa wskazuje – przy jego tworzeniu bierze udział komputer. Powstał, by odciążyć ludzi od pracochłonnego wyszywania, które pochłaniało także mnóstwo czasu.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: