Mam prawo do szacunku. Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że każda osoba ma prawo do szacunku i jeżeli go nie otrzymuje od innych, może tego otwarcie zażądać. Kiedy więc brat Cię poniża, bezwzględnie przerwij rozmowę i zapytaj, dlaczego to robi. Być może już takie bezpośrednie zwrócenie uwagi sprawi, że brat się zreflektuje. Wytknięcie komuś jego agresji czasami może go zawstydzić i sprawić, że złagodzi swoje zachowanie.

Nie zgadzam się na takie traktowanie. Należy także wyraźnie zasygnalizować bratu, że nie zgadzasz się na podobne traktowanie. Udawanie, że nic się nie stało doprowadzi jedynie do tego, iż sytuacja się pogorszy. Inni ludzie, nawet najbliżsi, nieustannie sprawdzają granice naszej tolerancji i jeżeli wyczują w tym obszarze słabość, mogą posunąć się jeszcze dalej. Na wszelkie przejawy przemocy czy poniżania należy więc reagować otwarcie i mocno. Słuszność jest przecież po Twojej stronie – wiesz, że nikt nie może Cię obrażać, wyśmiewać czy szarpać. Każdy ma swoją godność, której może i powinien bronić.

Wsparcie u rodziców lub rodzeństwa. Jeżeli nie czujesz się wystarczająco silny emocjonalnie, żeby przeciwstawić się bratu, spróbuj poszukać sprzymierzeńców wśród najbliższych osób. Odwołaj się do poczucia sprawiedliwości rodziców lub pozostałego rodzeństwa. Na pewno byli oni świadkami przykrych dla Ciebie sytuacji i mogą Ci pomóc przywołać brata do porządku. Nie wahaj się więc poprosić o pomoc. Najgorsze, co możesz zrobić to cierpieć w samotności. Spróbuj o siebie zawalczyć. Jeżeli Ty sam nie będziesz żądał dla siebie szacunku, inni szybko to wykorzystają.

Nie rozmawiam, jeśli nie jestem traktowany jak partner dialogu. Pamiętaj również, że nie musisz rozmawiać z kimś, kto Cię poniża. Możesz powiedzieć bratu, iż nie będziesz z nim podejmować żadnych dyskusji, dopóki nie przemyśli swojego postępowania i nie nauczy się traktować Cię z szacunkiem. Jeżeli bratu będzie zależeć na kontakcie z Tobą, wcześniej czy później wyciągnie do Ciebie rękę. Poniżanie jest częstym narzędziem walki o władzę w rodzinie. Być może brat chce być na rodzinnym forum osobą centralną, dlatego dąży do ośmieszenia Cię w oczach innych. Czasami jednak wystarczy lekki podmuch, żeby ryczący lew przeistoczył się w łagodnego baranka. Międzyludzkie interakcje podlegają nieustannej przemianie i ten, kto dotąd zajmował miejsce na piedestale, może bardzo szybko z niego spaść, jeśli tylko nie pozwolimy mu umocnić jego pozycji.

Jak Wy radzicie sobie ze starszymi braćmi, którzy Was nie szanują? Czekamy na Wasze komentarze!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBrodawczaki krtani – objawy, leczenie
Następny artykułRak krtani – objawy

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here