Gdy dziecko pali papierosy

Rodzina    
ocena

Młodzież, niestety coraz częściej również dzieci, chętnie sięga po papierosy. Ich powszechność i dostępność na niemal każdym kroku zachęcają do zapalenia. Jeden czy kilka papierosów wydają się młodym nie czynić szkód w organizmie.

Gdy dziecko pali papierosy

sxc.hu

Już kilka lat temu w środowisku młodzieżowym zapanowała moda na palenie. Żeby odnaleźć się w grupie, trzeba zapalić. Osoby z kręgu palących poruszają wspólne tematy podczas „puszczania dymka” i kto chce nawiązać z nimi więź – powinien dołączyć. Wydaje się być to oznaką dorosłości, przekroczeniem pewnej furtki do poważniejszego świata. Paleniu sprzyja również tolerancja rodziny wobec papierosów, a także szukanie sposobów na poradzenie sobie z stresem i napięciem. Ponieważ dorośli palą często dla odprężenia, w chwilach zdenerwowania i kłótni, młodzi ludzi przyjmują wzorzec takiego radzenia sobie. Zazwyczaj jednak jeden papieros nie wystarcza i nastolatek sięga po kolejne.

Młodzi ludzie tylko w nieznacznym stopniu są świadomi ogromnej siły papierosa. Uważają, że jeśli nie wypalają paczki dziennie, to nie są uzależnieni. Tymczasem nikotyna oddziałuje na mózg podobnie jak narkotyki, a krążąc w ciele, powoli od siebie uzależnia. Dążenie do poczucia odprężenia jest niezmiernie silne, przez co próby rezygnacji ze szybkiego środka, jakim są papierosy, najczęściej przychodzą z wielkim trudem.

Co robić w sytuacji, gdy dziecko pali? Najlepiej jest opanować własne zdenerwowanie, gdyż krzyki nic nie pomogą, a nastolatek może przestać z nami rozmawiać. Należałoby zapytać młodego człowieka, czy zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych palenia. Może wizja nowotworu płuc jest dla niego tak abstrakcyjna, że w ogóle nie bierze jej pod uwagę? Warto spróbować pokazać dziecku zdjęcia czy rysunki obrazujące płuca zaatakowane przez nowotwór albo wyszperać i poszukać zwierzeń palaczy, którzy zachorowali i którzy bardzo chcieliby cofnąć czas. Posłużenie się w rozmowie konkretami i dowodami bardziej trafi do nastolatka niż gadanie dorosłych. Opiszmy przypadki innych nowotworów, na przykład krtani, gdzie resztę życia trzeba spędzić z rurką w szyi. Jest to metoda szokowa, ale delikatne pogadanki zazwyczaj nie przynoszą rezultatów.

UWAGA!

Warto też uzmysłowić wydatki finansowe, jakie pociąga za sobą nałóg. Spróbujmy przeliczyć je w skali roku i zapowiedzmy, że jeśli dziecko nie rzuci palenia, to wy jako rodzice nie macie zamiaru za to płacić. Ostatecznie można odebrać kieszonkowe.

Jak myślicie, jakie są powody, dla których Wasze dziecko pali?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

aha

~ rorty / 2017-12-20 18:43:05
oceń komentarz: (0) (0)