Rodzina Jak być dobrym ojcem?

Jak być dobrym ojcem?

-

Statystyki pokazują smutną rzeczywistość, okazuje się, że polscy ojcowie spędzają z dziećmi ok. 5 minut dziennie. Co można zrobić w tak krótkim czasie? Czy 5 minut wystarczy, by porozmawiać o najważniejszych rzeczach, pobawić się, wyjść na spacer, czy wreszcie poznać swoje dziecko? Aby sprostać roli ojca trzeba po prostu nim być. Spędzając jak najwięcej czasu z dziećmi nawiązujemy z nimi kontakt, stajemy się kimś ważnym i unikamy niechlubnej roli wielkiego nieobecnego, na którego ciągle się czeka, a który nieustannie zawodzi, nie dotrzymuje słowa i spóźnia się na umówione wcześniej spotkania.

Bezwarunkowa miłość
Najczęściej miłość matki jest bezwarunkowa. Kobiety kochają swoje dzieci za sam fakt istnienia. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą wyjątkowej i naturalnej więzi między nimi, jaka nawiązuje się już w czasie ciąży. Mężczyzna ma trudniejsze zadanie, musi zbudować poprawne relacje ze swoim dzieckiem i nauczyć się akceptować go takim, jakie ono jest. Ojcowie mają często trudności z okazywaniem czułości, taka emocjonalna powściągliwość bywa odbierana przez dzieci jako warunkowa miłość – okażę ci akceptację, gdy na nią zasłużysz.

Autorytet
Pamiętajmy o tym, że dzieci nas bacznie obserwują. Jeśli nie dotrzymujemy słowa, spóźniamy się na kolację i nie informujemy o tym rodziny, nieustannie zmieniamy nasze plany, wówczas nie oczekujmy od naszych dzieci, że będą przestrzegały godzin powrotów i innych wyznaczonych przez nas reguł. Pozwólmy także dzieciom na wspólne tworzenie zasad panujących w domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zachowają poczucie wpływu na życie rodzinne. Pamiętajmy także o tym, że ojciec jest przede wszystkim rodzicem, dopiero potem kumplem, przyjacielem. Przyjmowanie na siebie roli młodzieniaszka i luzaka, może wzbudzić w naszym dziecku dezorientacje i uczucie zażenowania.

Uwaga!

Przytulajmy dzieci, mówmy o swojej miłości, całujmy na dobranoc. Czułe traktowanie syna wcale nie jest zabronione, nie należy obawiać się, że z nadmiaru emocji nie wyrośnie na prawdziwego twardziela, który ze wszystkim poradzi sobie w życiu, wręcz przeciwnie. Unikając czułych kontaktów z synem możemy wychować emocjonalnego kalekę, który będzie miał ogromne problemy z okazywaniem swoich uczuć.

Jakich błędów jako ojcowie najbardziej boicie się popełnić? Czego należy unikać, aby być dobrym ojcem?

Poprzedni artykułJak karać dziecko?
Następny artykułBóle pleców w ciąży
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rozmowy za reklamy

W dobie rozwoju technologii informatycznych ciężko zaskoczyć nas czymś nowym. Firmy związane z telekomunikacją wciąż próbują wprowadzić coś zupełnie innego. Całkiem ciekawym rozwiązaniem są darmowe rozmowy telefoniczne w zamian za obejrzenie reklam na ekranie komputera.

Zasady działania placówek partnerskich banków

Klienci wchodząc do oddziału, o którym wiedzą, że nie jest on placówką własną banku, często boją się ze zostaną oszukani lub obsłużeni z niewystarczającą starannością. Takie obawy zwykle wynikają z niewiedzy, na czym polegają świadczone usługi i jaka umowa została zawarta pomiędzy przedsiębiorcą a bankiem.

Zobacz też

Umowa licencyjna – wzór

Umowa licencyjna została uregulowana w Ustawie...

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: