Jak dogadać się z mężem obcokrajowcem?

Rodzina    
ocena

Małżeństwo mieszane z pewnością ma więcej kłopotów z wzajemną komunikacją niż pary tworzone przez osoby tej samej narodowości. Bariera nie wynika tu z różnic językowych, choć i te mogą się pojawić, ale z odmienności kulturowych. Jak dogadać się w mieszanym małżeństwie?

Jak dogadać się z mężem obcokrajowcem?

photoxpress.com

Poznawanie kultury kraju małżonka. Na pewno oboje małżonkowie muszą włożyć trochę wysiłku we wzajemne poznanie kultur krajów, z których pochodzą. Nieporozumienia mogą się bowiem rodzić przede wszystkim na gruncie niewiedzy. Trzeba więc poznać obyczaje danej kultury, zarówno te codzienne, związane z przygotowywaniem posiłków czy przyjmowaniem gości, jak i te dotyczące obchodzenia świąt i rodzinnych uroczystości. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj kuchni charakterystycznej dla danego regionu.  

Tolerancja. Partnerzy różnych narodowości muszą również wykazać względem siebie duży zakres tolerancji. Powinni liczyć się z tym, że druga strona może nieświadomie popełnić jakieś faux pas. Szczególnie newralgiczne mogą się okazać nie tyle sytuacje komunikacyjne pomiędzy samymi małżonkami, ile na przykład stosunki z teściami. Na pewno osoba, która zamieszka w kraju swojego męża czy żony, będzie musiała nieco bardziej się postarać. Musimy się bowiem dostosować do kultury, w której przyjdzie nam żyć.

Współpraca. Najważniejsze jednak, aby para zawsze miała we wzajemnej komunikacji na uwadze zasadę współpracy. Jeżeli wiemy, że dążymy do wspólnego celu, a naszą intencją jest osiągnięcie porozumienia, a nie kłótnia, wtedy wykazujemy więcej cierpliwości i zrozumienia dla drugiej strony. Nie warto przecież kruszyć kopii o nieistotne drobiazgi. Skoro ludzie z zupełnie innych regionów świata jednak się pokochali, to znaczy, że mają wystarczająco dużą ochotę na wzajemne docieranie.

Takt i wspaniałomyślność. Istotną sprawą jest przestrzeganie w codziennej komunikacji maksymy taktu i wspaniałomyślności. Mówią one o tym, że kontakt z nami nie powinien narażać drugiej osoby na wysiłek, ale dawać jej maksymalne zyski. W praktyce oznacza to, iż to my sami powinniśmy objaśniać partnerowi trudne kwestie, nie czekając na jego prośbę. Z kolei druga strona jeżeli czegoś nie rozumie, powinna to zasygnalizować, a nie udawać, że wie, o co chodzi. Taka postawa doprowadza bowiem do niepotrzebnych nieporozumień i błędnych wniosków. Komunikacja w małżeństwie mieszanym nie jest zatem najłatwiejszą sprawą, ale może między innymi dlatego życie z obcokrajowcem jest dla niektórych ludzi takie atrakcyjne.

Czy potrafilibyście się dogadać z mężem/żoną z innego kraju? Jak myślicie? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =