Rodzina Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

-

Z pewnością pary małżeńskie decydujące się na rozwód, mimo dzieci urodzonych w związku, znajdują się w sytuacji, w której nie jest możliwe dalsze wspólne życie. Kiedy decyzja zapadnie rodzice stają przed niezwykle trudnym zadaniem poinformowania o rozwodzie dzieci. W takich chwilach liczy się subtelne wyczucie czasu, jak największa szczerość i delikatny przekaz. Nie należy dziecku robić nadziei, jeśli takie nie istnieją. Powinniśmy wytłumaczyć dokładnie kwestię rozstania, wyjaśnić, iż dziecko nie ponosi odpowiedzialności za daną sytuację oraz zapewnić je o niezmiennym uczuciu.

Rozwody, które nie przebiegają w pokojowej atmosferze mogą pozostawić emocjonalną skazę na psychice dziecka. Nie rozumie ono racji rodziców i nie chce zajmować żadnej strony. Nie można też tego oczekiwać od dziecka, które zazwyczaj darzy miłością oboje rodziców. Absolutnie karygodne jest wprowadzanie dziecka w szczegóły przyczyn rozpadu związku, żalenie się i oczekiwanie wsparcia z jego strony. To dziecko w tej niepewnej sytuacji powinno być wspierane i rozumiane. Rozwód dotyczy przede wszystkim rodziców, dziecko nie powinno być „wciągane” w rozwodowy wir oskarżeń, żalów i zawiedzionych nadziei.

Sytuacja zmienia się, gdy rodzic uwalnia się od patologicznego partnera. Jeśli w domu występowała przemoc fizyczna i/lub psychiczna z pewnością rozpad toksycznego związku, przyniesie ulgę, poczucie bezpieczeństwa i ukojenie, może nawet uzdrowi relację agresywnego rodzica z dzieckiem.

W czasie, często długich rozwodów nie powinniśmy zostawiać dzieci samym sobie. Zasługują one na to, by wiedzieć, co właściwie dzieje się w jego rodzinie i jak wpłynie to na jego przyszłe relacje z rodzicami. Dziecko zostaje z jednym opiekunem, zaś drugi ma wyznaczany czas odwiedzin. Warto porozmawiać z dzieckiem, czy ustalony podział czasu spędzanego z nim, odpowiada mu, czy może chciałby wnieść jakieś poprawki. Najlepiej jeśli w takiej rozmowie uczestniczą wszystkie strony.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak używać noża do masła?

Akcesoria kuchenne są niezastąpione. Ułatwiają gotowanie, przygotowanie potraw, a także ich spożycie. Mimo swojej praktyczności nóż do masła jest bardzo często zapomnianym sprzętem kuchennym.

Halluksy – jak zapobiegać i leczyć?

Są to brzydkie i bardzo bolesne zniekształcenia stóp, zwane również paluchami koślawymi. Powstają one często na skutek chodzenia w modnych butach o wąskich czubkach. Jest to zniekształcenie stopy, które jest wynikiem bocznego odchylenia w ustawieniu pierwszego palca w stawie sródstopno-paliczkowym.

Zobacz też

Najlepsze gry wyścigowe

W dzisiejszych czasach na rynku mamy prawdziwy zalew gier wyścigowych. Ogólnie można je podzielić na symulacje, w których wiernie odwzorowane są różnego rodzaju statystyki, model jazdy oraz arcade'ówki, które choć mniej realistyczne, to jednak często potrafią o wiele bardziej bawić przeciętnych graczy, dzięki łatwemu w opanowaniu mechanizmowi rozgrywki.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: