Jedno jest pewne – rodzicom trzeba o tym powiedzieć. Nastolatka nie powinna zostać z tą sytuacją sama. Młoda dziewczyna, która dowiaduje się że będzie matką powinna podzielić się tym ze swoją mamą lub tatą. Nie jest to łatwe. Często nastolatkom trudno jest uwierzyć, że mogli stać się rodzicami. Dlatego ważne, aby nie zostali ze swoimi wątpliwościami, lękami czy strachem sami. Rodzice to osoby, którym warto zaufać. Nawet jeśli wydaje się, że wcale tak nie jest, że rodzice zawodzą, gdy myślisz że cię nie zrozumieją trzeba im powiedzieć. Czas dorastania to często czas buntu, myślenia o rodzicach jak o wrogach. Jednak to rodzic jest najbliższą osobą dla swojego dziecka. Rodzice kochają swoje dzieci i chcą dla nich jak najlepiej.

Jeżeli dziewczyna, która zaszła w ciążę ma lepszy kontakt z mamą, to ona powinna być osobą do której powinna się udać. Ramię matki to najlepsze ramię do wypłakania się. Przy niej trzeba powiedzieć o swoich uczuciach, obawach i lękach. Jest matką ale również kobietą, dlatego łatwiej będzie jej rozmawiać i zrozumieć drugą kobietę (bardzo młodą). Jeśli natomiast dziewczyna jest oczkiem w głowie taty, łatwiej się im rozmawia, jest bardziej wyrozumiały i spokojny, to można zacząć od niego. Stanie się buforem napiętej sytuacji.

Czasami zdarza się tak, iż relacje między dzieckiem a rodzicem nie układają się dobrze. Wtedy w przypadku trudności, ciężko jest rozmawiać, dzielić się kłopotami i prosić o radę. Młodzi, którzy staną się rodzicami w takim przypadku powinni pomyśleć komu ufają i z kim chcieliby o tym porozmawiać. Dobrym wyborem może stać się wychowawca, ulubiony nauczyciel, wujek lub ciocia. Ktoś, kto pomoże w późniejszej rozmowie z rodzicami, będzie wsparciem i dobrym doradcą.

Pojawienie się dziecka nawet w młodym wieku nie jest najstraszniejszą rzeczą pod słońcem. Nastolatki muszą czuć wsparcie rodziców. Nastolatki rodzą dzieci. Potrzebują wtedy pomocy, dodawania otuchy, nie mogą zostać same. Po prostu to jest kolejny etap w ich życiu, który trzeba przejść.

Czego najbardziej się obawiasz? Jakiej reakcji rodziców na wiadomość się spodziewasz?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?
Następny artykułJak zdobyć akceptację teściowej?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here