Rodzina Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

-

Jedno jest pewne – rodzicom trzeba o tym powiedzieć. Nastolatka nie powinna zostać z tą sytuacją sama. Młoda dziewczyna, która dowiaduje się że będzie matką powinna podzielić się tym ze swoją mamą lub tatą. Nie jest to łatwe. Często nastolatkom trudno jest uwierzyć, że mogli stać się rodzicami. Dlatego ważne, aby nie zostali ze swoimi wątpliwościami, lękami czy strachem sami. Rodzice to osoby, którym warto zaufać. Nawet jeśli wydaje się, że wcale tak nie jest, że rodzice zawodzą, gdy myślisz że cię nie zrozumieją trzeba im powiedzieć. Czas dorastania to często czas buntu, myślenia o rodzicach jak o wrogach. Jednak to rodzic jest najbliższą osobą dla swojego dziecka. Rodzice kochają swoje dzieci i chcą dla nich jak najlepiej.

Jeżeli dziewczyna, która zaszła w ciążę ma lepszy kontakt z mamą, to ona powinna być osobą do której powinna się udać. Ramię matki to najlepsze ramię do wypłakania się. Przy niej trzeba powiedzieć o swoich uczuciach, obawach i lękach. Jest matką ale również kobietą, dlatego łatwiej będzie jej rozmawiać i zrozumieć drugą kobietę (bardzo młodą). Jeśli natomiast dziewczyna jest oczkiem w głowie taty, łatwiej się im rozmawia, jest bardziej wyrozumiały i spokojny, to można zacząć od niego. Stanie się buforem napiętej sytuacji.

Czasami zdarza się tak, iż relacje między dzieckiem a rodzicem nie układają się dobrze. Wtedy w przypadku trudności, ciężko jest rozmawiać, dzielić się kłopotami i prosić o radę. Młodzi, którzy staną się rodzicami w takim przypadku powinni pomyśleć komu ufają i z kim chcieliby o tym porozmawiać. Dobrym wyborem może stać się wychowawca, ulubiony nauczyciel, wujek lub ciocia. Ktoś, kto pomoże w późniejszej rozmowie z rodzicami, będzie wsparciem i dobrym doradcą.

Pojawienie się dziecka nawet w młodym wieku nie jest najstraszniejszą rzeczą pod słońcem. Nastolatki muszą czuć wsparcie rodziców. Nastolatki rodzą dzieci. Potrzebują wtedy pomocy, dodawania otuchy, nie mogą zostać same. Po prostu to jest kolejny etap w ich życiu, który trzeba przejść.

Czego najbardziej się obawiasz? Jakiej reakcji rodziców na wiadomość się spodziewasz?

Agnieszka Gradowska

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wybrać lampę do paznokci?

Lampa UV jest nieodłącznym elementem tworzenia paznokci żelowych. Do tego, jest bardzo ważnym elementem, ponieważ bez lampy nie utwardzimy żelu. Dlatego istotny jest fakt wyboru lampy, o odpowiedniej mocy - tylko wtedy uzyskamy piękne, trwałe paznokcie żelowe. Podstawowy podział lamp - ze względu na moc żarówek, jest najprostszym sposobem do wybrania odpowiedniego modelu.

Niepełnosprawni na polskim rynku pracy

Statystyki pokazujące ilość pracujących osób niepełnosprawnych nie są dla Polski łaskawe. Duża część osób zdolnych do pracy i chętnych do podjęcia zatrudnienia napotyka na swojej drodze szereg utrudnień pozbawiających ich szans na aktywizację zawodową, a co za tym idzie, na normalne, samodzielne życie.

Zobacz też

Jak zrobić decoupage?

Decoupage nadaje się do prawie każdej powierzchni, jest łatwy do wykonania, a ostateczny efekt potrafi mocno zaskoczyć. Ponadto nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Owszem - przyda się dobry wzrok, żeby sprawnie i dokładnie wycinać drobne elementy, oraz cierpliwość, bo bywa czasochłonny i na efekty trzeba poczekać, ale doprawdy - nic poza tym nie jest nam do zajmowania się tą techniką potrzebne. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że na tym właśnie polega jego sukces. Dodatkowo nie jest to kosztowne zajęcie, a ozdobione decoupage’m przedmioty wyglądają na droższe, niż się są w rzeczywistości.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: