Rodzina Jak przeprowadzić rozwód?

Jak przeprowadzić rozwód?

-

Składając pozew o rozwód należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności. Jeśli nie mamy doświadczenia w tej materii lub wystarczającej wiedzy, warto skonsultować się z radcą prawnym lub prawnikiem, specjalistą od prawa rodzinnego, aby udzielił nam niezbędnych porad.

Warto pamiętać o tym, że każda sprawa rozwodowa jest inna. Przyczyny rozwodu, dzieci w związku, majątek, który trzeba podzielić, wszystko to wymaga znajomości procedur i obowiązujących przepisów, aby móc dochodzić własnych praw i odpowiednio zabezpieczyć własne interesy.

Decydując się na złożenie pozwu o rozwód musimy dołączyć do niego oryginał odpisu aktu małżeństwa. Jeśli w związku małżeńskim mamy wspólne dzieci, należy do dokumentów rozwodowych dołączyć odpis aktu ich urodzenia.

Ważne, w postępowaniu rozwodowym są kwestie finansowe. Składając pozew o rozwód należy wnieść opłatę w wysokości 600 złotych. Jeśli nasza sytuacja materialna jest nienajlepsza wówczas możemy wnieść o umorzenie kosztów sądowych – w takich okolicznościach należy dołączyć do dokumentów rozwodowych wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oraz wniosek o przyznanie adwokata z urzędu. Warto pamiętać także o tym, że koszta sądowe, włącznie z kosztami zastępstwa adwokackiego ponosi strona przegrana.

Sąd z pewnością zobliguje strony do przedstawienia sytuacji materialnej, dlatego należy przygotować zaświadczenia o wysokości zarobków lub zaświadczenie z UP o statusie bezrobotnego. Ważne są także wszelkie informacje o przyznanych zasiłkach i innych świadczeniach socjalnych otrzymywanych z opieki społecznej. Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym, warto zgromadzić także zaświadczenia ze szkoły a nawet przedszkola, o tym, że nasze dzieci uczęszczają do danych placówek.

Jeśli w małżeństwie miała miejsce przemoc domowa warto dołączyć obdukcje lekarskie, niebieskie karty lub odpis wyroku sądu karnego w przypadku, gdy małżonek był już karany za przemoc w rodzinie.

Jeśli będziemy dochodzili alimentów, warto gromadzić faktury za zakupy oraz wszelkie wydatki, które ponosimy na utrzymanie domu. Pamiętajmy także o tym, że dowodząc swoich racji dobrze jest mieć dowód w postaci dokumentu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kiedy rozpocząć terapię w związku?

Kiedy w związku kobiety i mężczyzny zaczyna brakować wzajemnego zrozumienia i bliskości, a wszelkie próby rozmowy niczego nie zmieniają, to znak, że być może warto zastanowić się nad terapią dla par.

Co warto zobaczyć w Norwegii?

Tysiące tras dla narciarzy-biegaczy oraz dla zjazdowców, setki miejsc obserwacyjnych dla zapalonych ornitologów, najlepsze miejsca do wędkowania, możliwość wędrówki z psim zaprzęgiem, malownicze fiordy i tysiące jezior - to wszystko ma do zaoferowania spokojna, leniwa czasami Norwegia.

Zobacz też

Jak rozmawiać z rodzicami o wierze i kościele?

W polskich rodzinach dominuje katolicyzm. Zmiana wiary dotyczy najczęściej przejścia z katolicyzmu na inną religię bądź całkowitego porzucenia dotychczasowej. Nastolatkowi jest zazwyczaj bardzo trudno przekonać najbliższych. Rodziny wierzące i praktykujące często nie uznają innych religii, nawet jeśli tolerują, to nie wyobrażałyby sobie wyznawania innej wiary. Zresztą trwanie przy własnej wierze nie dotyczy tylko katolicyzmu. Każdą inną drogę trudno przyjąć, zwłaszcza jeśli decyduje się na nią dziecko. Czy jako nastolatek stoisz więc na straconej pozycji?

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: