Rodzina Jak rozmawiać z mężem o problemach?

Jak rozmawiać z mężem o problemach?

-

Zwykła rozmowa może przerodzić się w prawdziwą wojnę. Wszystko dlatego, że kobiety i mężczyźni mają odmienny sposób komunikacji. Wiąże się to z dosłownością mężczyzn i szyfrowaniem komunikatów między wierszami przez kobiety. W przeciętnej rozmowie, kobiety potrafią doszukać się zakamuflowanego (najczęściej niekorzystnego) komunikatu. Mężczyźni zaś często nie odczytują ukrytego przekazu, uznając jedynie dosłowną część wypowiedzi partnerek. Te odmienne komunikacyjne postawy prowadzą często do wielu niepotrzebnych spięć. Czy istnieje zatem sposób na przełamanie tych trudności?

Rozmowy między partnerami w dużej mierze kształtują więź, która ich łączy. Dzięki skutecznej komunikacji, a zatem takiej, dzięki której obie strony potrafią wyrazić swoje stanowisko oraz zrozumieć stanowisko drugiej strony, możliwe jest lepsze zrozumienie partnera.

Niech się domyśli!
Kobiety bardzo często nie wyrażają swoich myśli i uczuć w prost. Chcą, aby partner domyślił się ukrytego komunikatu. Kiedy wracamy po pracy i głośno komunikujemy: „To był fatalny dzień, głowa mi pęka”, zazwyczaj słyszymy: „Weź tabletkę” zamiast współczującej tyrady, która podniosłaby nas na duchu, czujemy się zignorowane i niedoceniane. Mężczyźni po prostu myślą praktycznie. Problem bolącej głowy rozwiązuje tabletka, nie znaczy to jednak, że nie interesuje ich nasz trudny dzień. W przypadku takiego obrotu dialogu, warto spróbować precyzyjnie sformułować swój komunikat, nie zaś oczekiwać, że partner domyślnie odkryje, o co nam właściwie chodzi.

Musimy porozmawiać…
Wszystkie zdania, zaczynające się od: „Musimy porozmawiać…” wywołują panikę nawet w najbardziej opanowanym mężu. Zwłaszcza, jeśli zdarza się to często, w nieodpowiednim momencie i gdy poważna rozmowa sprowadza się do monologu kobiety, który jest jedynie cierpliwie tolerowany przez partnera. Nie zaczynajmy takich rozmów w czasie meczu, ulubionego programu, czy filmu, wybierzmy odpowiedni moment, który sprzyja poruszaniu ważnych tematów. Poczekajmy na odpowiednią chwilę nawet, jeśli musielibyśmy przełożyć rozmowę na następny dzień (oczywiście o ile możemy poczekać!)

Jak przebiegają Wasze rozmowy z małżonkami? Dogadujecie się czy dochodzi do pewnych spięć?

Poprzedni artykułJak rozmawiać z dziećmi?
Następny artykułWybór opiekunki dla dziecka
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wznieść toast urodzinowy?

Wznoszenie toastów podlega zasadom ustalonym przez savoir – vivre nie tylko wtedy, gdy toast wznosi się na cześć osób, z którymi pozostaje się w służbowych relacjach. Tak zwany bon ton dotyczy również relacji toastów, honorujących bliższe osoby. Jak wygłosić taki toast?

Kobiety vs Mężczyźni! – A wszystko przez ten Dzień Kobiet!

Kobiety uważają, że Dzień Kobiet jest ważny. Mężczyźni, o ile w ogóle o nim pamiętają, chcą, żeby przenieść go na 29 lutego. Proszę Państwa, przed nami kolejna odsłona walki płci - Dzień Kobiet już we wtorek. Strzeżcie się!

Zobacz też

Masaż ajurwedyjski – co to jest, na czym polega, działanie

Słowo ajurweda pochodzi od sanskryckich słów „Ajus” – życie i „Veda” – wiedza, nauka. W tłumaczeniu oznacza to „wiedza o życiu”. Pochodzi z Indii i powstało ponad 5000 lat temu. Według staroindyjskiej nauki wszystkie istoty żywe posiadają trzy typy energii (doshu): vata, pitta, kapha - są odpowiednikami pięciu żywiołów: przestrzeni, powietrza, wody, ognia, ziemi. Każdy z nas posiada inną energię, którą powinnyśmy dostosować do naszego życia.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: