Rodzina Jak rozmawiać z nastolatkiem o dojrzewaniu?

Jak rozmawiać z nastolatkiem o dojrzewaniu?

-

Dorastanie to trudny etap zarówno dla nastolatka, jak i jego rodziców. Rozmowy o seksualności młodych ludzi, o ich ciele, potrzebach i bezpieczeństwie to trudne zadanie, które go zrealizowania musi podjąć się każdy z rodziców. Wielu dorosłych jest przekonanych o tym, że wychowanie seksualne w szkołach może rozwiązać ich bolączki. Właśnie dlatego zapisują swoje dzieci na zajęcia, mając nadzieję, że dzięki nim nie będą musieli uświadamiać swoich pociech.

Często jednak rodzice ślepo wierzą, iż ich nastoletnie dzieci nie wiedzą, czym jest współżycie seksualne, nie myślą nawet o rozpoczęcia życia intymnego. Prawda często jest zupełnie inna. To, że nie poruszamy pewnych problemów z naszymi dziećmi nie znaczy, że one nie istnieją. Bardzo często przymykamy oczy na objawy seksualności u naszych pociech, zbywamy milczeniem pewne zachowania lub co gorsza usiłujemy zawstydzać. Pruderia i surowe wychowanie często powodują kompleksy u młodych ludzi, wstyd przed własnym ciałem i jego potrzebami.

Nic nie zastąpi rozmowy z rodzicami. Wcale nie musi być ona żenująca i wstydliwa. Możemy uniknąć niezręczności, jeśli od wczesnych lat będziemy subtelnie poruszać intymne tematy i przygotowywać dziecko do nadchodzących zmian. Zanim córka dostanie pierwszej miesiączki warto wytłumaczyć jej, że to się zdarzy, co to oznacza oraz utwierdzić ją w tym, że jest to coś naturalnego i wyjątkowego. Warto także nauczyć ją jak korzystać z wkładek oraz udostępnić środki higieniczne, które pozwolą uniknąć zaskoczenia.

Każdy ojciec powinien także odbyć męską rozmowę z synem. Wytłumaczyć mu zmiany jakie zachodzą w jego ciele w procesie dorastania oraz wesprzeć radą. Taka rozmowa także jest możliwa, jeśli rodzice otwarcie poruszają intymne tematy w swoim domu. Wielu rodziców jednakże zaniedbuje tę kwestię, dlatego tak ważne jest wychowanie seksualne, gdzie młodzi ludzie dowiedzą się jakie są metody antykoncepcji.

Jakie tematy najtrudniej poruszyć z nastolatkiem? Dlaczego?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Chinach?

Droga do Chin jest długa. To tysiące kilometrów. Samolotem pokonamy tę trasę w kilkanaście godzin. W tym czasie przeniesiemy się w zupełnie inny świat. Dla Europejczyka, który nie oddalał się od swojego kontynetu aż tak daleko, to kulturowy szok. Chiny uwodzą kolorami, zapachami i różnorodnością. Dają też do myślenia, bo ten potężny kraj, jedna z największych potęg gospodarczych świata, to także państwo, w którym nagminnie łamane są prawa człowieka.

Jak pozbyć się plam z atramentu?

Plamy z atramentu nie zdarzają się bardzo często, chyba że mamy dzieci w wieku szkolnym, które lubią pisać piórem wiecznym (co, nota bene, jest dobre dla wypracowania ładnego charakteru pisma). W tym wypadku warto znać sposoby na ich usunięcie.

Zobacz też

Obligacje Skarbowe – podsumowanie 2011 roku

Obligacje Skarbowe należą do najbardziej bezpiecznych instrumentów finansowych na rynku. Zainwestowany kapitał gwarantowany jest przez Skarb Państwa. Oprocentowanie obligacji skarbowych nie jest jednak na najwyższym rynkowym poziomie. Porównując jednak z przeciętnymi lokatami największych polskich banków ich oprocentowanie wygląda korzystniej. Oprocentowanie zakupionych obligacji obowiązuje przez określony czas. Jeśli w danym miesiącu można nabyć obligacje o danej stopie zwrotu, nie oznacza to, że zmieni się oprocentowanie posiadanych obligacji.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: