Rodzina Jak sobie radzić teściową?

Jak sobie radzić teściową?

-

Dobrym przykładem będzie przytoczona poniżej historia. Spotykają się dwie kobiety, których dzieci niedawno wzięły ślub. Jedna mówi: – Moja Ania to dobrze trafiła, Jędrek rano przynosi jej śniadanie do łóżka, potem prowadzi dzieci do przedszkola, po pracy zanim Ania wróci do domu, to on już obiad ugotuje – tak ją kocha. Cudowne małżeństwo. Druga na to:- Mój Jędrek to się nieszczęśliwie zakochał, rano jego Anka wyleguje się długo, aż on jej śniadania zrobi, że niby taka słabowita jest, potem nawet własnych dzieci do przedszkola nie chce się jej zaprowadzić… ehhh. A ciepły obiad to Jędruś zje tylko wtedy, kiedy sam go zrobi. Piekło na ziemi!

Idealnie byłoby, aby teściowe szanowały układ jaki tworzą sobie ich dzieci – przecież są dorosłe…

Pojawienie się w rodzinie dziecka staje się czasem możliwością do wtrącania się teściowej w życie swojego syna. Bo przecież ona wychowała już dziecko, ma doświadczenie i wie lepiej co jest dla dziecka dobre. To prawda. Twoja teściowa wychowała wspaniałego człowieka, którego pokochałaś, który cię zachwycił. Wychowała – ponieważ mama jej męża dała jej szansę, nie zabrała jej możliwości zajmowania się swoim dzieckiem.

Poważne problemy komunikacyjne pojawiają się wtedy, gdy babcia zaczyna zajmować się wnuczkiem. Rodzice z chęcią przyjmują pomoc w pilnowaniu. Jednak zazwyczaj nie umieją porozmawiać o swoich oczekiwaniach. Czują się zobowiązani do milczenia, ponieważ otrzymują pomoc. To nie jest dobra droga. Jeśli macie konkretne wymagania, które bardzo chcielibyście aby były respektowane przez teściową w czasie kiedy zajmuję się waszą pociechą – powiedzcie jej o tym. Taka rozmowa może zaoszczędzić wam wiele niepotrzebnych nieporozumień. Dobrze aby taka rozmowa miała formę stanowczej prośby a nie żądania, aby nie urazić babci.

Jeśli relacja będzie zbyt trudna, i problemy między teściową a synową będą narastały, warto rozważyć możliwość zatrudnienia opiekunki. Takie rozwiązanie może uratować rodzinne stosunki.

Warto zastanowić się nad tym, czy nie powinno być tak, że gdy pojawia się jakiś problem, na przykład: teściowa w obecności dziecka źle mówi o jego mamie, rozmowę o problemie powinien podjąć mąż. Teściowa powinna wiedzieć że syn ją kocha, ale ma rodzinę, w której obronie będzie stawał.

Jak wyglądają twoje relacje z teściową? Czy jest coś, nad czym trzeba popracować?

Agnieszka Gradowska

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dach ze strzechy, słomy – koszty, wady i zalety

Dach pokryty strzecha jest rozwiązaniem ekologicznym, nawiązującym do tradycyjnej architektury. Stanowi piękne uzupełnienie drewnianego domu z bali w otoczeniu naturalnego krajobrazu. Widok strzechy na dachu jest widokiem nietypowym, lecz coraz częściej spotykanym. Czy takie pokrycie dachowe się opłaca? Czym jest strzecha i jakie ma właściwości?

Jak nakładać bazę pod podkład?

Baza pod podkład to kosmetyk, bez którego trudno się dziś obejść. Nie tylko pozwala na utrwalenie makijażu, ale ma też działanie korygujące niedoskonałości i modelujące. Dodatkowo zawarty w nich silikon pozawala na lepiej nawilżyć cerę.

Zobacz też

Jak wybrać konto studenckie?

Oferta kont studenckich jest względnie bogata (aktualnie oferuje je dziesięć instytucji), choć trzeba zaznaczyć, że jeszcze kilka lat temu praktycznie każdy bank przewidywał w swojej ofercie konto dla żaka. Oglądając internetowe zestawienia kont dla studentów, warto jednakże zastanowić się, na ile ta atrakcyjna marketingowo nazwa odpowiada cechom, które powinny wyróżniać prawdziwe konto studenckie (niskie opłaty, duża funkcjonalność bankowości internetowej, dostęp z pomocą urządzeń mobilnych, bezpłatne wypłaty z wielu bankomatów).

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: