Rodzina Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

-

Sprawa rozwodowa, dla wielu osób stanowi pierwszy kontakt z wymiarem sprawiedliwości. Nie mając doświadczenia w tej dziedzinie, na rozprawach czujemy się zagubieni i zażenowani koniecznością poruszania osobistych kwestii przed obcymi ludźmi. Niestety sprawa rozwodowa, szczególnie z orzeczeniem o winie, jest trudnym doświadczeniem, często pełnym oskarżeń a niekiedy także oszczerstw. Gotowość do odpowiadania na trudne pytania oraz wysłuchania odpowiedzi współmałżonka jest koniecznością do zwycięstwa w tej wojnie nerwów.

Kto może wnioskować o rozwód?
Sprawy rozwodowe rozstrzygane są przez sąd okręgowy w trybie procesu. Prawo do wniesienia pozwu o rozwód mają obie strony. Zdarza się, że małżonkowie nie chcą wnieść pozwu, w obawie, iż gest ten będzie uznany za przyznanie się do winy, co jest całkowicie błędnym wnioskiem. Sąd wydając wyrok kieruje się materiałem dowodowym i zeznaniami świadków, nie zaś kolejnością złożenia pozwu.

W związku z tym, że rozwód ma charakter osobisty, nie może być wnioskowany przez przedstawicieli ustawowych małżonków lub przez prokuratora. Pozew rozwodowy składają małżonkowie. W postępowaniu rozwodowym konieczne jest udowodnienie, iż nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego.

Kiedy możemy nie uzyskać rozwodu?
Przeszkodami do udzielenia rozwodu może być działanie wbrew dobru wspólnych nieletnich dzieci, jednostronne wnoszenie o rozwód strony winnej, bez zgody strony poszkodowanej (w przypadku pobudek występujących w procesach rozwodowych z orzeczeniem o winie) oraz sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.

Jakie opłaty wiążą się z postępowaniem rozwodowym?
Na pozew rozwodowy powinniśmy nakleić znaczki opłaty sądowej w wysokości 600 zł. Jest to stała opłata, zaś uiszczenie jej w chwili składania pozwu przyspieszy bieg sprawy. Jeśli w czasie postępowania rozwodowego chcemy także wnioskować o przyznanie alimentów, podział majątku, mieszkania, czy też eksmisję, wówczas musimy przygotować się na dodatkowe opłaty.

Postępowanie rozwodowe
Sprawa rozwodowa często rozpatrywana jest na kilku rozprawach. Postępowanie dowodowe obejmuje także obowiązkowe przesłuchanie małżonków, dostarczenie dowodów, przesłuchanie świadków, załączenie niezbędnych dokumentów oraz opinie biegłych. Dzieci, które nie ukończyły 13 lat nie mogą być przesłuchiwane, w trybie postępowania dowodowego.

Jeśli sąd uzna, że istnieją szanse na utrzymanie małżeństwa, wówczas przekazuje sprawę do postępowania mediacyjnego. To samo czyni w przypadku konieczności ugodowego rozstrzygnięcia kwestii majątkowy, opieki nad dziećmi, etc. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, sąd rozstrzyga wyrokiem, który wskazuje małżonka odpowiedzialnego za rozpad pożycia.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dobrać i nakładać podkład?

Podkład to podstawa dobrego makijażu. Źle dobrany zepsuje każdy, nawet najlepszy efekt, dlatego też wybierając ten odpowiedni należy poświęcić temu zakupowi trochę więcej czasu. Nie może on być zbyt jasny, ponieważ twarz będzie wyglądała sztucznie, mdło i bez wyrazu. Tymczasem zbyt ciemny sprawia, że choć znikają pod nim wszelkie niedoskonałości, to skóra wygląda na pomarszczoną i wyraźnie postarzoną. Dlatego też aby dobrze wyglądać, tak ważny jest odpowiednio dobrany i nałożony podkład.

Rozwód i co dalej?

Mimo że rozwód należy do najbardziej stresujących sytuacji, życie przecież nie kończy się wraz z rozwiązaniem małżeństwa. Ważne aby nie przekształcić swojej egzystencji w ciągłe rozpamiętywanie przeszłości, ale aby spojrzeć z optymizmem w przyszłość. Istnieje wiele interesujących pomysłów co zrobić po rozwodzie.

Zobacz też

Formalności prawne przy kupnie mieszkania

Zakup mieszkania jest poważną inwestycją, dlatego powinna ona być przemyślana, zaś nabywca powinien zabezpieczyć się prawnie przed późniejszymi nieprzyjemnościami. Podpisanie umowy sprzedaży sporządzonej u notariusza jest tak naprawdę najprostszą formalnością prawną związaną z zakupem mieszkania. Należy dopilnować wielu dodatkowych formalności, by po zakupie naprawdę cieszyć się nowym domem.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: