Mój ojczym mnie bije - co robić?

Rodzina    
ocena

Każde dziecko ma prawo do nietykalności cielesnej. Jeżeli więc doznałeś przemocy ze strony ojczyma, powinieneś jak najszybciej powiedzieć o tym swojej mamie. W ten sposób uchronisz się przed powtórzeniem się takiej sytuacji. Jak poinformować o tym matkę?

Mój ojczym mnie bije - co robić?

sxc.hu

Powiedz mamie najszybciej jak to możliwe. Powinieneś poinformować mamę o zachowaniu Twojego ojczyma od razu po tym, jak podniesie na Ciebie rękę. Możesz być pewny, że nikt nie ma prawa Cię bić i każdy, kto używa wobec Ciebie przemocy, robi coś złego, a nawet popełnia przestępstwo. Jeżeli Twój ojczym wykorzystał okazję, kiedy mamy nie było w domu, możesz do niej zadzwonić. Nie zastanawiaj się, czy dobrze robisz i nie daj się zwieść obietnicom mężczyzny, że sytuacja się więcej nie powtórzy. Mama musi się dowiedzieć, co się dzieje w domu. To ona jest przecież odpowiedzialna za Twoje życie i zdrowie.

Nie czekaj aż sytuacja się powtórzy. Nigdy nie ufaj ojczymowi, że jego zachowanie się poprawi zanim nie porozmawiasz z mamą. Jeżeli nie reagujemy na przemoc, ona się nasila i coraz trudniej ją zastopować. Nie obawiaj się również gróźb ze strony ojczyma. Jeżeli próbuje Cię jakoś przekupić, żebyś tylko nie poinformował mamy o przemocy, to znaczy, że obawia się on jej reakcji, ponieważ wie, że matka Cię kocha i nie pozwoli Cię skrzywdzić.

Szczerze opowiedz o tym, co się stało. Dokładnie opowiedz mamie o przebiegu całego wydarzenia. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli w czymś zawiniłeś wobec ojczyma, on nadal nie ma prawa karać Cię cieleśnie. Bicie jest przekroczeniem wszelkich norm, na jakie dorośli nigdy nie powinni sobie pozwalać. Wiedz również, że pomimo iż Twój ojczym z wami mieszka, nie ma nad Tobą władzy rodzicielskiej. Nie obawiaj się więc szczerze opowiedzieć mamie o tym, co się stało. Na dowód tego, że mówisz prawdę, możesz pokazać mamie siniaki i obrażenia na Twoim ciele. Mama jednak i bez tego na pewno uwierzy w to, co powiesz, ponieważ zna Cię od urodzenia.

Zaufaj swojej matce. Twoja mama jest Twoim sprzymierzeńcem, nawet jeśli więc czasem zdarzają się wam drobne nieporozumienia, możesz jej zaufać w tej sprawie. Na pewno Cię zrozumie i zadba o to, żeby taka sytuacja nigdy się nie powtórzyła. Pamiętaj również, że w razie, gdyby mama nie zareagowała na to, co mówisz i sytuacja by się powtórzyła, zawsze możesz powiedzieć o tym, co się dzieje w domu swojej nauczycielce lub szkolnemu pedagogowi.

Jak Wy zachowalibyście się w takiej sytuacji? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Ja napewno postąpiłabym według przedstawionym tutaj wskazówkami Ponieważ u mnie w domu dzisiaj to miało miejsce

~ killerka01 / 2016-03-10 19:32:30
oceń komentarz: (0) (0)