Nadpobudliwe dziecko - co robić?

Rodzina    
ocena

Dzieci, które są nadpobudliwe sprawiają bardzo dużo trudności zarówno w domu, jak i poza nim – w szkole czy na podwórku. Prawie każdemu dorosłemu w zetknięciu z takimi dziećmi brakuje cierpliwości. Dzieci te potrzebują jednak tego, aby je zrozumieć, zaakceptować i być mimo wszystko cierpliwym.

Nadpobudliwe dziecko - co robić?

photoxpress.com

Dzieci nadpobudliwe też mają kłopot. Przez to jakie są mają problemy z nawiązaniem relacji, problem z nauczycielami i brak porozumienia z rodzicami. Nie wszystkim jednak wiadomo, że dzieci nadpobudliwe żyją przez cały czas w wielkim napięciu. Ich układ nerwowy jest bardzo zmęczony. Są jakby zmuszone do aktywności. Próbują ją realizować w różny sposób – często utrudniający życie innym.

Dzieciom tym należy pomóc. Konieczna jest konsultacja z psychologiem, neurologiem i psychiatrą. W codziennym życiu, aby pomóc dzieciom nadpobudliwym należy zachowywać kilka podstawowych zasad:

- dzieci te potrzebują bardzo dużo ruchu, nie można ich hamować, wręcz przeciwnie, należy znajdować im zajęcia, aktywności, to znaczy, że zapisujemy je na sportowe zajęcia, angażujemy w pomoc innym,
- pomagamy zaplanować dzieciom dzień, aby mogły próbować panować nad czasem,
- pomagamy dziecku znaleźć hobby, które zapełni jego czas, zaangażuje go i pozwoli poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach,
- wyznaczamy krótkiei i odpowiadające możliwościom dziecka zadania – tak aby dzieci miały poczucie sukcesu,
- podczas pracy związanej z nauką, otoczenie dziecka powinno być uporządkowane, wręcz ascetyczne, aby nic go nie rozpraszało i nie odwracało uwagi od nauki,
- dorośli powinni pilnować, aby zachowania pobudliwe nie zamieniły się w zachowania agresywne – gdy widzimy, że sytuacja jest napięta, należy interweniować jak najszybciej.
- mimo, iż jest to bardzo trudne, trzeba powstrzymać się od ciągłego napominania dziecka,
- rodzice i pedagodzy powinni być bardzo konsekwentni i egzekwować zasady wcześniej ustalone, dziecka nadpobudliwego nie można zostawić ze swoim problemem, należy go wspierać przypominając o wielu rzeczach.

Nadpobudliwości nie można traktować jako złej woli dziecka, trzeba poznać jego świat i nauczyć się z nim żyć. Nie jest to łatwe. Pomyślmy jednak o tym, że tym dzieciom też nie jest łatwo.

W jakich sytuacjach twoje dziecko nie radzi sobie z emocjami? Co robisz, by mu pomóc?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =