Separacja - informacje

Rodzina    
ocena

Separacja jest rozwiązaniem zbyt rzadko wybieranym. Jeśli małżeństwo decyduje się na rozstanie zazwyczaj wybiera rozwód, rezygnując z przejściowego rozwiązania, jakim jest separacja.

Separacja - informacje

sxc.hu

Separacja jest doskonałym rozwiązaniem dla par, które nie uznają rozwodów, np. z powodu religii. W wielu wyznaniach związki małżeńskie uznawane są za nierozerwalne, dlatego rozwody są niezgodne z ich doktryną. Jest to także dobre rozwiązanie dla małżeństw, które chcą rozstać się na jakiś czas, z możliwością ewentualnego powrotu.

Najważniejszą różnicą jest prawne uniemożliwienie zawarcia ponownego małżeństwa przez osoby będące w separacji. Wystarczającym powodem do wystąpienia o separację jest zupełny rozkład pożycia. W przypadku rozwodu, konieczny jest nie tylko zupełny, lecz także trwały rozkład pożycia.

Zdecydowanie łatwiej uzyskać separację w przypadku par, które nie mają małoletnich dzieci - wystarczy złożyć zgodny wniosek obu stron. Jeśli po jakimś czasie para dojdzie do porozumienia, by unieważnić separację musi wystąpić do sądu o jej zniesienie. Oczywiście, takie unieważnienie nie jest możliwe w przypadku rozwodu. Rozwiedziona para, która ponownie chce być pełnoprawnym małżeństwem, musi po raz kolejny zawrzeć związek małżeński. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni naszej decyzji, separacja jest mniej kłopotliwym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Oczywiście, zarówno separacja, jak i rozwód mają sporo cech wspólnych. W obu przypadkach następuje rozdzielność majątkowa. Także w przypadku separacji można wnioskować ustalenie winnego rozpadu związku. Kolejnym podobieństwem jest przyznanie prawa do opieki nad dziećmi oraz zasądzenie alimentów.

Niezbędne dokumenty do pozwu o separację to odpis aktu małżeństwa, kopia tegoż aktu, kopia pozwu, odpisy oraz kopie aktów urodzenia dzieci (niepełnoletnich). W razie potrzeby można jeszcze dołączyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu oraz wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Oczywiście w ostatnim przypadku konieczne jest dołączenie zaświadczenia o dochodach, odcinek renty lub emerytury, zaświadczenie z Urzędu Pracy lub z opieki społecznej.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =