Rodzina Separacja - informacje

Separacja – informacje

-

Separacja jest doskonałym rozwiązaniem dla par, które nie uznają rozwodów, np. z powodu religii. W wielu wyznaniach związki małżeńskie uznawane są za nierozerwalne, dlatego rozwody są niezgodne z ich doktryną. Jest to także dobre rozwiązanie dla małżeństw, które chcą rozstać się na jakiś czas, z możliwością ewentualnego powrotu.

Najważniejszą różnicą jest prawne uniemożliwienie zawarcia ponownego małżeństwa przez osoby będące w separacji. Wystarczającym powodem do wystąpienia o separację jest zupełny rozkład pożycia. W przypadku rozwodu, konieczny jest nie tylko zupełny, lecz także trwały rozkład pożycia.

Zdecydowanie łatwiej uzyskać separację w przypadku par, które nie mają małoletnich dzieci – wystarczy złożyć zgodny wniosek obu stron. Jeśli po jakimś czasie para dojdzie do porozumienia, by unieważnić separację musi wystąpić do sądu o jej zniesienie. Oczywiście, takie unieważnienie nie jest możliwe w przypadku rozwodu. Rozwiedziona para, która ponownie chce być pełnoprawnym małżeństwem, musi po raz kolejny zawrzeć związek małżeński. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni naszej decyzji, separacja jest mniej kłopotliwym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Oczywiście, zarówno separacja, jak i rozwód mają sporo cech wspólnych. W obu przypadkach następuje rozdzielność majątkowa. Także w przypadku separacji można wnioskować ustalenie winnego rozpadu związku. Kolejnym podobieństwem jest przyznanie prawa do opieki nad dziećmi oraz zasądzenie alimentów.

Niezbędne dokumenty do pozwu o separację to odpis aktu małżeństwa, kopia tegoż aktu, kopia pozwu, odpisy oraz kopie aktów urodzenia dzieci (niepełnoletnich). W razie potrzeby można jeszcze dołączyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu oraz wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Oczywiście w ostatnim przypadku konieczne jest dołączenie zaświadczenia o dochodach, odcinek renty lub emerytury, zaświadczenie z Urzędu Pracy lub z opieki społecznej.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gdzie obowiązują winiety?

W zależności od kraju winiety mają różne ceny, w niektórych krajach obowiązują do dziś, w niektórych wyszły już z użycia. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy na terenie Unii Europejskiej, czy poza nią, bo każde państwo ma swoje wewnętrzne zasady w tej kwestii.

Praca w korporacji – wady i zalety

Praca w renomowanej Firmie, dobra posada, wizje premii uznaniowych, pakiety socjalne, terminowe wypłaty i zgrany zespół - wiele osób tak wyobraża sobie pracę w dużych korporacjach. Gdy jednak dojdzie do zatrudnienia, często okazuje się, że nasze wyobrażenia nijak się mają do rzeczywistych warunków pracy…

Zobacz też

Czy warto inwestować w TFI?

Fundusze inwestycyjne są instytucją zbiorowego inwestowania w różne instrumenty finansowe dostępne na rynku. W Polsce jedynymi podmiotami, które zarządzają wpłaconymi środkami są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych a ich właścicielami są firmy ubezpieczeniowe, banki czy zagraniczne instytucje, które zajmują się zarządzaniem inwestycjami.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: