Rodzina Unieważnienie ślubu kościelnego

Unieważnienie ślubu kościelnego

-

Aby możliwe było unieważnienie małżeństwa kościelnego konieczne jest wykazanie przesłanek, które prawo kanoniczne uznaje jako podstawę do zakończenia małżeństwa. Należy do nich przede wszystkim przeszkoda wieku. W prawie kościelnym, aby małżeństwo było ważne, konieczne jest uzyskanie przez obojga partnerów określonego wieku, w przypadku mężczyzn jest to 16 lat, u kobiet 14. I choć w polskim prawie warunkiem koniecznym dla zawarcia związku małżeńskiego jest ukończenie 18 roku życia, istnieje możliwość uzyskania zgody na ślub przez sąd.

Ponieważ niepodważalną i niezaprzeczalną rolą rodziny jest poczęcie i wychowanie dzieci, niedopełnienie tego obowiązku w małżeństwie stanowi podstawę do jego unieważnienia. Zatem jeżeli jedna ze stron biorąc ślub zatai fakt, że jest niepłodna i niezdolna do poczęcia dziecka lub też świadomie nie chce ich posiadać, jest to zdecydowanie fakt do unieważnienia małżeństwa. Podobnie w przypadku, jeżeli jedno z małżonków jest niezdolne do odbywania stosunków seksualnych.

Ponadto przesłankami do unieważnienia małżeństwa kościelnego są: tzw. przeszkoda różnej religii, przeszkoda święceń, tzn. przyjęcie przez jednego z małżonków święceń kapłańskich lub zakonnych, przeszkoda ślubu czystości, zmuszenie do małżeństwa, zabójstwo jednego z małżonków, pokrewieństwo oraz powinowactwo. Ponadto małżeństwo może zostać uznane za nieważne, jeżeli dowiedzione zostanie, iż jedna z osób wykazała niezdolność do jego zawarcia z powodu choroby psychicznej, podstępu, przymusu lub symulacji uczuć. Podstawę do unieważnienia małżeństwa stanowi również nieskonsumowanie małżeństwa.

Ważne jest uświadomienie sobie, że zdrada nie stanowi podstawy do unieważnienia małżeństwa. Stanowi ona jedynie przesłankę od uzyskania separacji ważnej w świetle prawa kościelnego, podobnie jak sytuacja gdy jeden z małżonków zagraża całej rodzinie w sposób fizyczny lub psychiczny. Uzyskana w ten sposób separacja kościelna niesie ze sobą również skutki cywilne, a więc rozdzielność majątkową, mieszkaniową i podstawę do ubiegania się o wypłatę alimentów na dzieci.

Uwaga!

Podejmując się wszczęcia sprawy o unieważnienie małżeństwa należy liczyć się z czasem jej trwania, mogącym sięgać nawet 18 miesięcy. Kolejno procesy w każdej z instancji trwają maksymalnie 12 miesięcy dla I-szej, a nie więcej niż 6 miesięcy dla II-giej instancji. Unieważnienia małżeństw rozpatrywane są przez tzw. sądu duchowne na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Makijaż do oczu zielonych

Posiadaczki tęczówek w tym kolorze maja możliwość doboru cieni w naprawdę szalonych i soczystych barwach. Wybór cieni im pasujących jest ogromny: brązy, żółcie czy zielenie – od ciemnych do tych najjaśniejszych.

Jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe?

Typowe mieszkanie w bloku to jednopoziomowe lokum, niektórzy z nas jednak dysponują czterema kątami zlokalizowanymi na dwóch kondygnacjach. To rozwiązanie, które daje duże pole do popisu przy kształtowaniu przestrzeni i planowaniu jej funkcjonalnego układu. Można powiedzieć, że jest to opcja pośrednia miedzy typowym mieszkaniem w bloku, a domkiem jednorodzinnym. Większa powierzchnia, a także obecność dwóch poziomów, z których jeden, z uwagi na częste położenie na poddaszu, zazwyczaj posiada skosy, rodzi potrzebę dokładnego przemyślenia aranżacji wnętrza.

Zobacz też

Kurs robienia biżuterii – czy się opłaca?

Kurs robienia biżuterii to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która pozwoli odkryć tkwiący w najczęściej uczestniczce potencjał twórczy. Tym bardziej, że zdobywając takie umiejętności można potem samej wykonywać biżuterię i sprzedawać ją.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: