Wychowanie nastolatka

Rodzina    
ocena

Każdy rodzic doczeka chwili, gdy jego małe urocze dzieci zaczną dorastać, poszukiwać własnej tożsamości, różnych dróg ekspresji i precyzować własny system wartości. Nie musi to być czas niekończących się kłótni i utraty płaszczyzny porozumienia z własnym dzieckiem.

Wychowanie nastolatka

sxc.hu

Bardzo ważna w czasie dorastania naszego dziecka jest swoboda wyrazu własnych emocji i wpływ na kształtowanie swojego życia. Dorastanie to wyjątkowy etap w życiu każdego człowieka. Pierwsze prawdziwe przyjaźnie, pierwsza miłość, ale także pierwsze poważne rozczarowania. Aby pomóc dziecku przetrwać ten okres powinniśmy, być z nim nie jako surowy i karzący rodzic, lecz jako partner w rozmowie, cierpliwy i wyrozumiały słuchacz oraz stanowczy wychowawca.

Po pierwsze: nie krytykuj!
Każdy nastolatek, który poszukuje samego siebie jest niezwykle wrażliwy na krytykę. Nie oceniaj jego stroju, nie krytykuj przyjaciół, nie próbuj dyskredytować jego wartości i wreszcie nie wyśmiewaj autorytetów. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i próbuj poznać jego motywacje, zainteresowania i znajomych. Nie przesłuchuj go, lecz pytaj i udowodnij mu, że potrafisz doskonale słuchać. Rozmawiając o ulubionej muzyce nie oburzaj się na ewentualne wulgaryzmy lub hałaśliwą muzykę. Zamiast świętego oburzenia zapytaj dziecko, co sądzi o takiej muzyce, jaki niesie ona przekaz, co dla niego oznacza. Warto przy okazji takiej rozmowy przybliżyć dziecku swoich ulubionych wykonawców, muzykę, której słuchaliśmy w naszych młodzieńczych latach lub te, której słuchamy aktualnie.

Po drugie: pozwól mu decydować
Jeśli chcemy wyegzekwować od dorastającego człowieka określone zachowania, takie jak wypełnianie domowych obowiązków, odrabianie lekcji, powroty do domu o określonej godzinie powinniśmy zacząć od wspólnego ustalania reguł. Nastolatek nie jest już dzieckiem, któremu za nie posprzątanie możemy zabronić oglądania filmu. Młodzież w wieku dojrzewania buntuje się przeciw zasadom i autorytetom, dlatego warto zapewnić mu uczucie decydowania o własnym życiu. Wspólne ustalenie obowiązujących reguł jest doskonałym sposobem na zapewnienie komfortu psychicznego obu stron. Ustalenie reguł i konsekwencji przewidzianych za nie przestrzeganie ich pozwoli uniknąć wielu nieporozumień. Pamiętaj o tym, że każdy powinien przestrzegać danych reguł, także dorośli, którzy przecież stanowią przykład.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =