Rodzina Wychowanie nastolatka

Wychowanie nastolatka

-

Bardzo ważna w czasie dorastania naszego dziecka jest swoboda wyrazu własnych emocji i wpływ na kształtowanie swojego życia. Dorastanie to wyjątkowy etap w życiu każdego człowieka. Pierwsze prawdziwe przyjaźnie, pierwsza miłość, ale także pierwsze poważne rozczarowania. Aby pomóc dziecku przetrwać ten okres powinniśmy, być z nim nie jako surowy i karzący rodzic, lecz jako partner w rozmowie, cierpliwy i wyrozumiały słuchacz oraz stanowczy wychowawca.

Po pierwsze: nie krytykuj!
Każdy nastolatek, który poszukuje samego siebie jest niezwykle wrażliwy na krytykę. Nie oceniaj jego stroju, nie krytykuj przyjaciół, nie próbuj dyskredytować jego wartości i wreszcie nie wyśmiewaj autorytetów. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i próbuj poznać jego motywacje, zainteresowania i znajomych. Nie przesłuchuj go, lecz pytaj i udowodnij mu, że potrafisz doskonale słuchać. Rozmawiając o ulubionej muzyce nie oburzaj się na ewentualne wulgaryzmy lub hałaśliwą muzykę. Zamiast świętego oburzenia zapytaj dziecko, co sądzi o takiej muzyce, jaki niesie ona przekaz, co dla niego oznacza. Warto przy okazji takiej rozmowy przybliżyć dziecku swoich ulubionych wykonawców, muzykę, której słuchaliśmy w naszych młodzieńczych latach lub te, której słuchamy aktualnie.

Po drugie: pozwól mu decydować
Jeśli chcemy wyegzekwować od dorastającego człowieka określone zachowania, takie jak wypełnianie domowych obowiązków, odrabianie lekcji, powroty do domu o określonej godzinie powinniśmy zacząć od wspólnego ustalania reguł. Nastolatek nie jest już dzieckiem, któremu za nie posprzątanie możemy zabronić oglądania filmu. Młodzież w wieku dojrzewania buntuje się przeciw zasadom i autorytetom, dlatego warto zapewnić mu uczucie decydowania o własnym życiu. Wspólne ustalenie obowiązujących reguł jest doskonałym sposobem na zapewnienie komfortu psychicznego obu stron. Ustalenie reguł i konsekwencji przewidzianych za nie przestrzeganie ich pozwoli uniknąć wielu nieporozumień. Pamiętaj o tym, że każdy powinien przestrzegać danych reguł, także dorośli, którzy przecież stanowią przykład.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kim są galerianki?

Galeriankami określa się często „nieletnie prostytutki”. Miejscem ich działania są centra handlowe – galerie, stąd wywodzi się nazwa. Proceder jest prosty – oferowanie usług seksualnych przez nastolatki w zamian za sponsoring (nowe ciuchy, perfumy, telefon).

Przyjęcie edukacyjne dla dzieci

Podczas edukacyjnego przyjęcia dla dzieci bynajmniej nie chodzi o to, aby wtłaczać im do głowy suchą wiedzę. Dzieci najlepiej i najszybciej uczą się przez zabawę, dlatego najlepszym rozwiązaniem na stworzenie naukowej aury w czasie przyjęcia będą gry i zabawy edukacyjne.

Zobacz też

Jak zrobić ścieg ryżowy na drutach?

Ścieg ryżowy, zwany inaczej perełką, jest mięsisty, nie zwija się i doskonale nadaje się dzięki temu na na plisy i makiety swetrów – wszędzie tam, gdzie zależy nam na ładnym wykończeniu, ale bez ściągania brzegów.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: