Zdrowy tryb życia u młodzieży

Rodzina    
ocena

Okres dojrzewania to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka. Kształtuje się wtedy nie tylko nasza psychika, ale także ciało. Od prawidłowego rozwoju w tym okresie zależy całe nasze przyszłe życie.

Zdrowy tryb życia u młodzieży

photoxpress.com

W czasie dojrzewania należy się ze szczególną uwagą troszczyć o zdrowie. I chodzi tu nie tylko o zdrową, zbilansowaną, dostosowaną do wieku i płci dziecka dietę, ale także o higieniczny tryb życia, odpowiednią ilość snu oraz zapewnienie pewnej określonej ilości i właściwego rodzaju ruchu, który pozwoli na prawidłowy rozwój fizyczny. Rozważając kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować, aby nasz nastolatek wyrósł na zdrowego i zadowolonego człowieka, widać, jak zróżnicowany i bogaty jest to proces. Warto więc poznać go nieco dokładniej.

Najczęstszym i największym problemem przynoszącym najgorsze konsekwencje jest zbyt duża ilość czasu spędzana przez młodych ludzi, nastolatków przed komputerem i telewizorem. Świat gier, Internetu i komunikatorów internetowych pochłonął ich współcześnie do tego stopnia, że niemal całkowicie zapomnieli o świecie istniejącym poza szklanymi ekranami. Prowadzi do to zubożenia ich relacji z rówieśnikami, niszczy wzrok oraz skutkuje bardzo poważnymi i trudnymi do odwrócenia wadami postawy wynikającymi ze zbyt długiego czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Dlatego też należy ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy telewizorem do minimum. Młodzież powinna spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, najlepiej uprawiając regularnie jakiś sport.

Kolejnym z poważnych problemów sprawiającym, że trudno nazywać okres dorastania zdrowym trybem życia, jest dieta. Młodzież zdecydowanie częściej powinna spożywać warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko oraz jego przetwory. Natomiast zdecydowanie powinna ograniczyć spożycie fast foodów, chipsów, zbyt dużej ilości słodyczy oraz mocno słodzonych czy pseudo energetyzujących napojów gazowanych, z których warto zrezygnować na rzecz niegazowanej wody mineralnej.

Do bardzo ważnych elementów zdrowego trybu życia nastolatka należy troska o zdrowie. Konieczne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez 3 minuty, warto również korzystać z nitek dentystycznych i płynów do płukania pozwalających usunąć z jamy ustnej niewyszczotkowane resztki pokarmu. Poza tym należy raz na pół roku wybrać się z dorastającym młodym człowiekiem do kontroli stomatologicznej.

W okresie dorastania największym i najczęściej popełnianym grzechem zdrowego trybu życia jest spożywanie przez młodzież alkoholu, palenie papierosów, a nawet zażywanie narkotyków. O szkodliwości tych używek można by napisać bardzo dużo, jednak tak naprawdę najważniejsza jest świadomość ich szkodliwości, szczególnie w tak młodym wieku na wciąż rozwijający się organizm.

Czy Wasze dzieci prowadzą zdrowy tryb życia? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
2.57
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =