Rodzina Zdrowy tryb życia u młodzieży

Zdrowy tryb życia u młodzieży

-

W czasie dojrzewania należy się ze szczególną uwagą troszczyć o zdrowie. I chodzi tu nie tylko o zdrową, zbilansowaną, dostosowaną do wieku i płci dziecka dietę, ale także o higieniczny tryb życia, odpowiednią ilość snu oraz zapewnienie pewnej określonej ilości i właściwego rodzaju ruchu, który pozwoli na prawidłowy rozwój fizyczny. Rozważając kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować, aby nasz nastolatek wyrósł na zdrowego i zadowolonego człowieka, widać, jak zróżnicowany i bogaty jest to proces. Warto więc poznać go nieco dokładniej.

Najczęstszym i największym problemem przynoszącym najgorsze konsekwencje jest zbyt duża ilość czasu spędzana przez młodych ludzi, nastolatków przed komputerem i telewizorem. Świat gier, Internetu i komunikatorów internetowych pochłonął ich współcześnie do tego stopnia, że niemal całkowicie zapomnieli o świecie istniejącym poza szklanymi ekranami. Prowadzi do to zubożenia ich relacji z rówieśnikami, niszczy wzrok oraz skutkuje bardzo poważnymi i trudnymi do odwrócenia wadami postawy wynikającymi ze zbyt długiego czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Dlatego też należy ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy telewizorem do minimum. Młodzież powinna spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, najlepiej uprawiając regularnie jakiś sport.

Kolejnym z poważnych problemów sprawiającym, że trudno nazywać okres dorastania zdrowym trybem życia, jest dieta. Młodzież zdecydowanie częściej powinna spożywać warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko oraz jego przetwory. Natomiast zdecydowanie powinna ograniczyć spożycie fast foodów, chipsów, zbyt dużej ilości słodyczy oraz mocno słodzonych czy pseudo energetyzujących napojów gazowanych, z których warto zrezygnować na rzecz niegazowanej wody mineralnej.

Do bardzo ważnych elementów zdrowego trybu życia nastolatka należy troska o zdrowie. Konieczne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez 3 minuty, warto również korzystać z nitek dentystycznych i płynów do płukania pozwalających usunąć z jamy ustnej niewyszczotkowane resztki pokarmu. Poza tym należy raz na pół roku wybrać się z dorastającym młodym człowiekiem do kontroli stomatologicznej.

W okresie dorastania największym i najczęściej popełnianym grzechem zdrowego trybu życia jest spożywanie przez młodzież alkoholu, palenie papierosów, a nawet zażywanie narkotyków. O szkodliwości tych używek można by napisać bardzo dużo, jednak tak naprawdę najważniejsza jest świadomość ich szkodliwości, szczególnie w tak młodym wieku na wciąż rozwijający się organizm.

Czy Wasze dzieci prowadzą zdrowy tryb życia? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak być dobrym ojczymem?

Ojcostwo zazwyczaj zajmuje w życiu mężczyzny niezwykle ważne miejsce. Tata jest każdemu dziecku bardzo potrzebny. Czego innego oczekuje się od ojców niż od matek, ale nikt nie umniejsza ich znaczenia. Życie pisze jednak różne scenariusze i nie zawsze dziecko mieszka ze swoimi rodzicami rodzonymi. Jest to zawsze trudne doświadczenie, zwłaszcza gdy w życiu mamy lub taty pojawia się nowa ukochana osoba. Jak być dobrym ojcem dla nie swoich dzieci?

Suflet czekoladowy – przepis

Suflet to deser, po którym każdy czuje się jak w niebie. Deser, który sprawia, że ilość endorfin w naszym organizmie wzrasta. Najlepszy z najlepszych – suflet czekoladowy. Jak go zrobić?

Zobacz też

Co to jest open market innovation?

Open market innovation jest nowatorskim podejściem do prowadzenia procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwie. Koncepcja ta istotnie różni się dotychczasowych inicjatyw podejmowanych w tym zakresie. Idea zasadniczo sprowadza się do korzystania również z zewnętrznych źródeł pomysłów w procesach tworzenia innowacji. Na czym dokładnie polega ta metoda zarządzania oraz w czym tkwi jej przewaga nad dotychczas stosowanymi rozwiązaniami? Przedstawiamy kluczowe kwestie.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: