Budleja Dawida - uprawa i pielęgnacja

Rośliny    
ocena

Budleja Dawida (Buddleia davidi) to krzew liściasty, który zrzuca liście na zimę. Budleja nazywana jest również „motylim krzewem”, ponieważ przyciąga motyle. Do tego jej kwiaty pięknie pachną.

Budleja Dawida - uprawa i pielęgnacja

sxc.hu

W zależności od odmiany, osiąga wysokość ok. 3 m. Liście są długie, ciemnozielone, u niektórych odmian omszone od dołu. Kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach. Zebrane – są w efektowne, długie do 30 cm wiechy. Najczęściej przybierają barwę fioletową i różową.

Budleja jest dość wymagającą w uprawie rośliną. Podczas mroźnych i śnieżnych zim roślina może przemarzać. Dlatego należy okrywać ją specjalną włókniną lub stawiać stroisz. Dobrym pomysłem są kopczyki z kory, trocin lub ziemi chroniące korzenie. Gdy niestety zdarzy się, że pędy przymarzną, konieczne będzie niskie przycięcie rośliny. Oprócz tego wymaga ona regularnego cięcia formującego jak i odmładzającego. Należy przede wszystkim usuwać pędy zniszczone, suche i porażone. Na ilość i jakość kwiatów wpłynie cięcie wczesną wiosną.

Do prawidłowego i zdrowego wzrostu roślina wymaga zasilania nawozami azotowymi i potasowymi. System korzeniowy składający się z długich, mięsistych korzeni uniemożliwia przesadzanie starszych egzemplarzy roślin. Korzenie w czasie tego zabiegu mogą zostać uszkodzone.

Budleja wymaga żyznych i przepuszczalnych gleb. Ich odczyn powinien być zasadowy. Najlepiej jest lokalizować roślinę w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Zabiegiem poprawiającym jej kondycję jest spulchnianie gleby wokół.

Budleja znajduje zastosowanie na rabatach w ogrodach przydomowych oraz na kwietnikach przy nasadzeniach miejskich. Stanowi bardzo ładny kolorystyczny akcent pośród innych roślin. Oryginalnie wygląda sadzona pojedynczo, jednak dobrze jest posadzić pod nią np. byliny wieloletnie lub niskie odmiany roślin, gdyż nie ona wygląda efektownie u dołu.

Najpopularniejszą odmianą jest Budleja Dawida (Budleja davidii) „Black Knight”. Jest to bujny krzew o lejkowatym kształcie. W ciągu roku może osiągnąć kilka metrów wysokości. Posiada kwiaty ciemnofioletowe z pomarańczowym oczkiem. Pojawiają się na przełomie czerwca i października. Coroczne, mocne cięcie sprawia, że krzewy stają bujniejsze i lepiej kwitną. Odmiana ta wymaga ciepłego stanowiska i żyznej gleby.

Równie popularną odmianą jest Budleja Dawida „Ile de France” o fioletowych kwiatach z żółtym oczkiem oraz „Pink Delight” o rzadko spotykanych srebrzysto-różowych kwiatach. Białe kwiaty występują u odmiany „White Profusion”.

Czy hodowla takiej rośliny jest wymagająca? Gdzie najchętniej sadzicie Budleję Dawida? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =